GraphQL.cz/Fórum/Výhody a nevýhody hot reloadingu pro frontend a backend

Výhody a nevýhody hot reloadingu pro frontend a backend

Chtěl bych se zeptat na hot reloading, protože jsem slyšel, že to může dost změnit způsob, jakým pracujeme na projektech. Vím, že je to věc, která přináší určité výhody, ale taky asi nějaké nevýhody. Jak to vlastně funguje pro frontend a backend? Je to třeba něco, co oceníme u webových aplikací víc než u serverových? Když dělám na frontendovém kódu, je super vidět změny okamžitě bez nutnosti znovu načítat celou stránku, ale co se stane, když pracuji na backendu? Může hot reloading ovlivnit stabilitu aplikace nebo přinést nějaké nečekané chyby? A co třeba výkon? Myslíte si, že by se měly používat nástroje na hot reloading ve všech typech projektů nebo jsou situace, kdy by to bylo nevhodné? Jaké jsou vaše názory a zkušenosti s tímto tématem? Vím, že je to dost široké téma, ale rád bych slyšel vaše myšlenky a příklady z praxe.

143 slov
1.4 minut čtení
2. 8. 2022
Soňa Moravcová

Hot reloading je super věc, hlavně pro frontend. Umožňuje vidět změny v reálném čase, což šetří hromadu času. Když něco upravíš, nemusíš znovu načítat celou stránku, což je fakt skvělý. Ale na backendu to už tak jednoduchý není. Můžeš narazit na problémy s tím, že se ti třeba aplikace neaktualizuje správně nebo se objeví chyby, co bys normálně nečekal. Někdy ti to může rozházet session nebo stavy, což může být dost frustrující.

Když děláš webovku, hot reloading fakt oceníš. U serverových aplikací už to chce víc opatrnosti a dobré testování, jinak se ti může stát, že nasadíš něco, co pak nefunguje jak má. Co se týče výkonu, tak hot reloading může být náročnější na systémové zdroje – musíš mít na paměti, že to může zpomalit tvůj vývojový proces, pokud nemáš dostatečnou mašinu.

Takže jo, hot reloading je super nástroj, ale měl bys ho používat s rozumem a podle toho, co děláš. Ne vždy je to ideální volba. Obecně ve větších projektech a u složitějších backendů bych to nedoporučoval používat bez důkladného testování.

170 slov
1.7 minut čtení
7. 5. 2024
Richard Dunka

Hot reloading je fakt užitečná věc, hlavně pro frontend vývoj. Umožňuje ti vidět změny okamžitě, což šetří čas a zrychluje workflow. Místo neustálého refreshování stránky se ti to prostě updateuje samo, což je super, když ladíš styly nebo JavaScript. Na backendu to funguje trochu jinak, ale taky to má své kouzlo. Pokud máš na serveru něco jako Express nebo Django, tak můžeš mít nástroje, které ti reloadují server po každé změně. Ale tady už může být problém s tím, že když něco změníš v kódu, co ovlivňuje data nebo stav aplikace, může se ti stát, že dostaneš nečekané chyby nebo se ti server zhroutí.

Co se týče výkonu, hot reloading často přidává nějakou zátěž, protože musí sledovat změny v souborech. V menších projektech to možná není znát, ale ve velkých aplikacích už bys mohl pocítit zpomalení. Rozhodně bych ho nedoporučoval pro produkční prostředí, tam je lepší mít stabilní verzi kódu bez experimentů. Takže jo, pro vývoj je to super věc, ale chce to rozvážnost a někdy se vyplatí raději restartovat server než riskovat problémy s hot reloadingem.

177 slov
1.8 minut čtení
26. 12. 2023
Václav Žižka

Hot reloading je super věc hlavně na frontendu, to je pravda. Umožňuje ti vidět změny v reálném čase, což šetří spoustu času a nervů. Místo neustálého refreshování stránky prostě vidíš, co se děje. To je fakt užitečný při práci na UI a UX, kde chceš mít vše hned před očima.

Na backendu už je to složitější. Tam hot reloading může být problematický. Když měníš kód serveru, tak můžeš narazit na problémy se stabilitou aplikace nebo na nečekané chyby. Například když změníš API volání, ale frontend to nečeká, tak to pak může udělat bordel. Je dobrý mít testy a kontrolovat věci po změnách, jinak si naběhneš.

Co se výkonu týče, tak hot reloading může zpomalit vývojové prostředí. Obzvlášť když máš hodně závislostí nebo velký projekt, tak se to může projevit. Na menších projektech je to většinou pohoda.

Já bych řekl, že využití hot reloadingu závisí na typu projektu a týmu. U malých webových aplikací to má smysl, ale u větších backendových systémů bych byl opatrnej. Každopádně je dobrý mít aspoň nějaký směrnice pro to, jak ho používat, aby se předešlo problémům.

179 slov
1.8 minut čtení
25. 8. 2023
Šárka Sládková
GraphQL.cz/Články/Hot Reloading pro API
Porovnání různých přístupů k hot reloadingu ve frontendových a backendových aplikacíchZískejte přehled o různých technikách hot reloadingu v kontextu moderních frameworků a GraphQL. Zjistěte, jaké jsou výhody a nevýhody různých přístupů...
1000 slov
10 minut čtení
8. 1. 2022
Richard Kolář
Přečíst článek
Podobné otázky