GraphQL.cz/Fórum/Jaké jsou hlavní výhody použití GraphQL oproti REST API?

Jaké jsou hlavní výhody použití GraphQL oproti REST API?

Zajímalo by mě, jaké konkrétní výhody přináší GraphQL ve srovnání s tradičním REST API. Slyšel jsem, že GraphQL umožňuje mnohem flexibilnější a efektivnější práci s daty, ale nejsem si jistý, co to vlastně obnáší v praxi. Například, jak se liší způsob, jakým se dotazují data v GraphQL oproti REST? Je pravda, že díky GraphQL můžu získat všechna potřebná data v jednom požadavku, nebo je to jen mýtus? Myslím si, že REST API je poměrně rozšířené a známé, takže co dělá GraphQL tak atraktivním pro moderní aplikace? Jak je to s verzováním API? S REST jsem se setkal s pojmy jako "v1", "v2" apod. Mění se něco v tomto ohledu, když používáme GraphQL? A co výkon? Může být GraphQL rychlejší než REST při načítání dat? Zkrátka bych chtěl vědět víc o tom, proč by někdo měl zvolit GraphQL místo klasického REST API. Co všechno bych měl zvážit, pokud bych se rozhodl přejít na tuto novou technologii? Jaké jsou praktické příklady a zkušenosti ostatních vývojářů, kteří už GraphQL používají? Jaké problémy jste museli řešit a jaké výhody jste díky přechodu na GraphQL získali?

181 slov
1.8 minut čtení
11. 12. 2024
Michaela Vyskočilová

Takže, když mluvíme o GraphQL versus REST, tak hlavní výhoda je fakt, že můžeš dostat všechna potřebná data v jednom požadavku. U REST API často posíláš víc žádostí, abys nahrabal všechno, co potřebuješ. To může být dost neefektivní a zpomalit to aplikaci. S GraphQL si napíšeš dotaz přesně tak, jak potřebuješ, a máš víc kontrolu nad tím, co se vrátí.

Co se týče verzování API, tak u RESTka to bývá otravné s těma verzema jako v1, v2 atd. U GraphQL tohle obvykle řešit nemusíš, protože můžeš jednoduše přidávat nové pole nebo typy bez toho, aniž bys musel rozbíjet starý dotaz. To je fakt super.

Pokud jde o výkon, tak to záleží na implementaci. Může být rychlejší díky tomu, že neprovádíš zbytečné požadavky. Ale pokud si nehlídáš dotazy, můžeš si naopak způsobit problémy s výkonem. Někdy lidi dělají složité dotazy, které zatěžují server.

Jako příklady z praxe – spoustu vývojářů říká, že přechod na GraphQL jim ušetřil čas při práci s daty a zjednodušil front-end logiku. Ale taky musíš mít dobře navržené schéma a být opatrný na bezpečnostní otázky. Takže pokud přemýšlíš o přechodu, určitě se podívej na tyto aspekty a jak to zapadá do tvého projektu.

193 slov
1.9 minut čtení
7. 11. 2024
David Dunka

GraphQL má fakt dost výhod oproti REST API. Hlavní je asi to, že si můžeš vybrat, jaká data chceš získat. U RESTka dost často dostaneš víc informací, než potřebuješ, nebo naopak musíš udělat víc požadavků pro všechna potřebná data. S GraphQL si prostě sestavíš dotaz podle svých potřeb a v jednom požadavku dostaneš všechno. Což šetří čas a zátěž na serveru.

Pokud jde o verze, tak u RESTka se musíš bavit o verzování jako "v1", "v2" a podobně, ale s GraphQL tohle většinou odpadá. Měníš jen schéma, přidáš nový typ a starý zůstává funkční. Takže nemusíš mít tolik starostí s backward compatibility.

Co se výkonu týče, tak to záleží na situaci. Když máš složité dotazy, může být GraphQL rychlejší, protože se snaží optimalizovat načítání dat. Ale může se to taky zvrtnout, pokud neuděláš dobré dotazy nebo nemáš dobře nastavený server.

Ostatní vývojáři říkají, že přechod na GraphQL jim pomohl v tom, že mají větší kontrolu nad tím, co se děje na frontendu i backendu. Ale je potřeba si dávat pozor na složitější dotazy, protože to může zahltit server. Měli byste taky mít v plánu dobře navrhnout schéma, aby to bylo udržovatelné.

Zkrátka je to skvělé pro flexibilitu a efektivitu, ale chce to přemýšlet nad architekturou a jak to nasadit do praxe.

207 slov
2.1 minut čtení
1. 12. 2024
Tomáš Kalous

GraphQL má fakt pár výhod oproti REST. Hlavně ta flexibilita – místo abys musel volat víc endpointů pro různý data, tak v GraphQL si můžeš definovat, co chceš v jednom požadavku. To šetří čas a snižuje zatížení serveru. Dotazování je úplně jiný – místo GET/POST metod prostě pošleš dotaz a dostaneš přesně to, co chceš. Navíc ti to umožní zpracovávat i složitější struktury dat, což je super pro moderní aplikace.

Co se týče verzování, tak v GraphQL to většinou neřešíš jako v REST s "v1", "v2" apod. Většinou tam prostě přidáváš nové typy a pole, takže se ti API neustále vyvíjí bez toho, abys musel vytvářet nový endpoint.

Pokud jde o výkon, tak to závisí na tom, jak to implementuješ. Může být rychlejší kvůli menšímu počtu požadavků, ale musíš to správně nastavit, jinak můžeš mít problém s nároky na server při složitých dotazech.

Osobně jsem slyšel od pár lidí, že přechod na GraphQL jim hodně usnadnil práci s frontendem, protože nemusí řešit tolik různých volání a dokážou se víc soustředit na logiku aplikace samotné. Ale není to bez problémů – občas se objeví složitosti s optimalizací dotazů a cachingem. Takže pokud uvažuješ o přechodu, je dobrý si promyslet tyhle aspekty.

197 slov
2 minut čtení
22. 11. 2024
Michaela Stará
GraphQL.cz/Články/Mixování API přístupů
Mixování API přístupů: Případové studie úspěšných implementacíObjevte, jak kombinace GraphQL s REST a gRPC přístupy přináší novou dimenzi do světa API. Prozkoumejte úspěšné případové studie a inspirujte se pro va...
1000 slov
10 minut čtení
29. 3. 2024
Lucie Nováková
Přečíst článek
Podobné otázky