GraphQL.cz/Fórum/Kde se dají fragmenty v GraphQL nejlépe využít?

Kde se dají fragmenty v GraphQL nejlépe využít?

Přemýšlím nad tím, jaké jsou nejlepší způsoby využití fragmentů v GraphQL. Je jasné, že fragmenty poskytují možnost sdílet části dotazů, což může být super užitečné, když pracujeme na větších projektech, kde máme hodně opakujících se polí. Ale kde přesně je to nejvíc přínosné? Je to spíš při práci s velkými objekty, nebo se to hodí třeba i při používání více typů dat? Slyšel jsem, že fragmenty mohou zjednodušit údržbu kódu a urychlit vývoj, ale nevím, jestli má smysl je používat vždycky, nebo jen v určitých situacích. Jaké máte zkušenosti vy? Používáte fragmenty v rámci dotazů na frontendové aplikaci? A co třeba při integraci s různými API? Může to mít vliv na výkon? Rád bych slyšel názory někoho, kdo už s fragmenty pracoval a ví, kde se to opravdu vyplatí. Jak se vám osvědčily v praxi? Myslíte, že je důležité mít fragmenty definované na začátku projektu, nebo je lepší je přidávat postupně, když se ukáže potřeba? Co si o tom myslíte?

160 slov
1.6 minut čtení
22. 8. 2023
Milan Kalous

Takže, fragmenty v GraphQL se fakt hodí, když máš spoustu opakujících se polí. Ušetříš si čas a místo, když je znovu nepíšeš. Je to super při velkých objektech nebo když máš víc typů dat, které sdílejí stejná pole. Třeba u uživatelských profilů nebo produktů, kde máš jméno, popis, cenu a tak dál – tam se dají fragmenty použít na plné pecky.

Pokud jde o údržbu kódu, tak to je fakt výhoda. Když potřebuješ změnit nějaké pole, stačí opravit fragment a nemusíš šahat do každého dotazu. Ale je dobrý je zavádět postupně. Na začátku ti to může přijít zbytečný, ale jak projekt roste, zjistíš, že se to hodí.

Pokud spojuješ víc různých API, fragmenty ti můžou pomoct s konzistencí dotazů. Co se týče výkonu, tak fragmenty by neměly mít vliv na rychlost, pokud jsou správně strukturované. Jen dej pozor na to, abys je nepoužíval všude bezmyšlenkovitě. Drž to jednoduchý a uvidíš, že to bude fungovat.

153 slov
1.5 minut čtení
11. 11. 2023
Věra Jandová

K fragmenty v GraphQL se určitě vyplatí přistupovat s rozmyslem. Když máš hodně opakujících se polí, tak je to jasná volba. Třeba když používáš stejnou strukturu v různých dotazech nebo při práci s víc typy dat, fragmenty fakt šetří čas a kód dělají přehlednější. Hlavně u větších projektů to může být záchrana, protože se pak nemůžeš splést a údržba je mnohem snazší. Mám zkušenosti, že je dobrý mít nějaký základ fragmentů už na začátku, ale postupně je taky fajn přidávat, jak narazíš na opakující se části. Nečekal bych, že to ovlivní výkon přímo, ale když si ušetříš práci a zjednodušíš dotazy, tak nakonec ušetříš i čas při načítání. Takže jo, určitě doporučuji je používat, ale není nutné to přehánět. Hlavně aby to dávalo smysl v kontextu tvého projektu.

128 slov
1.3 minut čtení
29. 8. 2023
Renata Macková

Tak fragmenty v GraphQL jsou fakt super, když máš víc opakujících se polí. Ideální to je třeba při práci s velkými objekty, jako jsou uživatelské profily nebo produkty. Ušetří ti to čas a zjednoduší údržbu kódu, protože když něco změníš v fragmentu, tak se ti to automaticky promítne všude, kde ten fragment použiješ.

Hezky to funguje i při integraci s různými API, zvlášť pokud máš víc různých typů dat, které mají podobná pole. Z pohledu výkonu to většinou nemá negativní vliv, spíš naopak – snížíš množství duplicity a tím pádem i potenciálních chyb.

Jestli je lepší mít fragmenty hotové na začátku, nebo je přidávat postupně? Já bych řekl, že to záleží na projektu. Na začátku můžeš mít nějakou základní strukturu, ale často zjistíš, co potřebuješ až během vývoje. Takže klidně je přidávej postupně, jak se ukáže potřeba – hlavně ať to má smysl a usnadní ti to práci.

148 slov
1.5 minut čtení
25. 5. 2024
Patrik Pícha
GraphQL.cz/Články/API design
Použití fragmentů v GraphQL pro zlepšení struktury API dotazůObjevte, jak fragmenty v GraphQL zjednodušují dotazy, zvyšují jejich opětovnou použitelnost a přispívají k efektivnímu designu API.
1000 slov
10 minut čtení
13. 7. 2023
Richard Malý
Přečíst článek
Podobné otázky