GraphQL.cz/Fórum/Jak začít s migrací z REST na GraphQL v mikroservisním architektuře?

Jak začít s migrací z REST na GraphQL v mikroservisním architektuře?

Plánuji přechod na GraphQL, ale mám spoustu otázek ohledně toho, jak to správně udělat v rámci naší mikroservisní architektury. Začínám mít pocit, že REST API už nám nestačí a GraphQL by mohl být ideálním řešením pro flexibilnější dotazy a efektivnější práci s daty. Ale kde vlastně začít? Jak se postavit k migraci, když máme několik různých služeb, které komunikují přes REST? Měli bychom přepisovat všechny naše služby najednou, nebo je lepší migrovat postupně? Jaké jsou nejlepší praktiky pro integraci GraphQL do existující infrastruktury? A co takové věci jako caching a správa verzí? Existují nějaké konkrétní nástroje nebo knihovny, které byste doporučili pro usnadnění této migrace? Rád bych slyšel zkušenosti ostatních, kteří si prošli tímto procesem. Jaké problémy jste řešili při přechodu a jaké tipy byste měli pro někoho, kdo se chystá na tuto cestu? Opravdu se mi líbí myšlenka mít jedno API pro všechny naše potřeby, ale obavy z komplikací mě trochu zrazuje. Jak to vidíte vy?

157 slov
1.6 minut čtení
15. 5. 2024
Zdeňka Jirásková

Přechod na GraphQL může být hodně užitečnej, ale je to taky velkej krok. Já bych začal možná tím, že si uděláš takovou analýzu toho, co přesně potřebuješ. Než začneš s migrací, zjisti, jaké data často používáte a co by se dalo zlepšit. Pak bych doporučil spíš postupnej přístup. Místo toho, abys přepisoval všechno najednou, zkus vybrat jednu nebo dvě služby, které jsou nejvíc zatížené a jejichž API by mohlo těžit z flexibility GraphQL.

Implementace GraphQL jako proxy nad stávajícím REST API může být dobrá cesta. Takže začneš s jedním „gateway“ serverem, který bude komunikovat s ostatníma službama přes REST a teprve pak začni přidávat GraphQL endpointy. Co se týká cacheování, tak nějaké knihovny jako Apollo Client ti pomůžou s tím dost dobře.

Nezapomeň na verzi API – to může být problém, když uživatelé očekávají nějaké chování. Rozděl si to do malých iterací a testuj to na reálných uživatelích, než to pustíš pro všechny. Nástroje jako Hasura nebo Prisma by ti taky mohly ušetřit práci při nastavování GraphQL.

Takže shrnuto: jdi postupně, začni s jedním nebo dvěma službama a hodně testuj. Problémy určitě budou, ale pokud to uděláš rozumně, tak se dá zvládnout. Držím palce!

195 slov
2 minut čtení
18. 3. 2023
Žaneta Palečková

Migrace z REST na GraphQL je fakt výzva, zvlášť když máš mikroservisní architekturu. Já bych to viděl tak, že bys měl začít s jednou službou, klidně tou nejjednodušší, a na ní si to vyzkoušet. Přepisovat všechno najednou se mi zdá jako blbej nápad, protože to můžeš pak mít hrozný chaos. Zkus postupně přidávat GraphQL do existujících služeb a používat ho vedle REST API, dokud si neujasníš, co všechno potřebuješ.

Co se týče best practices, snaž se mít dobře promyšlený schéma a resolvery. To ti ulehčí práci s dotazy. Caching je taky důležitý, pokud to neřešíš, můžeš mít problémy s výkonem. Na správu verzí můžeš použít něco jako Apollo Server nebo Hasura, což usnadňuje integraci a práci s databází.

Pokud jde o nástroje, doporučil bych ti Apollo Client pro frontend a nějaký server (např. Apollo Server nebo Express-GraphQL) pro backend. Můžeš taky zvážit GraphQL Mesh, pokud chceš integrovat víc různých API dohromady.

Jo a nezapomeň na dokumentaci. Dobrá dokumentace ti pak usnadní život při údržbě a dalším vývoji. Celkově to bude chtít čas a trpělivost, ale výhody GraphQL za to stojí.

177 slov
1.8 minut čtení
13. 10. 2024
František Hůlka

Migrace z REST na GraphQL může být pěkný chaos, ale zvládnutelný. Nejlepší je to dělat postupně, aby ses vyhnul velkým problémům najednou. Začni třeba s jednou službou, kterou přepíšeš do GraphQL a pak postupně přidávej další. Můžeš mít GraphQL jako proxy, která zavolá tvoje REST API, což usnadní přechod.

Pokud jde o caching, tak to může být složitější, ale GraphQL má metody, jak to udělat efektivně. Zkus použít Apollo Client pro frontend a Apollo Server nebo něco jako Hasura na backend, hodně to zjednoduší práci.

Verzování je taky dobré mít na paměti – GraphQL podporuje evoluci schémat, takže můžeš přidávat nové pole a typy bez toho, abys rozbil staré dotazy.

Je dobrý mít dokumentaci k API v GraphQL dobře udělanou, kluci z Apollo mají docela fajn nástroje na auto-generování. Obecně se připrav na hodně experimentování a testování. Když to uděláš správně, můžeš získat mnohem víc flexibility a efektivity ve tvým systému.

151 slov
1.5 minut čtení
22. 10. 2023
Dana Pospíšilová
GraphQL.cz/Články/Microservices s GraphQL
Migrace z REST na GraphQL v prostředí microservicesDetailní průvodce migrací z REST API na GraphQL v rámci mikroservisní architektury, včetně kroků, úvah a tipů.
1000 slov
10 minut čtení
31. 8. 2020
Pavel Novotný
Přečíst článek
Podobné otázky