GraphQL.cz/Fórum/Ukládat GraphQL dotazy do frontendu nebo serveru?

Ukládat GraphQL dotazy do frontendu nebo serveru?

Chtěl bych se zeptat, co si myslíte o ukládání výsledků GraphQL dotazů. Je podle vás lepší mít je přímo v frontendu, kde by se dalo snadno využít lokální cache a snížit tak počet požadavků na server? Nebo je lepší mít všechna data uložená na serveru, kde by se daly spravovat centralizovaně a třeba i lépe zabezpečit? Mám obavy, že pokud budu ukládat data do frontendu, mohlo by to vést k problémům s udržováním aktuálnosti informací a synchronizací se serverem. Na druhou stranu přístup k datům přímo z frontendu může zrychlit uživatelský zážitek. Jaké máte zkušenosti s touto problematikou? Jaké jsou plusy a mínusy obou přístupů? Jak byste doporučili řešit situace, kdy je potřeba pracovat s velkými objemy dat nebo často měnícími se informacemi? Rád bych slyšel různé názory a praktické tipy. Díky!

132 slov
1.3 minut čtení
19. 2. 2024
Michaela Stará

Ukládání GraphQL dotazů je fakt zajímavý téma. Záleží na tom, co potřebuješ a jakou máš aplikaci. Pokud se bavíme o menších aplikacích, tak místní cache v frontendu může fakt zrychlit věci a snížit zátěž na server. Ale máš pravdu, že udržovat aktuálnost dat je pak problém, zvlášť když se data často mění. Můžeš pak narazit na situace, kdy uživatel vidí starý data, což není ideální.

Na druhou stranu, ukládání na serveru ti dává víc kontroly a můžeš tam lépe zabezpečit citlivý informace. Plus budeš mít centralizované místo pro údržbu a synchronizaci dat, což může být taky výhodný.

Pokud jde o velký objemy dat, tak bych asi doporučil nějaký hybridní přístup. Mít lokální cache pro rychlost a zároveň pravidelně refreshovat data ze serveru, aby byly aktuální. Možná i použít nějaké technologie jako je Apollo Client, který ti pomůže s cachováním a synchronizací.

Takže shrnuto - lokální cache je fajn na rychlost, ale nesmíš zapomínat na aktualizace a správu dat. Serverový přístup je bezpečnější a lépe spravovatelný, ale může být pomalejší. Zkus najít rovnováhu mezi těma dvěma.

172 slov
1.7 minut čtení
13. 6. 2024
Natálie Pražáková

Tohle je věčný boj, co se týče ukládání dat. Ukládat výsledky dotazů v frontendu je super pro rychlost a šetří to požadavky na server, což je fajn. Třeba když to máš v nějaký lokalní cache, tak to uživatelský zážitek fakt zrychlí. Ale jak říkáš, můžeš mít problém s aktuálností dat. Třeba když se něco na serveru změní a ty na frontendu pořád vidíš staré údaje, tak to může klamat.

Na druhou stranu, ukládat všechno na serveru dává smysl pro centralizaci a zabezpečení. Můžeš lépe spravovat, kdo má k čemu přístup, a data jsou vždycky aktuální. Ale zase je to pomalejší a zatěžuje to server víc.

Myslím, že nejlepší by bylo najít nějaký kompromis. Například používat caching na frontendu pro často používané a neměnné údaje, ale pro citlivější nebo často se měnící data raději volit serverový dotazy. V případě velkých objemů dat bys mohl uvažovat o paginaci nebo lazy loadingu, aby se ti to nezasekávalo.

Zkrátka, zvažuj případy použití a jak důležitá je aktuálnost dat ve tvém projektu. Když se to dobře promyslí, dá se najít rovnováha.

173 slov
1.7 minut čtení
24. 4. 2024
Lenka Stehlíková

Jo, tohle je fakt důležitý téma. Ukládání dotazů do frontendu má svoje výhody, jako rychlý přístup a menší zatížení serveru. Můžeš využít lokální cache, což zrychluje načítání a zlepšuje UX. Ale jak říkáš, můžeš mít problémy s aktuálností dat. Když se data na serveru změní a ty máš starou verzi v cache, může to být problém.

Na druhou stranu, pokud ukládáš data na server, máš lepší kontrolu a zabezpečení. Všechny aktualizace můžeš spravovat centrálně, což je super pro synchronizaci. Pro velké objemy dat je asi lepší držet to na serveru, protože frontend by mohl být přetížený a zpomalit se.

Každopádně, záleží na tom, co potřebuješ. Možná kombinace obojího? Uložit často používaný data do frontendu a zbytek na server? To by mohlo být rozumný řešení.

124 slov
1.2 minut čtení
14. 2. 2024
Viktor Polák
GraphQL.cz/Články/Skalování GraphQL služeb
Strategie pro cachování dotazů v GraphQL aplikacíchObjevte účinné metody a techniky cachování, které pomohou snížit zatížení serveru a urychlit odpovědi v GraphQL aplikacích.
1000 slov
10 minut čtení
12. 1. 2024
Tereza Svobodová
Přečíst článek
Podobné otázky