GraphQL.cz/Fórum/Jak se používá DataLoader v projektu s GraphQL?

Jak se používá DataLoader v projektu s GraphQL?

Chtěl bych se zeptat, jak vlastně implementovat DataLoader v projektu, který používá GraphQL. Slyšel jsem, že je to skvělé řešení pro optimalizaci dotazů a snížení počtu volání na databázi, ale úplně jsem nepochopil, jak to všechno funguje. Jak začít s DataLoaderem? Musím ho někde nainstalovat nebo je součástí nějakého balíčku? A co se týče příkladů, jaké jsou nejlepší praktiky pro jeho použití v GraphQL serveru? Mám obavy z toho, že pokud ho nebudu používat správně, můžu si způsobit více problémů než užitku. Také mě zajímá, jestli je potřeba DataLoader používat pro každý resolver, nebo existují situace, kdy není nutný? Vím, že GraphQL dotazy mohou být složité a když se spouští víc dotazů najednou, může to zpomalit celou aplikaci. Jak tedy DataLoader řeší tyto problémy? Pokud má někdo zkušenosti s implementací a může sdílet nějaké příklady kódu nebo tipy, jak se vyhnout běžným chybám, byl bych moc vděčný. Děkuji!

148 slov
1.5 minut čtení
26. 10. 2022
Lenka Pazderová

DataLoader je fakt super nástroj na optimalizaci dotazů v GraphQL. Pomáhá ti spojit více dotazů na databázi do jednoho, což šetří čas a zdroje. Nejprve ho musíš nainstalovat, je to samostatný balíček, takže prostě npm install dataloader. Potom ho můžeš použít v resolvers, kde potřebuješ načíst data, například uživatelské profily nebo posty.

V podstatě vytvoříš instance DataLoaderu pro typy dat, které potřebuješ načítat. Například pro uživatele můžeš mít loader, který bere pole ID a vrací odpovídající uživatele. Pak ho zavoláš v resolveru a on udělá batch fetch místo mnoha individuálních dotazů.

Není nutné ho používat pro každý resolver, spíš se zaměř na ty, kde máš více volání na stejnou databázovou tabulku nebo model. Může být zbytečný pro jednoduché dotazy, kde víš, že se to neprojeví.

Důležité je mít na paměti, že DataLoader funguje v rámci jedné žádosti (request), takže pokud máš víc dotazů najednou a používáš stejný loader, uvidíš výrazné zrychlení. Ale pozor na caching – když nedáš nový loader při každém dotazu, můžeš dostat staré nebo špatné údaje.

Doporučuji se podívat na nějaké příklady v dokumentaci nebo GitHubu - tam se toho dá najít dost. Klíč je dobře nastavit batching a caching a sledovat, kde ho má smysl použít.

199 slov
2 minut čtení
13. 12. 2024
Aleš Konečný

DataLoader je super nástroj, který ti může dost pomoct, když pracuješ s GraphQL, hlavně když máš víc dotazů na databázi a chceš to nějak zoptimalizovat. Začni tím, že si nainstaluješ DataLoader přes npm nebo yarn – je to samostatný balíček, tak nic extra. Pak si vytvoříš instanci DataLoaderu pro každou entitu, kterou chceš načítat (např. uživatele, příspěvky atd.).

V podstatě to funguje tak, že DataLoader sesbírá všechny IDčka, co potřebuješ načíst, a pak udělá jeden velký dotaz místo mnoha malých. To ti ušetří čas a sníží počet volání na databázi. Pokus se ho používat v těch resolvech, kde máš víc dat, co se musí načíst – ale ne každý resolver to potřebuje. Například pokud jen vracíš jednoduchý objekt, tak to asi nemá smysl.

Dobrá praxe je mít DataLoader jako singleton pro každý request nebo kontext GraphQL. Tím pádem se ti nespojí instance mezi různými uživatelskými dotazy. Snaž se dávat pozor na situace, kdy bys mohl mít duplicity nebo kdy by se ti DataLoader mohl "zaseknout" s nějakými asynchronními operacemi.

Ať už děláš cokoliv, doporučuji si projít pár příkladů v dokumentaci nebo na GitHubu. Ušetří ti to spoustu problémů. Takže jo, hurá do toho!

190 slov
1.9 minut čtení
6. 8. 2024
Natálie Řezáčová

DataLoader je fakt super nástroj, co ti pomůže vyřešit problémy s N+1 dotazy v GraphQL. Jakmile máš nějaký server (třeba Apollo), nainstaluj si ho přes npm pomocí npm install dataloader. Pak ho můžeš vytvořit jako instanci a použít ji ve svých resolvers.

Základ fungování je, že místo abys volal databázi pro každý dotaz zvlášť, DataLoader si zapamatuje všechny ID, které potřebuješ načíst, a pak je načte najednou. Tím se sníží počet dotazů a zrychlí to celou aplikaci.

Je dobrý mít DataLoader na úrovni requestu, takže ho inicializuješ v kontextu GraphQL serveru a pak ho můžeš použít ve svých resolvers. Třeba když máš resolver pro uživatele a ten potřebuje jejich posty, tak místo aby jsi pro každýho uživatele volal databázi zvlášť, tak je všechny načteš jedním dotazem.

Není potřeba DataLoader používat pro každý resolver, pokud víš, že tam nebude žádné typické N+1 volání. Například pokud máš jednoduché pole nebo cacheované hodnoty, tak to nebude tak důležité. Ale obecně doporučuji ho používat tam, kde očekáváš víc dotazů na stejný model.

Vždycky si dej pozor na to, aby jsi DataLoader nesdílel mezi různými požadavky, protože bys přišel o všechny výhody batching a caching. Pokud to uděláš správně, vyhneš se většině problémů a ušetříš spoustu času i zdrojů.

201 slov
2 minut čtení
13. 1. 2025
Helena Matějková
GraphQL.cz/Články/Data loader
Jak funguje DataLoader a jeho klíčové výhodyObjevte, jak DataLoader zefektivňuje vaše GraphQL aplikace. Pochopte jeho mechanismus a klíčové výhody pro výkon a optimalizaci datových dotazů.
1000 slov
10 minut čtení
4. 2. 2022
Tomáš Dvořák
Přečíst článek
Podobné otázky