GraphQL.cz/Fórum/Předběžné načítání dat s REST API – je to možné?

Předběžné načítání dat s REST API – je to možné?

Nedávno jsem se dozvěděl o předběžném načítání dat a zamyslel jsem se, jestli to jde aplikovat i na REST API. Vždycky jsem si myslel, že to je něco, co se hodí spíše pro GraphQL, protože tam se často používají dotazy, které vyžadují optimalizaci a efektivní načítání dat. Ale co když bych chtěl udělat něco podobného právě s REST API? Jak by vlastně vypadalo předběžné načítání dat v tomto kontextu? Je to jenom o tom, že si předem připravím data na serveru a pak je pošlu do klienta, nebo musím zohlednit nějaké další faktory, jako třeba caching nebo asynchronní volání? A co například, když mám více endpointů – dá se to nějak sloučit, aby se všechno načetlo najednou? Přijde mi, že REST API má své limity, ale zároveň si říkám, že s trochou kreativity by to mohlo fungovat. Máte s tím někdo zkušenosti? Jaké jsou nejlepší praktiky pro předběžné načítání dat s REST API? Děkuju za jakékoli tipy a rady!

159 slov
1.6 minut čtení
11. 1. 2025
Bohumil Havlík

Jo, předběžné načítání dat s REST API je určitě možný. Není to tak přímočarý jako u GraphQL, ale dá se to zvládnout. Můžeš třeba na serveru připravit data, která se pak pošlou najednou. To ti ušetří čas, protože klient nemusí dělat víc dotazů.

Co se týče cachingu, to je dobrý nápad – můžeš si uchovávat data, která se často používají. Tím pádem to ulehčí zátěž na serveru. Pokud máš víc endpointů, tak můžeš udělat nějaký agregovaný endpoint, kde se dotážeš na všechno najednou a server ti vrátí komplexní JSON s datama. Tím se zkrátí doba načítání na klientské straně.

Asynchronní volání taky hraje roli – můžeš klidně použít Promise.all() v JavaScriptu k načtení víc endpointů paralelně. Ale musíš si dát pozor na to, jaký mají ty data vztah mezi sebou a jestli náhodou nepotřebuješ nějakou synchronizaci. Takže to chce trochu plánování a testování, ale rozhodně to jde a může to fungovat docela efektivně.

152 slov
1.5 minut čtení
15. 1. 2025
Simona Špačková

Jasně, předběžné načítání dat s REST API jde udělat. Není to tak složitý, jak se může zdát. Můžeš si na serveru připravit data například pomocí nějakých batch procesů a poslat je najednou na klienta, což ušetří čas, když se načítá víc věcí najednou. Co se týče víc endpointů, dá se to udělat třeba pomocí "promise.all" v JavaScriptu, kde se můžeš pokusit volat více endpointů najednou a čekat až všechny odpovědi dorazí. Caching taky hraje velkou roli – pokud máš data, která se často nemění, můžeš je ukládat na klienta nebo server a tím snížit zatížení API. Asynchronní volání ti taky pomůže optimalizovat načítání, aby uživatel nemusel čekat na vše najednou. Takže jo, REST API má nějaké limity, ale s trochou kreativity a správným přístupem se to dá vyřešit.

128 slov
1.3 minut čtení
15. 1. 2025
Libor Němec

Jasně, předběžný načítání dat s REST API je určitě možný, i když to může být trochu jiný oproti GraphQL. Základem je dobře promyslet, jakým způsobem data agregovat. Můžeš třeba na serveru udělat nějakou logiku, která ti sesbírá potřebná data z různých endpointů a poslat je jako jeden balík. To by ti ušetřilo pár HTTP požadavků a zrychlilo to načítání na klientovi.

Co se týče cachingu, rozhodně na to nezapomeň. Můžeš využít caching na úrovni serveru nebo klienta, což ti může pomoct k tomu, abys nemusel pořád stahovat stejné informace znovu a znovu.

Když máš víc endpointů, tak kombinace může být klíčová. Můžeš třeba použít paralelní asynchronní volání pomocí Promise.all v JavaScriptu, abys načetl víc dat naráz. Tohle je super pro optimalizaci rychlosti načítání.

Takže jo, REST API má svoje limity, ale s trochou kreativity se dá dosáhnout dobrých výsledků. Důležitý je mít na paměti efektivitu volání a jak se data budou načítat v reálném čase.

153 slov
1.5 minut čtení
9. 1. 2025
Marcela Staňková
GraphQL.cz/Články/Optimalizace dotazů
Předběžné načítání dat: Jak to funguje?Objevte techniky efektivního předběžného načítání dat ve vašich GraphQL aplikacích. Naučte se, jak optimalizovat výkon a zlepšit uživatelský zážitek.
1000 slov
10 minut čtení
24. 12. 2024
Markéta Svobodová
Přečíst článek
Podobné otázky