GraphQL.cz/Fórum/Jak mohu používat cache k optimalizaci dotazů ve GraphQL?

Jak mohu používat cache k optimalizaci dotazů ve GraphQL?

Zajímalo by mě, jakým způsobem mohu implementovat caching pro optimalizaci svých dotazů ve GraphQL. V poslední době se snažím zlepšit výkon mé aplikace, protože při práci s většími datovými sadami začíná být načítání dat docela pomalé. Slyšel jsem, že caching může znamenat velký rozdíl, ale nevím přesně, jak bych měl začít. Jaké techniky bych měl použít pro zavedení cache? Mělo by to být na úrovni dotazů nebo spíše na úrovni odpovědí? Jaký typ cachování se doporučuje, když mám různé API volání a některé části dat se mění častěji než jiné? Je lepší používat nějakou externí knihovnu nebo je možné to zvládnout i s vlastní implementací? Co bych měl mít na paměti, abych se vyhnul problémům s konzistencí dat? A co třeba cache invalidation – jak to správně nastavit? Máte nějaké tipy nebo zkušenosti, které byste mohli sdílet? Rád bych slyšel názory ostatních, kteří už mají s touto problematikou nějaké zkušenosti. Děkuji!

151 slov
1.5 minut čtení
5. 11. 2022
Denisa Štěpánová

Pokud chceš optimalizovat dotazy ve GraphQL pomocí cache, tak bys měl zvážit několik přístupů. Prvním je cache na úrovni odpovědí. To znamená, že když uživatel zavolá dotaz, tak uložíš odpověď do cache a při opakovaném dotazu ji rovnou vezmeš z cache místo opětovného načítání z databáze. To ti může výrazně urychlit výkon, zvlášť při často se opakujících dotazech.

Další možnost je implementace cache na úrovni jednotlivých resolverů. Můžeš si nastavit, kdy se mají výsledky cachovat a kdy ne. Například, pokud víš, že nějaká data se mění zřídka, tak je můžeš ukládat na delší dobu. Naopak pro data, která se často aktualizují, bys měl mít kratší dobu expirace nebo je rovnou cache vůbec neukládat.

Co se týče knihoven, tak můžeš použít něco jako Apollo Client, který má vestavěné možnosti caching a skvěle funguje s GraphQL. Pokud chceš svůj vlastní systém, tak se zaměř na jednoduché klíč-hodnota store. Je dobrý mít na paměti konzistenci dat; pokud se změní něco v databázi, musíš správně invalidovat cache.

Cache invalidation je problém sám o sobě. Můžeš to udělat několika způsoby – buď podle časového intervalu (TTL), nebo pomocí událostí (např. po úspěšné aktualizaci dat). Záleží na tom, co ti lépe vyhovuje a jak moc chceš mít data aktuální.

Celkově ti doporučuji začít s něčím jednoduchým a postupně to vylepšovat podle potřeby. Hlavně testuj výkon a sleduj, jak to funguje v reálu.

222 slov
2.2 minut čtení
6. 12. 2021
Radek Eliáš

Optimalizace dotazů ve GraphQL pomocí cache může fakt hodně zlepšit výkon. Můžeš začít tím, že si uděláš cache na úrovni odpovědí. Tím pádem, když už jednou načteš data, tak je nemusíš znovu tahat z databáze, což urychlí odpovědi na dotazy. Existuje spousta knihoven jako Apollo Client, které mají vestavěné možnosti pro caching. Doporučuji prostudovat jejich dokumentaci, protože to dost zjednoduší práci.

Pokud máš různé API volání a některá data se mění častěji, můžeš implementovat cache na úrovni jednotlivých částí dat – třeba na úrovni objektů nebo konkrétních polí. Taky bys měl mít na paměti invalidaci cache. Třeba pomocí TTL (time to live) nebo notifikací, když se data změní. Nezapomeň se zabývat konzistencí dat – pokud budeš mít stale cache, můžeš poskytnout uživatelům zastaralé informace.

Můžeš to zvládnout i s vlastní implementací, ale často je lepší použít něco hotového. Ušetří ti to čas a sníží pravděpodobnost chyb. Nakonec testuj výkon s a bez cache – zjistíš, jak velký rozdíl to dělá v praxi.

160 slov
1.6 minut čtení
23. 6. 2022
Helena Kyselová

Jasně, caching je super způsob, jak zrychlit GraphQL dotazy. Můžeš to udělat na několika úrovních. Například, můžeš cachovat celé odpovědi na dotazy, což je fajn, když se data mění pomalu. Pro tohle se hodí nějaká externí knihovna jako Apollo Client, co má zabudovaný caching. Taky si můžeš nastavit TTL (time to live), aby se cache po nějakém čase invalidovala.

Pokud máš různá API volání a některé části dat se mění častěji, tak můžeš udělat caching na úrovni jednotlivých polí v odpovědích. To je víc práce, ale vyhneš se problémům s konzistencí dat. Můžeš třeba implementovat cache invalidation podle událostí – kdykoli někdo aktualizuje data, tak invaliduješ cache pro daný dotaz.

Důležité je mít na paměti, že čím víc cache máš, tím víc se musíš starat o to, aby byla aktuální. Takže testuj a sleduj chování své aplikace při různých scénářích. Ať to funguje hladce.

142 slov
1.4 minut čtení
8. 9. 2021
Jan Šafařík
GraphQL.cz/Články/GraphQL caching techniky
Optimalizace databázových dotazů pomocí cache ve GraphQLZjistěte, jak efektivně využít cache pro zlepšení výkonu databázových dotazů v GraphQL a naučte se nejlepší praktiky pro optimalizaci.
1000 slov
10 minut čtení
4. 1. 2021
Tomáš Dvořák
Přečíst článek
Podobné otázky