GraphQL.cz/Fórum/Jak ochránit citlivá data ve vícezdrojové architektuře GraphQL?

Jak ochránit citlivá data ve vícezdrojové architektuře GraphQL?

Zajímalo by mě, jakým způsobem je možné efektivně zabezpečit citlivá data, když pracujeme s vícezdrojovou architekturou v GraphQL. Chápu, že GraphQL umožňuje agregovat data z různých API a databází, což je super pro flexibilitu a výkonnost aplikací, ale co když se jedná o osobní údaje nebo jiné citlivé informace? Jak můžeme zajistit, aby tyto informace zůstaly v bezpečí? Existují nějaké best practices, které bychom měli dodržovat, když navrhujeme schéma a resolvery? Je dobré mít nějaký centrální systém pro autentizaci a autorizaci přístupů k těmto datům, nebo spíše decentralizovaný přístup? Jak se vyhnout únikům dat při dotazech na GraphQL, když máme různé úrovně přístupu pro různé uživatele? Rád bych slyšel názory odborníků nebo zkušenosti lidí, kteří už s tímto tématem pracovali. Děkuju!

121 slov
1.2 minut čtení
3. 3. 2022
Štěpán Vaculík

Zabezpečení citlivých dat v GraphQL víc než zdrojové architektuře je fakt důležitý. Za prvé, doporučuji mít centrální systém pro autentizaci a autorizaci, třeba JWT tokeny nebo OAuth. Tak se dá snadno řídit, kdo co může vidět. Pak je fajn si rozmyslet, jaký data exposeš v API – nesdělovat víc než je nutný. Snížení množství citlivých informací na minimum zamezí únikům.

Další věc, co můžeš udělat, je implementovat role-based access control (RBAC) pro resolvery. Tak různým uživatelům dáš různý úrovně přístupu. Taky dávej pozor na dotazy, protože GraphQL umožňuje uživatelům posílat složitý dotazy a můžeš tak snadno odhalit citlivá data, pokud nemáš dobře nastavené limity na hloubku nebo šířku dotazů.

A nezapomínej na validaci dat na vstupu i výstupu. Kontroluj, jestli přicházejí data ve správném formátu a taky je chraň před SQL injekcemi nebo jinýma útokama. Celkově to chce mít pořád na paměti, že zabezpečení není jednorázová akce, ale proces, kterej se musí neustále vyvíjet.

154 slov
1.5 minut čtení
29. 9. 2024
Vladimíra Vobořilová

Zabezpečení citlivých dat v GraphQL víc než zjednodušeně závisí na dobré architektuře a použití osvědčených praktik. Doporučuji mít centrální systém pro autentizaci, to znamená třeba OIDC nebo JWT. Tak se ti podaří lépe spravovat přístupy k datům z různých zdrojů. Je důležitý i princip "minimum potřebného přístupu", takže každému uživateli dej jen to, co opravdu potřebuje.

Při návrhu schématu dej pozor na to, co všechno exposeš. Některé citlivé informace by měly být skryté za resolverama, kterými můžeš řídit přístup podle rolí uživatelů. Takže spíš než pustit všechno do jednoho dotazu, rozděl to na menší části a kontroluj, co je komu vidět.

A nezapomeň na logování a monitoring – sleduj jaký uživatel dělá jaký dotaz, ať máš přehled o potenciálním úniku dat. Jo a určitě řeš i zabezpečení komunikace, SSL je dneska základ. Měj na paměti, že když se pracuje s víc zdroji, je klíčový mít důkladný audit toho, kde se data pohybují a kdo k nim má přístup.

156 slov
1.6 minut čtení
24. 2. 2024
Jarmila Dobešová

Ochrana citlivých dat v GraphQL s vícerozdrojovou architekturou je dost zásadní. Měl bys určitě mít nějaký centrální systém pro autentizaci, jako třeba OAuth nebo JWT, aby ses ujistil, že jen oprávnění uživatelé mají přístup k datům. Autorizaci pak můžeš řešit na úrovni resolverů – prostě zkontroluj, co má uživatel povoleno na základě role.

Důležitý je i návrh schématu. Měl bys se vyhnout vracení citlivých dat přímo v dotazech bez potřebného filtru. Taky je dobrý mít nějaké logování, abys viděl, kdo a jaké dotazy posílá. A nezapomeň na rate limiting, aby ses vyhnul DDoS útokům a únikům dat.

Když skládáš data z více zdrojů, dávej pozor na to, jak tyto data agreguješ. Můžeš mít situace, kdy jeden zdroj poskytuje citlivé informace a druhý ne. Takže důsledně kontroluj, co se vrací. V některých případech může být lepší mít nějakou proxy vrstvu, která bude filtrovat a validovat data před tím, než se dostanou k uživateli.

151 slov
1.5 minut čtení
12. 6. 2024
Viktor Hora
GraphQL.cz/Články/GraphQL a více zdrojů dat
Bezpečnost a přístupová práva ve vícezdrojové architektuře GraphQL: Klíčové tipy pro ochranu datObjevte, jak zajistit bezpečnost dat v GraphQL aplikacích, zejména při práci s různými zdroji. Naučte se, jak implementovat autentizaci a autorizaci p...
1000 slov
10 minut čtení
12. 12. 2021
Andrea Malá
Přečíst článek
Podobné otázky