GraphQL.cz/Fórum/Jak nastavit OAuth 2.0 pro přihlášení pomocí GraphQL?

Jak nastavit OAuth 2.0 pro přihlášení pomocí GraphQL?

Zdravím všechny, narazil jsem na problém s nastavením OAuth 2.0 pro uživatelské přihlášení ve své aplikaci, která využívá GraphQL a potřeboval bych nasměrovat, co všechno vlastně potřebuji k tomu, abych to rozjel. Mám základní znalosti o tom, jak funguje autentizace a autorizace, ale když se dostanu k samotnému procesu implementace OAuth 2.0, cítím se trochu ztracený. Jaké kroky musím udělat? Co všechno musím nastavit na serverové straně, abych mohl správně zpracovávat tokeny a ověřovat uživatele? Zmiňují se tam nějaké redirect URI nebo scope, které musím brát v potaz? A co frontend? Jak by měl vypadat ten proces přihlášení z pohledu uživatelského rozhraní? Pokud máte nějaké tipy nebo příklady, budu moc vděčný. Také mě zajímá, jestli existují nějaké knihovny nebo nástroje, které by mi mohly usnadnit práci s tímhle celým procesem. Děkuji předem za všechny rady a tipy!

137 slov
1.4 minut čtení
12. 9. 2022
Petr Kubík

Nastavení OAuth 2.0 pro GraphQL je fakt šílenost, ale zkusím ti to trochu osvětlit. První věc je, že potřebuješ nějakého poskytovatele identity, co ti dá klientský ID a tajný klíč, třeba Google nebo Facebook. V rámci nastavení pak musíš zaregistrovat redirect URI, což je adresa, kam se uživatel po přihlášení vrátí. Taky se zamysli nad scope, což jsou oprávnění, co chceš od uživatele získat.

Na backendu si budeš muset vytvořit endpointy pro autentizaci a výměnu tokenů. Většinou začneš tím, že uživatel klikne na tlačítko "Přihlásit se", to tě přesměruje na poskytovatele identity. Pak uživatel zadá svoje údaje a po úspěšném přihlášení tě to hodí zpět na tvůj redirect URI s nějakým kódem. Ten kód pak použiješ k tomu, abys dostal access token.

Token pak uložíš (třeba do cookie nebo do local storage) a používáš ho na ověřování uživatele při volání tvého GraphQL API. Na frontendě bys měl mít nějaké jednoduché UI pro přihlášení a následně nějakou logiku pro kontrolu stavu přihlášení.

Existují knihovny jako Passport.js nebo Auth0, které ti to můžou dost usnadnit, tak se na ně koukni, určitě ušetříš čas. Takže hlavně si dej pozor na správné zpracování tokenů a zabezpečení – to je klíčový! Držím palce!

195 slov
2 minut čtení
5. 7. 2024
Elena Vaníčková

Zprovoznění OAuth 2.0 pro GraphQL je sice trochu náročnější, ale dá se to zvládnout. První věc, co potřebuješ, je registrovat svou aplikaci u poskytovatele OAuth (např. Google, Facebook). Získáš klientský ID a tajný klíč, což jsou základní údaje pro autentizaci. Pak musíš nastavit redirect URI, na kterou se uživatel po přihlášení vrátí. Tohle musíš mít správně nastavené, jinak ti to nepojede.

Na serverové straně budeš potřebovat knihovnu pro zpracování tokenů – záleží na tom, v čem máš backend (Node.js, Python, apod.). Pokud jsi v Nodeu, tak třeba passport nebo oauth2-server jsou fajn volby. Tyhle knihovny ti pomůžou spravovat tokeny a ověřování uživatelů.

Co se týče scopu, ten určuje, jaká oprávnění tvoje aplikace žádá. Zjisti si, co všechno tvá aplikace potřebuje a podle toho nastav scopy při žádosti o autorizaci.

Na frontendu udělej tlačítko pro přihlášení, které po kliknutí přesměruje na autorizaci u poskytovatele. Po úspěšném přihlášení dostaneš kód (nebo rovnou token), který pak na backendu zpracuješ a ověříš.

Celý ten proces je pak většinou o komunikaci s API přes GraphQL. Pokud použiješ Apollo Client na frontendu, tak to může být ještě snazší. Nezapomeň ošetřit chyby a udělat nějakou notifikaci pro uživatele.

Hlavně se neboj experimentovat a vyzkoušet různé knihovny. Dobré dokumentace ti většinou hodně pomohou.

200 slov
2 minut čtení
19. 9. 2024
Radek Kouba

Nastavení OAuth 2.0 pro GraphQL může být trochu oříšek, ale dá se to zvládnout. Nejprve si musíš vybrat poskytovatele OAuth (např. Google, Facebook), který ti dá Client ID a Client Secret. To budeš potřebovat pro autentizaci uživatelů.

Na serverové straně si připrav endpoint, který bude zpracovávat přihlašovací požadavky. Uživatelé budou přesměrováni na stránku poskytovatele, kde se přihlásí a dostanou kód. Ten kód pak pošlou zpět na tvůj server, kde ho vyměníš za access token. Tady bys měl mít nastavené redirect URI – to je adresa, na kterou se uživatel vrátí po přihlášení.

Token pak použiješ k autorizaci GraphQL dotazů. Měl bys mít middleware, který ověří token předtím, než se dotazy na API zpracují. Takže nějaký systém na validaci tokenu a vyhledávání uživatele v databázi.

Co se týče frontendu, většinou se používá nějaká knihovna jako Auth0 nebo Passport.js, které ti pomůžou s procesem přihlášení a správou tokenů. Rozhraní můžeš udělat jednoduché – tlačítko pro přihlášení, které uživatele posílá k poskytovateli a po úspěšném přihlášení ho nasměruje zpět.

Nezapomeň na scope – to určuje, jaká oprávnění chceš od uživatele získat. Takže si to pořádně promysli. A jo, sleduj dokumentaci poskytovatele OAuth, tam najdeš všechny detaily k implementaci.

191 slov
1.9 minut čtení
6. 8. 2024
Michal Šváb
GraphQL.cz/Články/Autentizace v GraphQL
Grafická autentizace uživatelů pomocí OAuth 2.0 v GraphQLObjevte, jak integrovat OAuth 2.0 pro grafickou autentizaci ve vašem GraphQL API a jak to ovlivňuje uživatelskou zkušenost.
1000 slov
10 minut čtení
12. 2. 2020
Jana Procházková
Přečíst článek
Podobné otázky