GraphQL.cz/Fórum/Jak na migraci z REST API na GraphQL?

Jak na migraci z REST API na GraphQL?

Přemýšlím o tom, jak zvládnout přechod z existujících REST API na GraphQL. Mám několik projektů, které už běží na REST a přechod na GraphQL se mi zdá jako lákavá možnost, ale také jako velká výzva. Jak vlastně začít s migrací, aniž bychom narušili stávající funkčnost aplikací? Jaké jsou nejlepší postupy pro integraci GraphQL do systémů, které už spoléhají na REST? Zajímalo by mě, jestli je efektivní mít obě technologie paralelně, nebo je lepší se snažit o úplný přechod najednou? Myslíte si, že existují nějaké konkrétní techniky nebo nástroje, které by mohly usnadnit tento proces? A co testování – jak zabezpečit, aby všechno fungovalo po migraci? A co zpětná kompatibilita s klientskými aplikacemi, jak to řešit? Mám obavy, že pokud něco nezvládneme správně, může to narušit uživatelskou zkušenost. Pokud někdo z vás má zkušenosti s tímto přechodem nebo ví o nějakých osvědčených postupech, budu rád za jakoukoli radu či tip.

149 slov
1.5 minut čtení
3. 4. 2024
Milada Rybářová

Přechod z REST na GraphQL může být fakt tricky, ale není to nemožný. Doporučuji začít tím, že si uděláš nějakou analýzu stávajícího REST API. Zjisti, co máš a jak to funguje. Můžeš zkusit implementovat GraphQL vedle REST, což ti umožní testovat bez toho, abys rozbil něco, co už funguje. Tím pádem si můžeš v klidu vyzkoušet GraphQL a postupně přidávat nové endpointy.

Hodně lidí dělá to, že potřebují udržet kompatibilitu s klienty, takže je dobrý mít nějakou vrstvu, která bude zpracovávat požadavky z obou API. Můžeš třeba použít Apollo Server nebo jiný framework pro GraphQL. Co se týče testování, tak to je zásadní - měly by se napsat testy na obě API, aby ses ujistil, že všechno je pořád funkční.

Zpětná kompatibilita je důležitá - buď se snaž provozovat obě technologie paralelně nějakou dobu nebo si dávej pozor na to, abys udržel stejné endpointy i v GraphQL. Když se ti podaří vytvořit solidní GraphQL server a uvidíš výhody (např. menší počet dotazů a flexibilitu), tak pak můžeš začít uvažovat o postupné eliminaci REST API. Hlavně dej lidem čas na adaptaci a nechej otevřený kanál pro feedback.

184 slov
1.8 minut čtení
11. 1. 2025
Daniel Světlík

Takže, migrace z REST na GraphQL může být fakt oříšek, ale taky to nemusí být tak hrozný. Nejlepší je asi začít s hybridním přístupem – nechat REST API běžet vedle GraphQL, dokud všechno nefunguje jak má. Jakmile máš GraphQL připravený, můžeš postupně přesměrovávat volání API na nový endpoint. Hlavně si dej pozor na zpětnou kompatibilitu, aby staré klienty něco nezaskočilo a nevznikly problémy.

Zkus začít s některými endpointy, co jsou používané nejvíc. Udělej si plán a případně nasadit nějaké nástroje na monitoring, abys viděl, jak se používají ty starý REST API oproti novým GraphQL dotazům. Co se testování týče, automatizuj to co nejvíc to jde – unit testy a integrační testy ti pomůžou udržet stabilitu. Takže v podstatě klíčový je mít obě technologie paralelně, pečlivě plánovat a testovat a pak se postupně přesouvat na GraphQL. Jo a nezapomeň informovat uživatele – komunikace je důležitá.

143 slov
1.4 minut čtení
30. 12. 2024
Marie Štěpánová

Pokud plánuješ migraci z REST API na GraphQL, doporučil bych začít postupně. Můžeš zkusit zavést GraphQL jako paralelní vrstvu nad stávající REST API. Tím si udržíš stávající funkčnost a zároveň začneš testovat GraphQL. Je dobré mít obě technologie vedle sebe, dokud se ujistíš, že nová implementace funguje jak má.

Zaměř se na to, co se často používá v API a začni s těmi nejvíc vyžadovanými endpointy. Můžeš využít nástroje jako Apollo Server nebo Hasura, které usnadňují práci s GraphQL.

Co se týče testování, bylo by fajn mít nějakou formu automatických testů pro ověření, že data jsou konzistentní mezi REST a GraphQL. Zpětná kompatibilita je důležitá, takže se snaž přidávat nové funkce bez toho, abys měnil už existující endpointy. Udržuj klientské aplikace také ve střehu, aby měly čas přejít na nový systém.

Vždycky budeš mít pár problémů a nedorozumění, ale pokud to zvládneš krok za krokem a pořádně otestuješ každou část, mělo by to být v pohodě.

155 slov
1.6 minut čtení
16. 1. 2025
Magdaléna Trnková
GraphQL.cz/Články/Microservices s GraphQL
Migrace z REST na GraphQL v prostředí microservicesDetailní průvodce migrací z REST API na GraphQL v rámci mikroservisní architektury, včetně kroků, úvah a tipů.
1000 slov
10 minut čtení
31. 8. 2020
Pavel Novotný
Přečíst článek
Podobné otázky