GraphQL.cz/Fórum/Jak se vyhnout n+1 dotazům v GraphQL?

Jak se vyhnout n+1 dotazům v GraphQL?

Pojďme si promluvit o jednom z nejčastějších problémů, které se vývojáři potýkají, když pracují s GraphQL, a to jsou n+1 dotazy. Zajímalo by mě, jak se dá tomuto problému vyhnout nebo ho alespoň minimalizovat při práci s dotazy na databázi. Vím, že n+1 dotazy mohou způsobit obrovské zpomalení aplikace, protože místo toho, abychom získali všechna potřebná data najednou, musíme provádět několik jednotlivých dotazů, které se pak rychle nasčítávají a způsobují problémy s výkonem. Jaké techniky nebo osvědčené postupy byste tedy doporučili, pokud bych chtěl efektivně optimalizovat své GraphQL dotazy? Existují nějaké specifické knihovny nebo nástroje, které by mohly pomoci s tímto problémem? A co třeba techniky jako je batchování nebo načítání dat v určitých intervalech? Mohli byste se podělit o nějaké příklady, kdy se vám podařilo tento problém vyřešit ve svých projektech? Mám pocit, že se mi to zatím moc nedaří a rád bych slyšel vaše názory na to, jak nejlépe přistupovat k tomuto problému v kontextu moderních aplikací využívajících GraphQL.

161 slov
1.6 minut čtení
16. 6. 2024
Daniela Šilhavá

Když se bavíme o n+1 dotazech v GraphQL, tak to je opravdu častý problém. Hlavně když se snažíš získat související data, to pak může být peklo. Základní techniky, jak se tomu vyhnout, jsou hlavně batchování a eager loading. Když víš, že potřebuješ data z více tabulek, tak je lepší je načíst najednou. Například když máš seznam uživatelů a každý uživatel má pár postů, místo toho, aby ses dotazoval na posty pro každého uživatele zvlášť, radši si udělej jeden dotaz, který vrátí všechny uživatele a jejich posty najednou.

Pokud používáš nějakou ORM jako Sequelize nebo TypeORM, většinou tam bývá podpora pro eager loading přímo zabudovaná. Další možnost je použít knihovny jako DataLoader, která ti pomůže s batchováním dotazů. Funguje to tak, že sbírá požadavky na data a pak je všechny načte najednou.

Taky můžeš zvážit optimalizaci svých resolverů – snaž se minimalizovat počet volání funkcí a dej si pozor na to, co všechno se snažíš získat. Snažil jsem se tohle implementovat v pár svých projektech a viděl jsem dost zlepšení v rychlosti. Takže pokud chceš zrychlit aplikaci, určitě tohle stojí za vyzkoušení.

181 slov
1.8 minut čtení
2. 7. 2021
Milada Rozsypalová

N+1 dotazy v GraphQL fakt dokážou dost zpomalit aplikaci. Jedna z nejlepších technik, jak se tomu vyhnout, je batchování dotazů. Tím pádem místo toho, abychom dělali jeden dotaz pro každý jednotlivý prvek, můžeme vytvořit jeden dotaz pro celou skupinu. K tomu je super knihovna DataLoader, která ti pomůže právě s načítáním dat v dávkách. Další věc, co funguje, je optimalizace fragmentů a používání rozhraní GraphQL tak, aby ses vyhnul nepotřebným dotazům. Můžeš třeba použít pagination, když máš velký objem dat, což také pomůže snížit počet volání do databáze. Když se podíváš na konkrétní případy, třeba při načítání seznamu uživatelů a jejich příspěvků – místo toho, abys načítal příspěvky pro každého uživatele zvlášť, udělej jeden dotaz na všechny příspěvky najednou a pak je přiřaď k uživatelům. Takže hlavně nezapomínej na tyto techniky a budeš mít lépe optimalizované dotazy.

137 slov
1.4 minut čtení
5. 2. 2022
Renata Macková

N+1 dotazy v GraphQL jsou fakt bolest. Jedna z nejlepších cest, jak se tomu vyhnout, je využití techniky zvané datové batchování. To znamená, že místo toho, abychom dělali jeden dotaz pro každou položku (což je to n+1), sesbíráme si všechny ID a uděláme jeden velký dotaz. Můžeš použít knihovny jako DataLoader, která tohle řeší skvěle. Funguje tak, že pamatuje si dotazy a když potřebuješ načíst data pro více objektů, sesbírá je a provede je najednou.

Další technika je použití fragmentů v GraphQL. Když tvoříš složitější dotazy, můžeš si definovat fragmenty pro opakující se části dotazu, což ti pomůže snížit množství dat, co posíláš a tím pádem i počet dotazů.

Je dobrý mít na paměti i optimalizaci databázových dotazů na serveru. Například můžeš uporabljovat JOINy nebo podmínky pro načítání souvisejících dat. Tím se vyhneš opakovanému volání databáze.

A nakonec, testuj a profiluj svoje API – zjistíš, kde se ti to seká a pak můžeš cíleně optimalizovat. Držím palce, je to fakt výzva!

158 slov
1.6 minut čtení
16. 5. 2023
Radek Roubal
GraphQL.cz/Články/Microservices s GraphQL
Řešení problémů s n+1 dotazy v microservices s GraphQL: Pokročilé techniky a strategieNaučte se efektivně řešit problémy s n+1 dotazy při práci s microservices a GraphQL. Objevte pokročilé techniky a strategie, které vám pomohou optimal...
1000 slov
10 minut čtení
15. 6. 2020
Lucie Kovářová
Přečíst článek
Podobné otázky