GraphQL.cz/Fórum/Můžu použít gRPC jako backend pro GraphQL? Jak na to?

Můžu použít gRPC jako backend pro GraphQL? Jak na to?

Zajímalo by mě, jestli je možné použít gRPC jako backend pro GraphQL. Zatím jsem se s tím nesetkal a chci vědět, jestli to dává smysl. Například, co všechno bych potřeboval k tomu, abych mohl spojit gRPC služby s GraphQL? Jak by vypadala architektura takového řešení? Mohlo by to mít nějaké výhody nebo nevýhody oproti jiným možnostem? Dále bych rád věděl, jakým způsobem by bylo nejlepší implementovat resolvery v GraphQL, když mám gRPC jako backend. Existují nějaké knihovny nebo nástroje, které by mi mohly usnadnit tento proces? A co výkon? Má to nějaký vliv na rychlost nebo efektivitu dotazů? Taky se mi honí hlavou, jak by se to dalo udělat třeba s cachingem nebo s autentizací. Je vůbec možné efektivně kombinovat tyto technologie, nebo je lepší držet se klasických REST API? Omlouvám se za tolik otázek, ale mám z toho trochu chaos. Děkuju moc za vaše názory a tipy!

148 slov
1.5 minut čtení
13. 1. 2025
Žaneta Švábová

Jasně, gRPC můžeš použít jako backend pro GraphQL. V podstatě to funguje tak, že GraphQL server funguje jako mezivrstva mezi klientem a gRPC službami. To znamená, že GraphQL resolver může volat gRPC API a vracet data v požadovaném formátu.

Co se týče architektury, tak bys měl mít GraphQL server (např. Apollo Server nebo Express) a vedle něj gRPC služby, které dělají vlastní logiku a databázový přístup. Resolver v GraphQL pak zavolá gRPC metodu a zpracuje odpověď.

Výhody? gRPC je rychlejší než REST díky binárnímu protokolu a podpoře streamování. Můžeš mít efektivnější komunikaci mezi službami, což může zlepšit výkon. Na druhou stranu to může být složitější na implementaci, hlavně kvůli potřebě generování kódu z proto souborů.

K implementaci resolverů doporučuji použít nějaké knihovny jako grpc-node pro Node.js, které ti usnadní práci s voláním gRPC metod. Co se týče caching a autentizace, to bys musel řešit na úrovni GraphQL serveru – třeba pomocí middleware pro caching nebo auth tokeny.

Celkově to jde sloučit, ale má to své specifika. Jestli je lepší jít cestou REST nebo gRPC je spíš na tobě a tvých potřebách projektu.

179 slov
1.8 minut čtení
14. 8. 2024
Emil Kratochvíl

Jo, gRPC jako backend pro GraphQL jde použít a dává to smysl v určitých případech. V podstatě, gRPC ti umožňuje efektivní komunikaci mezi službami, což je fajn, když máš mikroslužby. Architektura by mohla vypadat tak, že GraphQL server zpracovává dotazy od klienta a pak volá gRPC služby pro získání dat.

K tomu potřebuješ nějaký GraphQL server (např. Apollo Server nebo Express-GraphQL) a knihovnu na gRPC, jako je třeba grpc-node pro Node.js. Resolvěry v GraphQL by pak měly zavolat gRPC metody a vrátit odpovědi klientovi.

Výhoda je v rychlosti a efektivitě, protože gRPC používá protokol HTTP/2 a má menší latenci než REST. Samozřejmě, že to může mít i nevýhody, třeba složitější debugging nebo učení se novým technologiím.

Co se týče výkonu, pokud správně implementuješ resolvery a navrhneš schéma, mělo by to být rychlé. Pro caching bys mohl využít mechanizmy GraphQL nebo cache na úrovni gRPC. Autentizaci můžeš řešit buď na úrovni GraphQL nebo gRPC, podle toho co ti víc vyhovuje.

Takže jo, kombinace funguje, ale záleží na tvých konkrétních potřebách a architektuře projektu. Klasický REST API je samozřejmě také možnost, ale gRPC + GraphQL může být výkonnější alternativa.

185 slov
1.9 minut čtení
23. 10. 2024
Nikola Tichá

Jasně, gRPC se dá použít jako backend pro GraphQL, i když to není úplně běžný přístup. Celkově to smysl dává, protože gRPC je rychlé a efektivní při komunikaci mezi službami. Architektura by vypadala tak, že bys měl GraphQL server, který by fungoval jako proxy mezi klientem a gRPC službami. Resolvéry v GraphQL by pak volaly gRPC endpointy podle toho, jaký dotaz klient pošle.

Pokud jde o implementaci, můžeš použít nějaké knihovny jako Apollo Server pro GraphQL a pro gRPC třeba grpc-node nebo grpc-go. Co se týče výkonu, gRPC může být rychlejší než REST, ale záleží na tom, jak dobře to všechno nastavíš.

Caching můžeš udělat na úrovni GraphQL serveru nebo přímo v resolverecht, ale musel bys si dávat pozor na to, aby se ti data nezkreslovala. Autentizaci bys mohl mít na GraphQL serveru a pak ji předat dál k gRPC službám.

Je to kombinace, která může fungovat, ale je potřeba mít jasno v architektuře a implementaci. Jestli je lepší zůstat u klasického REST API? To záleží na tvých potřebách a konkrétním use case. Každopádně to chce pořádně promyslet.

177 slov
1.8 minut čtení
19. 8. 2024
Roman Prchal
GraphQL.cz/Články/Integrace s gRPC
Optimalizace výkonu GraphQL s využitím gRPC: Jak efektivně integrovat gRPC do GraphQL aplikacíObjevte, jak můžete optimalizovat výkon svých GraphQL aplikací pomocí gRPC a zajistit rychlejší dotazy a efektivnější zpracování dat.
1000 slov
10 minut čtení
24. 10. 2022
Tereza Svobodová
Přečíst článek
Podobné otázky