GraphQL.cz/Fórum/Serverový vs. klientský caching v GraphQL – co je lepší?

Serverový vs. klientský caching v GraphQL – co je lepší?

Zajímalo by mě, jaký přístup k cachingu je v GraphQL vlastně vhodnější. Mám na mysli serverový caching versus klientský caching. Vím, že obě metody mají své výhody a nevýhody, ale jak se rozhodnout, co použít v konkrétních situacích? Když mluvím o serverovém cachingu, tak zvažuji, jestli je efektivní uchovávat odpovědi na požadavky přímo na serveru, aby se zrychlila doba odezvy a ulevilo se databázi od zbytečných dotazů. Naopak klientský caching by mohl znamenat, že si uživatelé uchovávají data ve svých aplikacích, což by mohlo snížit zatížení serveru a urychlit přístup k často používaným datům. Jaké máte zkušenosti s oběma přístupy? Kdy se vyplatí použít jeden nebo druhý? A co třeba situace, kdy kombinujete oba typy cachingu? Jak to funguje v praxi? Ve které části aplikace by měl být kladen důraz na jeden typ a kdy je lepší ten druhý? Případně, jaké nástroje nebo knihovny byste doporučili pro implementaci těchto cache mechanismů v rámci GraphQL? Jak moc to ovlivňuje výkon celé aplikace? Díky za vaše názory.

165 slov
1.7 minut čtení
22. 8. 2024
Miroslava Burianová

Caching v GraphQL závisí na konkrétním případě. Serverový caching je fajn, když chceš snížit zátěž na databázi a zrychlit odezvu. Třeba Redis může být dobrý pro ukládání odpovědí. Na druhou stranu, klientský caching ti umožní, aby si uživatelé uchovávali data lokálně, což je super pro rychlý přístup a méně dotazů na server. To se hodí třeba u často používaných dat nebo při offline režimu.

Nejlepší je obvykle kombinace obou. Na serveru můžeš cacheovat výsledky pro určité dotazy a na klientovi pak ukládat data, která uživatelé často potřebují. Používání Apollo Client pro klientský caching je celkem běžné, protože umí dobře spravovat cache a synchronizaci s serverem.

Poslední dobou jsem viděl, že se hodně používá GraphQL caching ve formě persisted queries, což může ještě víc zrychlit věci. Vždycky je dobrý udělat si nějaké benchmarky a zjistit, co funguje nejlíp pro tvoji aplikaci.

138 slov
1.4 minut čtení
11. 1. 2025
Milada Vaníčková

Oba přístupy mají své plusy a mínusy. Serverový caching je super, když chceš urychlit odpovědi a snížit zátěž na databázi, hlavně u často se opakujících dotazů. Třeba Redis nebo Memcached jsou dobré nástroje pro tohle. Na druhou stranu, klientský caching ti umožní, aby si uživatelé udržovali data ve svých aplikacích, což může zrychlit načítání a snížit počet požadavků na server. U GraphQL můžeš použít Apollo Client, který má vestavěný caching mechanismus a funguje to docela dobře. Kdy co použít? V podstatě záleží na tvé aplikaci – pokud máš hodně opakovaných dotazů s málo měnícím se obsahem, jdi do serverového cachingu. Když jde o interaktivní aplikaci s častými změnami dat, klientský caching bude lepší. Kombinace obou může být ideální v situacích, kde se často mění data na serveru, ale uživatelé potřebují rychlý přístup k historickým datům. Celkově to může hodně zlepšit výkon, ale chce to vybalancovat podle potřeby.

147 slov
1.5 minut čtení
5. 11. 2024
Natálie Hrušková

Když se bavíme o serverovým a klientským cachingu v GraphQL, tak je to fakt o tom, co potřebuješ. Serverový caching ti může dost pomoct, když máš často opakující se dotazy a chceš ulevit databázi. Rychlost odpovědí se tím zlepší a server nezatěžuješ zbytečnýma dotazama. Na druhé straně, klientský caching je super pro uživatelský zážitky. Když si uživatelé uloží data do svých aplikací, tak to sníží latenci a udělá to aplikaci svižnější.

V praxi se hodně vyplatí zkombinovat obě metody. Například můžeš na serveru cacheovat data, která se mění zřídka, a na klientovi si zase uchovávat lokální stavy nebo často používané údaje. To ti může pomoct optimalizovat výkon napříč aplikací.

Co se týče nástrojů, tak pro serverový caching můžeš použít Redis nebo Memcached. Pro klientský caching máš možnosti jako Apollo Client, který má skvělé vestavěné cacheovací mechanismy.

Celkově to dost ovlivňuje výkon aplikace, zejména u velkých projektů, kde je důležité reagovat rychle. Takže když to uděláš správně, můžeš ušetřit docela dost času a zdrojů.

162 slov
1.6 minut čtení
31. 10. 2023
Adam Hloušek
GraphQL.cz/Články/GraphQL caching techniky
Jak efektivně implementovat caching v GraphQL?Objevte nejlepší techniky a metody pro efektivní caching v GraphQL aplikacích. Naučte se, jak optimalizovat výkon a zrychlit načítání dat pomocí cachi...
1000 slov
10 minut čtení
17. 5. 2023
Tomáš Dvořák
Přečíst článek
Podobné otázky