GraphQL.cz/Fórum/Má smysl používat bezserverová řešení pro GraphQL aplikace?

Má smysl používat bezserverová řešení pro GraphQL aplikace?

Zajímá mě, jestli má vůbec smysl zavádět bezserverová řešení pro aplikace, které využívají GraphQL. Čím dál víc slyším o tom, jak jsou bezserverové architektury populární a jak pomáhají s rychlostí vývoje a škálovatelností. Ale když se bavíme o GraphQL, které je samo o sobě už dost flexibilní a efektivní, je to vůbec vhodné? Myslíte si, že bezserverové přístupy mohou nějakým způsobem zlepšit výkon mé aplikace, nebo to spíš zavede k dalším komplikacím? Jak to vlastně funguje v praxi? Zkoušel někdo nasadit GraphQL pomocí nějaké bezserverové platformy jako je AWS Lambda nebo něco podobného? Jaké máte zkušenosti? Je tam nějaký zásadní rozdíl v porovnání s tradičním serverovým přístupem? A co třeba bezpečnost? Udržení API klíčů a autentizace v prostředí bez serveru může být trochu oříšek. Jak tohle řešíte? Jaké nástroje používáte pro monitorování a ladění aplikací, když nemáte pod kontrolou server? Rád bych slyšel vaše názory a zkušenosti, protože se tímhle tématem teď hodně zabývám a zajímalo by mě, jestli to vůbec má cenu.

163 slov
1.6 minut čtení
22. 12. 2022
Matěj Černý

Bezserverová řešení pro GraphQL rozhodně mají své výhody i nevýhody. Na jedný straně, můžeš relativně snadno škálovat, když máš fluctuace v provozu, a platíš jen za to, co skutečně využiješ. To je fajn, když máš aplikaci s nepravidelným zatížením. Na druhou stranu, může to přinést komplikace, co se týče latence. Když zavoláš funkci na AWS Lambda, tak tam je nějaký startovací čas, což může být problém pro uživatele, kteří čekají na rychlou odpověď. Spousta lidí už zkoušela GraphQL na bezserverových platformách a většinou to funguje, ale je dobrý mít na paměti, že debuggování a monitoring je tam složitější, protože nemáš fyzický server a logy jsou často roztroušené. Bezpečnost taky může být oříšek – udržet API klíče v bezpečí a správně nastavit autentizaci je důležité. Bezserverové řešení ti může ušetřit spoustu starostí ohledně správy serveru, ale musíš být připravený na tyhle specifické výzvy. Takže pokud chceš jít tímto směrem, je dobrý si to pořádně promyslet.

154 slov
1.5 minut čtení
7. 8. 2024
Vladimíra Čermáková

Bezserverový přístup pro GraphQL rozhodně má smysl. Je to super rychlé, zvlášť když potřebuješ škálovat. V podstatě nemusíš řešit servery, což je výhoda, pokud chceš rychle vyvíjet a nasazovat. Třeba AWS Lambda funguje skvěle, můžeš tu mít své resolvery a všechno maká v cloudu bez starostí o infrastrukturu. Samozřejmě, musíš si dát pozor na zabezpečení. Udržet API klíče v bezpečí a autentizaci může být tricky, ale dá se to udělat pomocí různých služeb jako AWS Cognito nebo Auth0. Co se týče monitorování a ladění, tak můžeš použít nástroje jako Datadog nebo Sentry, které umí fungovat i v bezserverovém prostředí. Samozřejmě, že je potřeba si na začátku promyslet architekturu a jak to napojíš na databáze, aby to nedopadlo jako chaos. Ale celkově, pokud to dobře naplánuješ, tak z bezserverových řešení můžeš vytřískat fakt hodně.

133 slov
1.3 minut čtení
29. 10. 2024
Anna Chalupová

Bezserverová řešení pro GraphQL mají rozhodně smysl, zvlášť pokud hledáš flexibilitu a rychlost v nasazení. Ty platformy jako AWS Lambda nebo Azure Functions ti umožní škálovat podle potřeby a platíš jen za to, co skutečně využiješ. To může výrazně snížit náklady, pokud máš nepravidelný provoz. Samozřejmě, je tu nějaká křivka učení ohledně správy API klíčů a autentizace, ale dá se to řešit pomocí služeb jako AWS Cognito nebo Auth0. Monitorování může být problém, ale zas jsou tu nástroje jako DataDog nebo CloudWatch, které ti s tím pomohou. Co se týče výkonu, většinou to bude s GraphQL dobré, ale můžeš narazit na latence při volání více funkcí najednou. Takže v praxi bych řekl, že je to o tom, co přesně potřebuješ a jak chceš architekturu nastavit. Pár lidí v komunitě už to zkoušelo a většinou si chválí rychlost vývoje a údržby. Zkus to a uvidíš, jestli ti to sedne.

148 slov
1.5 minut čtení
17. 5. 2024
Markéta Kafková
GraphQL.cz/Články/Serverless GraphQL
Bezserverové vs. tradiční serverové řešení pro GraphQL: Co si vybrat?Porovnání výhod a nevýhod bezserverových architektur a tradičních serverových přístupů k API implementaci v kontextu GraphQL.
1000 slov
10 minut čtení
17. 10. 2022
Tereza Horáková
Přečíst článek
Podobné otázky