GraphQL.cz/Fórum/Jak zajistit, aby změny v GraphQL schématu neovlivnily staré klienty?

Jak zajistit, aby změny v GraphQL schématu neovlivnily staré klienty?

Zdravím všechny, potřeboval bych poradit. Jak to udělat, aby když udělám nějaké změny v GraphQL schématu, tak to nepotkalo staré klienty? Vím, že tady jde o to, že se neustále přidávají nové funkce a vlastnosti, ale jak to udělat tak, aby to nemělo vliv na uživatele, kteří stále používají starší verze našich aplikací? Nemám moc zkušeností s verzováním API a obávám se, že když něco změníme, tak to může způsobit problémy. Zajímají mě jakékoliv tipy nebo osvědčené postupy, které by mi pomohly při zavádění novinek do schématu. Je dobré mít nějaký systém pro sledování těchto změn? A co vlastně dělat, když někdo používá starší verzi API? Jak můžu zajistit zpětnou kompatibilitu? Odpovídali jste někdo na podobné otázky na vašich projektech? Jaký máte názor na tuto problematiku? Díky za jakýkoliv tip!

130 slov
1.3 minut čtení
5. 3. 2024
Antonín Hůlka

Pokud chceš, aby změny v GraphQL schématu neovlivnily staré klienty, doporučuju dodržovat pár osvědčených praktik. Nejdůležitější je snažit se o backwards compatibility. To znamená, že při přidávání nových polí nebo typů bys neměl odstraňovat nebo měnit existující. Většina klientů by měla bez problémů fungovat, pokud jen přidáš nové funkce.

Můžeš taky zvážit používání verzování API, i když to není úplně běžné v GraphQL. Místo toho bys mohl mít například různá pole pro různé verze, takže starší klienti budou volat starou verzi a noví budou mít přístup k těm novým funkcím.

Další věc, co se hodí, je dokumentace a sledování změn. Každou změnu v schématu dobře zdokumentuj, ať klienti ví, co se změnilo a co můžou očekávat. Pokud máš nějaký systém pro sledování změn, pomůže ti to i s komunikací s uživateli.

A nakonec doporučuju mít testy. Ty ti pomůžou zjistit, jestli něco nefunguje po provedení změny. Tímhle způsobem můžeš zajistit, že starší verze API zůstane funkční i po přidání novinek.

158 slov
1.6 minut čtení
26. 12. 2024
Věra Hrochová

Změny v GraphQL schématu, co se týče zpětné kompatibility, je fakt důležité řešit. Můžeš začít tím, že se vyvaruješ odstraňování nebo přejmenovávání existujících typů a polí. Místo toho radši přidávej nové typy a vlastnosti. Takže když potřebuješ něco změnit, tak můžeš třeba udělat nové pole a staré nechat, dokud si klienti nezvyknou na to nový.

Dobrý nápad je mít systém pro sledování změn, jako changelog nebo dokumentaci pro API. To pomůže uživatelům vědět, co se změnilo a jak na to reagovat. A pokud někdo používá starší verzi API, můžeš zvážit versioning, třeba pomocí URL (např. /v1/ apod.). Tím pádem si klienti mohou vybrat, kterou verzi chtějí používat.

Zpětnou kompatibilitu zajistíš tím, že se zaměříš víc na "non-breaking changes". Pak je dobré mít testy, které zkontrolují funkčnost starších verzí po každé změně. To ti dá jistotu, že všechno zůstává v pořádku i pro ty, co neaktualizovali. Snad ti to pomůže!

148 slov
1.5 minut čtení
20. 10. 2024
Lukáš Vojtěch

Při změnách v GraphQL schématu je důležitý přístup k udržení zpětné kompatibility. Zkus se držet těchto základních zásad: 1. Nepoužívej destruktivní změny – tedy nepřidávej povinné (non-null) pole, která by mohla rozbít staré klienty, pokud je nenaplníš. 2. Přidávej nové pole a typy – starší klienti budou fungovat i nadále, protože jim to nebude bránit v existenci. 3. Deprecation – pokud chceš odstranit nějaké pole, označ ho jako deprecated a dej vědět uživatelům, aby ho přestali používat. To jim dá čas na přizpůsobení předtím, než to úplně odstraníš. 4. Verzování API – i když v GraphQL není běžné verzování jako u REST, můžeš mít route pro různé verze (např. /v1/graphql, /v2/graphql). 5. Dokumentace a komunikace – informuj klienty o změnách a poskytni jim dobrou dokumentaci, aby věděli, co se mění a jak se s tím vypořádat.

Mít systém pro sledování změn je fakt užitečný, třeba changelog nebo nějaký nástroj na API dokumentaci. Když někdo používá starší verzi, tak ideálně nechat starou verzi API běžet tak dlouho, dokud to je možné.

Takže shrnuto: buď opatrný s změnama, přidávej nové věci, neber starým klientům to, co mají a informuj je o tom dopředu.

189 slov
1.9 minut čtení
30. 9. 2024
Libor Kubíček
GraphQL.cz/Články/API design
Versioning strategie v GraphQL: Jak se vyhnout problémům s kompatibilitouObjevte efektivní strategie verzování pro GraphQL, které umožňují přidávat nové funkce a zlepšovat API bez narušení stávajících klientů.
1000 slov
10 minut čtení
25. 3. 2020
Martin Černý
Přečíst článek
Podobné otázky