GraphQL.cz/Fórum/Jak omezit přístup k datům v GraphQL?

Jak omezit přístup k datům v GraphQL?

V poslední době se zajímám o GraphQL a jeho implementaci ve svých projektech. Rád bych se zeptal na něco, co mně trochu trápí. Mám aplikaci, kde potřebuji omezit přístup k některým citlivým datům, ale nevím, jak to udělat efektivně pomocí GraphQL. Vím, že GraphQL nabízí flexibilitu při práci s daty, ale jak to vlastně funguje, když chci zabezpečit určité části API? Jakým způsobem mohu nastavit různé úrovně přístupu pro různé uživatele nebo role? Mám na mysli například situace, kdy uživatelé nemají mít přístup k některým informacím, zatímco jiní uživatelé by měli mít plný přístup. Existují nějaké osvědčené postupy nebo vzory pro implementaci takového omezení? Uvažoval jsem o použití middleware nebo nějakých autorizovaných resolvers, ale nejsem si jistý, jak správně nastavit logiku pro ověřování a autorizaci. Také by mě zajímalo, jestli je možné implementovat nějaký typ permission systému přímo v GraphQL schématu nebo jestli je lepší to řešit na úrovni serveru. Jak se tedy k tomu postavit? Jaké nástroje nebo knihovny by mohly být užitečné pro tuto funkci? Děkuji za jakoukoliv pomoc a tipy!

173 slov
1.7 minut čtení
24. 1. 2023
Jana Hlaváčová

Omezení přístupu k datům v GraphQL je fakt důležitý. Můžeš to udělat pomocí middleware nebo přímo v resolvers, jak jsi zmínil. Třeba si můžeš vytvořit custom directive, která bude kontrolovat role uživatelů při volání konkrétních query nebo mutation. Takže pokud někdo zkusí přistoupit k citlivým datům a nemá na to oprávnění, tak mu to prostě vrátí error.

Další možností je používat knihovny jako graphql-shield, která ti umožní definovat pravidla pro přístup na základě role uživatele. Takže si to hezky zabalíš do jednoho balíčku a můžeš snadno spravovat, kdo co může vidět.

A pokud máš nějaký serverový framework jako Apollo Server, tak můžeš do contextu přidat informace o uživateli a podle toho pak filtrovat data v resolvers. Takže v podstatě nejlepší je mít nějaký systém rolí a podle toho nastavovat přístup.

Zkrátka, důležitý je mít jasně daný permission systém, ať už to děláš na úrovni API nebo ve schématu. Hlavně to nepodceňuj, bezpečnost je klíčová.

153 slov
1.5 minut čtení
1. 7. 2024
Lukáš Vojtěch

Omezení přístupu k datům v GraphQL můžeš řešit několika způsoby. V první řadě se doporučuje mít jasnou strukturu rolí a oprávnění. Můžeš vytvořit middleware, který bude kontrolovat, zda má uživatel potřebná práva před tím, než se dostane k určitým resolverům. Taky je fajn používat direktivy v GraphQL schématu, což ti umožní definovat, kdo co může vidět přímo v typech.

Další možností je implementace autorizace na úrovni resolverů – můžeš mít logiku přímo uvnitř resolveru, která ověří, jestli má uživatel přístup k dotazovaným datům.

Existují taky knihovny jako Apollo Server nebo graphql-shield, které ti pomůžou s ochranou API a nastavováním pravidel pro různý přístup. Zjednodušeně řečeno, důležité je mít přehled o tom, jaké informace jsou citlivé a jak je chceš chránit. Nezapomeň si dobře promyslet celou architekturu oprávnění a testovat to pořádně.

131 slov
1.3 minut čtení
29. 6. 2023
Milena Janečková

Omezit přístup k datům v GraphQL není zas tak složitý, ale chce to pár kroků. Základem je mít nějaký systém autentizace, třeba JWT tokeny, kterými se uživatelé přihlašují. Pak můžeš použít middleware, který zkontroluje, jestli má uživatel povolení k dané akci. To se dá udělat přímo v resolverech. Každý resolver může mít podmínku, která ověří roli uživatele a podle toho buď vrátí data nebo hodí chybu.

Další možností je využít knihovny jako graphql-shield, která ti umožní definovat pravidla pro přístup na úrovni schématu. Takže můžeš jednoduše říct, kdo co smí vidět nebo dělat.

Doporučuje se také rozdělit API na veřejné a chráněné části, aby ses vyhnul nechtěným únikům dat. Celkově si dej pozor na to, že každé citlivé místo by mělo mít svoji kontrolu přístupu. Takže jakmile máš autentizaci hotovou, zaměř se na to, jak udělat správná pravidla pro autorizaci v resolvers nebo pomocí těchto knihoven.

146 slov
1.5 minut čtení
9. 12. 2024
Luboš Macháč
GraphQL.cz/Články/Práce s JSON response
Zabezpečení JSON odpovědí v GraphQL aplikacích: Jak chránit citlivá dataObjevte osvědčené postupy pro zabezpečení JSON odpovědí v GraphQL aplikacích a naučte se, jak chránit svá citlivá data před zneužitím.
1000 slov
10 minut čtení
30. 6. 2022
Pavel Novotný
Přečíst článek
Podobné otázky