GraphQL.cz/Fórum/Nastavení GraphQL v Storybooku pro dokumentaci komponentů

Nastavení GraphQL v Storybooku pro dokumentaci komponentů

Přemýšlím o tom, jak bych mohl efektivně nastavit GraphQL v Storybooku, abych mohl dokumentovat své komponenty. Rád bych věděl, jestli někdo máte zkušenosti s tím, jak to celé spojit a co vše je potřeba udělat. Vím, že Storybook je skvělý nástroj na izolované vývoje a ukázky komponentů, ale chci ho propojit s GraphQL, abych mohl snadno generovat datové dotazy přímo v rámci dokumentace. Zajímalo by mě, jestli existují nějaké konkrétní knihovny nebo pluginy, které by mi mohly usnadnit integraci GraphQL do Storybooku. Také bych rád věděl, jaké jsou nejlepší postupy pro nastavování mock dat pro moje komponenty pomocí GraphQL. Potřeboval bych vědět i to, jak se vlastně nastavuje Apollo Client nebo jiný klient pro GraphQL v rámci Storybooku, abych mohl testovat různé scénáře a případy použití. Kromě toho by mě zajímalo, jestli máte nějaké tipy na strukturu příkladů a jak nejlépe prezentovat data ve Storybooku tak, aby to bylo přehledné a uživatelsky přívětivé. Hlavně mi jde o to, aby moje komponenty byly dobře zdokumentované a aby vývojáři mohli snadno vidět, jak se mají používat s reálnými daty. Pokud má někdo nějaké rady nebo příklady z praxe, budu moc vděčný za každou informaci.

192 slov
1.9 minut čtení
7. 3. 2021
Alois Šimek

K tomu, jak nastavit GraphQL v Storybooku, bys měl začít s Apollo Clientem. Je to docela běžný klient pro práci s GraphQL a má dobrou podporu. Nejprve nainstaluj potřebné balíčky – @apollo/client a graphql. Pak si vytvoř ApolloProvider v Storybooku, abys mohl obalit všechny story komponenty. Skrze něj pak můžeš mockovat data pro jednotlivé komponenty.

Existují knihovny jako @storybook/addon-graphql, které ti umožní přímo pracovat s GraphQL dotazy ve Storybooku. Můžeš je použít k mockování odpovědí a tím simulovat reálná data bez nutnosti mít běžící server.

Pokud jde o strukturu příkladů, doporučil bych mít jasně oddělené story pro různé stavy komponent (např. loading, error, success). Takže si udělej pár variant pro každou komponentu podle toho, jak by se měly chovat s různými daty.

Prezentace dat ve Storybooku je taky důležitá. Zamysli se nad tím, jakým způsobem chceš uživatelům ukázat, co všechno komponenta umí. Můžeš použít popisy a vizuální příklady, aby to bylo přehledné.

Celkově to chce trochu experimentování, ale jakmile to rozjedeš, zjistíš, že kombinace Apollo Client a Storybooku je fakt silná.

169 slov
1.7 minut čtení
13. 12. 2024
Rudolf Machač

Pokud chceš nastavit GraphQL v Storybooku, tak doporučuju začít s Apollo Clientem, to je asi nejběžnější volba. Nejprve si nainstaluj potřebné balíčky, jako apollo-client, apollo-cache-inmemory a apollo-link-http. Pak si udělej ApolloProvider, aby ses mohl připojit k tvému GraphQL endpointu. Můžeš si udělat mock data pomocí Apollo's MockedProvider, což ti umožní simulovat různé odpovědi z API při testování komponentů.

Co se týče dokumentace, je super mít komponenty jako Stories, které ukazují různé stavy při načítání dat nebo chybových hlášení. Můžeš také využít addons pro Storybook, jako je addon-docs, který ti pomůže lépe prezentovat informace o tvých komponentech.

A pokud jde o strukturu příkladů, snaž se držet konzistentní formát s jasnými názvy a popisy. Je dobrý nápad ukázat reálné scénáře, třeba jak komponenta vypadá s různými typy dat. Tak budeš mít přehlednou dokumentaci a vývojáři budou vědět, jak to používat v praxi.

138 slov
1.4 minut čtení
16. 10. 2024
Rudolf Hladík

Pro integraci GraphQL do Storybooku to chce pár kroků. Nejprve bys měl mít Apollo Client nastavený – to je jeden z nejpoužívanějších klientů pro GraphQL. V Storybooku můžeš využít ApolloProvider, což ti umožní obalit tvé komponenty a poskytovat jim data z GraphQL. Můžeš taky použít Apollo MockedProvider pro mockování dat, což je super na testování různých scénářů bez potřeby backendu.

Co se týče struktury příkladů, doporučuji mít různé varianty komponent s různými stavy – jako loading, error a success. To ukáže, jak se komponenta chová s reálnými daty. Když to pak prezentuješ ve Storybooku, tak se drž jednoduchosti, aby to bylo přehledný. Můžeš přidat i popis k příkladům, aby bylo jasné, co který příklad dělá.

Existují i knihovny jako graphql-tools a další helpery, které ti usnadní mockování dat a dotazů. Taky se koukni na Storybook Addons – některé by mohly pomoct s dokumentací a vizualizací dat.

Hlavně si dej pozor na to, jak data předáváš do komponent; snaž se mít čistý a konzistentní přístup. Jinak když budeš mít víc komponent, snaž se je logicky seskupit podle funkcionality. Takže hodně štěstí s dokumentací! Je to fajn cesta, jak zlepšit vývojový proces.

187 slov
1.9 minut čtení
20. 1. 2025
Vojtěch Urban
GraphQL.cz/Články/Storybook a React-GraphQL intergrated
Vytváření dokumentace komponentů s GraphQL ve StorybookuJak využít Storybook k automatizaci a generaci dokumentace pro React komponenty využívající GraphQL.
1000 slov
10 minut čtení
26. 1. 2020
Jana Procházková
Přečíst článek
Podobné otázky