GraphQL.cz/Fórum/Jak může GraphQL zlepšit efektivitu komunikace mezi microservices?

Jak může GraphQL zlepšit efektivitu komunikace mezi microservices?

Zajímalo by mě, jak vlastně GraphQL může přispět k efektivnější komunikaci mezi microservices. V poslední době se hodně mluví o tom, jak mikroservisní architektura umožňuje lépe škálovat aplikace a dělit je na menší části, ale co když do toho zapojíme GraphQL? Myslím, že jednou z výhod by mohla být schopnost dotazů, kde si klienti mohou vyžádat přesně ta data, která potřebují, místo toho, aby dostávali vše najednou nebo museli provádět vícero API volání. Jak to vlastně funguje v praxi? Jaké jsou konkrétní příklady, kdy GraphQL pomohl zjednodušit komunikaci mezi různými službami? A co třeba otázka rychlosti – opravdu může GraphQL urychlit proces získávání dat, nebo se to spíš hodí pro situace s komplexními datovými strukturami? Kdy je lepší používat REST API a kdy se vyplatí investovat čas do implementace GraphQL? Mohlo by to usnadnit i práci s různými verzemi API, když máme na mysli mikroservisy? Zkrátka, jaký dopad má GraphQL na celkovou architekturu systémů založených na microservices?

157 slov
1.6 minut čtení
4. 8. 2022
Luboš Macháč

GraphQL může fakt dost zjednodušit komunikaci mezi microservices. Jak říkáš, hlavní výhodou je, že klienti si vyžádají přesně ty data, co potřebují. To šetří čas, protože se eliminuje potřeba vícero API volání. Když máš hodně služeb, tak místo toho, aby jsi volal každou službu zvlášť, můžeš poslat jeden dotaz a dostat vše najednou. Tím pádem se ti zkrátí latence a ušetří se šířka pásma.

Co se týče rychlosti, tak to hodně záleží na tom, jakou strukturu dat máš. U složitějších datových struktur ti GraphQL fakt pomůže, protože si můžeš dotazovat jen to, co potřebuješ. Ale pokud máš jednoduchý REST API, nemusíš hned přecházet na GraphQL, protože tam to může být zbytečné.

S verzováním API to taky může být lepší. Když používáš REST, tak často musíš mít různé verze pro různé klienty. U GraphQL takhle nemusíš, protože si můžeš dotazovat na konkrétní pole a klidně přidávat nový typy bez toho, abys rozbíjel starý klientskej kód.

Takže jako shrnutí – GraphQL je super pro složitý aplikace s vícero datama a když chceš snížit počet volání. Ale není to vždy nutný, hlavně u menších a jednodušších systémů s jasnými endpointy.

185 slov
1.9 minut čtení
1. 3. 2024
Jan Fiala

GraphQL může fakt hodně zjednodušit komunikaci mezi mikroservisami. Tím, že klienti můžou specifikovat, co přesně potřebují, se vyhneš tomu, abys posílal zbytečně velký objem dat. To je hlavně užitečný, když máš různé frontend aplikace nebo mobilní appky, který potřebujou jenom část dat. Místo toho, aby si musel dělat x API volání, tak si prostě uděláš jeden dotaz a dostaneš všechno v jedný odpovědi. To šetří čas a šíleně to urychluje práci.

Když se bavíme o rychlosti, tak pokud máš složitější struktury dat nebo víc souvisejících entit, GraphQL bude jednoznačně lepší než REST. Ale zase, pokud jde o jednoduchý případy, tak REST může být rychlejší na nastavení a jednodušší na používání.

Co se týče verzování API, tak GraphQL to řeší líp, protože měníš schema a ne celou endpoint strukturu. Můžeš přidávat nový pole nebo typy bez nutnosti změny pro stávající klienty. Takže celkově se dá říct, že když máš víc služeb a komplexní data, tak GraphQL by mohlo být hodně efektivní. Ale samozřejmě záleží na konkrétním použití a potřebách projektu.

168 slov
1.7 minut čtení
23. 7. 2024
Barbora Konečná

GraphQL může fakt dost zjednodušit komunikaci mezi microservices. Hlavně tím, že ti umožní získat přesně ta data, co potřebuješ, bez nutnosti stahovat tuny nepoužitých informací. To může snížit počet API volání, což je super v situacích se složitějšími datovými strukturami. Třeba když máš několik služeb, které spolu souvisí, tak místo toho, abys musel udělat 5 různých REST dotazů, uděláš jeden GraphQL dotaz a dostaneš všechno najednou.

Rychlost může být taky lepší, protože minimalizuješ latenci mezi voláními. Ale to samozřejmě záleží na tom, jak máš služby navržené.

Pokud jde o verze API, tak GraphQL ti může usnadnit práci tím, že nemusíš neustále měnit endpointy – jen přidáš nové typy nebo pole a staré věci stále fungují.

Jasně, pro jednoduché aplikace nebo když máš stabilní API, může být REST pořád dostatečný a jednodušší na implementaci. Ale když se dostaneš do složitějších scénářů s hodně propojenými daty a různými klienty, GraphQL opravdu ukáže svoje schopnosti. Takže pokud plánuješ víc mikroservisů a složitější logiku, určitě to stojí za zvážení.

165 slov
1.7 minut čtení
7. 3. 2024
Jan Šafařík
GraphQL.cz/Články/Microservices s GraphQL
Optimalizace propustnosti microservices pomocí GraphQL: Jak na to?Zajímavý pohled na optimalizaci architektury microservices s využitím GraphQL pro maximální propustnost a efektivitu.
1000 slov
10 minut čtení
26. 7. 2022
Pavel Novotný
Přečíst článek
Podobné otázky