GraphQL.cz/Fórum/Jak vybrat nejlepší caching strategii pro moji GraphQL aplikaci?

Jak vybrat nejlepší caching strategii pro moji GraphQL aplikaci?

Přemýšlím nad tím, jak správně nastavit caching strategii pro moji GraphQL aplikaci. Je to vlastně docela složité, protože mám pocit, že existuje tolik různých přístupů a technik, které bych mohl použít. Vím, že caching může výrazně zlepšit výkon aplikace a snížit zátěž na server, ale jak přesně si vybrat tu nejlepší strategii? Mám použít cache na úrovni serveru nebo spíš na klientovi? Zajímalo by mě také, jaké knihovny nebo nástroje byste doporučili pro implementaci cachingu s GraphQL? Dále se chci zeptat, jestli je lepší mít vysoce granularní caching system nebo spíš něco jednoduššího? Jak třeba řešit situace, kdy se data často mění? Měl bych se zaměřit na TTL (time-to-live) nastavení pro jednotlivé dotazy nebo spíš pro celé typy dat? A co invalidace cache – jak to celé udělat efektivně bez zbytečného zatěžování serveru? Zkrátka všechno ohledně cachingu v kontextu GraphQL aplikace mě zajímá. Každý tip nebo příklad z praxe by mi hodně pomohl. Díky!

154 slov
1.5 minut čtení
5. 1. 2025
Marcela Staňková

Caching pro GraphQL může být fakt oříšek, ale tady je pár tipů. Začni tím, že si ujasníš, co vlastně chceš cachovat – jestli to jsou dotazy nebo spíš data. Na úrovni serveru můžeš použít Redis pro caching odpovědí, což je super, když se data často nemění. Klientský caching zas můžeš udělat třeba s Apollo Clientem, který má integrované funkce pro cachování.

Granularita je důležitá – čím víc detailů si cachezuješ, tím víc máš kontrolu, ale je to taky víc práce na údržbu. Pokud se data mění často, zkus nastavit krátký TTL na dotazy a použij invalidaci cache pomocí Subscription nebo nějakého webhooku. Když něco změníš v databázi, pošli signál pro invalidaci relevantních dat v cache.

S těma TTL nastavením to chce najít balanc – možná mít různý TTL pro různé typy dat podle toho, jak často se mění. A nezapomeň sledovat výkon a přizpůsobit strategii podle toho, co se ti osvědčí.

V praxi to chce prostě zkoušet a iterovat, takže klidně experimentuj s různými přístupy a najdi to, co funguje nejlíp pro tvou aplikaci.

173 slov
1.7 minut čtení
15. 1. 2025
Vladimíra Hlávková

Zvolit správnou caching strategii pro GraphQL je fakt oříšek. Mě osobně se osvědčilo použít kombinaci serverového a klientského cachingu. Na serveru můžeš zkusit Redis nebo něco podobného jako Apollo Server, ten má i vestavěné cache možnosti. Na klientovi zase hodně lidí preferuje Apollo Client, ten umí cacheovat odpovědi automaticky a má docela dobrou kontrolu nad TTL.

Granularita záleží na tvých datech. Pokud se často mění, tak bych šel radši do co nejvíce granularního systému, abys nemusel invalidovat celou cache pokaždé, když se něco změní. Můžeš třeba nastavit TTL podle typů dat, ale dej pozor, můžeš to zbytečně zcomplexnit.

Invalidace cache je další věc - zkus si nastavit webhooky na změny v databázi, aby se ti to dalo refreshovat automaticky. Jinak se dá použít i polling, ale to je trochu náročnější na výkon.

Každopádně experimentuj a sleduj co funguje nejlíp pro tvoji aplikaci. Neexistuje univerzální odpověď, každej projekt je jinej.

149 slov
1.5 minut čtení
16. 1. 2025
Bohumil Novotný

No, co se týče cachingu u GraphQL, tak je to opravdu ošemetná věc. Záleží na tom, jak máš nastavenou architekturu aplikace a jak často se data mění. Pokud jde o serverový vs. klientský caching, tak obvykle doporučuji zkusit obojí. Serverový caching (např. Redis) může ulevit API a urychlit odpovědi, ale nezapomínej na klientský caching taky – třeba s Apollo Clientem, což je super pro GraphQL. Tam můžeš mít cache na úrovni jednotlivých dotazů, což je fajn pro optimalizaci.

Granularita cachińg záleží na tvé aplikaci. V některých případech je lepší mít vysoce granularní systém, kde si caching nastavíš pro specifické dotazy nebo typy dat. Ale zase to může být složitější na údržbu. Měj na paměti TTL – to je důležité, aby se nezobrazovaly zastaralé informace, ale zas ne krátce, jinak ti to bude neustále invalidovat cache.

Invalidace cache je věc, která ti dá zabrat - ideálně bys měl mít nějaký mechanismus, který sleduje změny v datech a podle toho invaliduje cache. Například pomocí webhooků nebo sledováním eventů v databázi.

Celkově bych to viděl tak: začni jednoduše s cache na úrovni serveru a klienta, a pak se můžeš podívat na víc granularitu a pokročilé techniky. A sleduj, jak se ti aplikace chová. Není univerzální odpověď, ale zkoušet a ladit je klíč! Tak hodně štěstí.

210 slov
2.1 minut čtení
27. 12. 2024
Emil Sedláček
GraphQL.cz/Články/GraphQL caching techniky
Srovnání caching strategií pro GraphQL aplikace: In-memory vs. Persisted QueriesTento článek se zaměřuje na analýzu různých caching strategií pro GraphQL aplikace, konkrétně na in-memory cache a persisted queries, a jejich dopady ...
1000 slov
10 minut čtení
24. 10. 2024
Richard Malý
Přečíst článek
Podobné otázky