GraphQL.cz/Fórum/Datové cache s GraphQL a serverless architekturou – má to smysl?

Datové cache s GraphQL a serverless architekturou – má to smysl?

Přemýšlím o tom, jak optimalizovat výkon své aplikace, která běží na serverless architektuře a využívá GraphQL API. Narazil jsem na pojem datová cache a zajímalo by mě, jestli má vůbec smysl ji používat v kombinaci s GraphQL. Vím, že serverless znamená, že platím za využité zdroje a že každé volání API může být drahé, takže bych rád snížil latenci a náklady. Jak moc se datové cache ve skutečnosti hodí? Ovlivní to výkon API, když se budou dotazy opakovat? A co třeba správa cache – je to složité nebo existují nějaké osvědčené postupy, které by mi usnadnily život? Mám pocit, že některé dotazy na mé API se opakují často, ale nevím, jestli to řešit pomocí cache nebo jestli nechat vše běžet bez ní. Zajímalo by mě také, jakým způsobem by se cache dala implementovat – je lepší použít něco jako Redis nebo to zvládnu i s něčím jiným? Musím brát ohled na to, jak se budou data měnit a jestli bude mít cache nějaký vliv na konzistenci dat. Jak to vlastně funguje v praxi? Jaký má vliv použití datové cache na celkovou strukturu aplikace? Zkoumal už někdo tyto aspekty? Díky za každou radu a zkušenost!

194 slov
1.9 minut čtení
11. 7. 2024
David Valenta

Jasně, datová cache s GraphQL a serverless architekturou smysl dává. V podstatě, pokud máš často opakující se dotazy, tak tímhle můžeš ušetřit na nákladech a zrychlit odezvu. Serverless platíš za každé volání, takže když ti to někdo pořád volá, je blbost to necacheovat.
Správa cache může být trochu oříšek, ale dá se to zvládnout. Existují různé strategie - třeba TTL (time to live), kdy se data v cache udržují jen určitou dobu, tzv. invalidace cache při změně dat nebo i nějaké smart cache mechanismy.
Redis je fajn pro rychlost a výkon, ale pokud nechceš řešit další infrastrukturu, tak můžeš začít s něčím jednodušším, jako je třeba in-memory cache přímo v aplikaci.
Konzistence dat je fakt důležitá - musíš mít plán na to, jak budeš spravovat aktualizace a co se stane, když se data změní. Pokud někdo upraví data a ty máš starou verzi v cache, tak to může být problém.
V praxi to znamená, že bys měl dobře promyslet, co a jak cacheovat, aby ti to fakt pomohlo a nezpůsobilo víc škody než užitku. Mnoho lidí už tohle zkoumalo, tak se určitě najdou nějaké osvědčené postupy a příklady implementace. Hodně štěstí!

195 slov
2 minut čtení
5. 1. 2025
Eva Jarošová

Jo, datová cache má smysl, obzvlášť když jedeš na serverless a GraphQL API. Když ti hodně dotazů opakuje, cache ti může snížit latenci a náklady, protože nebudeš pořád tahat data z backendu. S tímhle přístupem se dají ušetřit peníze za každé volání API, což je v serverless architektuře fakt důležitý.

Co se týče správy cache, může to být trošku oříšek, ale jsou osvědčené techniky jako TTL (time-to-live) nebo invalidace cache, což ti pomůže udržet data čerstvé. Redis je super volba pro cache, protože je rychlej a snadno se integruje s různýma aplikacema. Ale můžeš klidně začít s něčím jednodušším jako in-memory cache, pokud teď nechceš zbytečně komplikovat věci.

Měj ale na paměti, že s cache můžeš mít problémy s konzistencí dat, hlavně pokud se data často mění. Takže je dobrý mít strategii na invalidaci nebo refreshování dat. Celkově ti to ale může dost ulehčit práci a zrychlit aplikaci. Zkoumal to víc lidí a většinou doporučujou cache jako dobrou praxi v těchto scénářích.

161 slov
1.6 minut čtení
29. 7. 2024
Aleš Řezník

Datová cache s GraphQL v serverless architektuře rozhodně dává smysl. Když máš aplikaci, která často volá API a ty dotazy se opakují, cache může výrazně snížit latenci a náklady, protože ti ušetří volání na server, za které platíš. Pokud se dotazy netýkají příliš dynamických dat, můžeš mít solidní výkon.

Správa cache není zas tak složitá. Můžeš zkusit Redis, je rychlý a populární, ale i něco jako in-memory cache (např. v rámci samotné funkce) může být fajn pro menší aplikace. Jen si dej pozor na to, jak často se data mění, protože můžeš skončit s zastaralými informacemi.

V praxi to funguje tak, že když přijde dotaz, nejdřív zkontroluješ cache, a pokud tam nic není, teprve pak jdeš pro data na API. To ti ušetří čas, zvlášť pokud víš, že určité dotazy jsou často používané. Celkově to strukturu aplikace ovlivní jen pozitivně – rychlost a úspora nákladů se určitě vyplatí.

Když už o tom mluvíme, existují i nějaké osvědčené postupy ohledně invalidace cache nebo nastavení expirace dat, takže si to můžeš nastavit podle potřeby. Takže klidně do toho jdi. Zásadní je mít přehled o tom, jak často se data mění a podle toho ladit cache.

193 slov
1.9 minut čtení
8. 12. 2024
Luboš Kalous
GraphQL.cz/Články/Serverless GraphQL
Optimalizace výkonu GraphQL API v bezserverových prostředíchJak dosáhnout vysokého výkonu a škálovatelnosti pro GraphQL API v bezserverových architekturách.
1000 slov
10 minut čtení
10. 1. 2024
Markéta Svobodová
Přečíst článek
Podobné otázky