GraphQL.cz/Fórum/Nastavení WebSocket serveru pro GraphQL

Nastavení WebSocket serveru pro GraphQL

Zajímalo by mě, jak správně nastavit WebSocket server pro GraphQL aplikaci? Mám už nějakou představu o tom, jak funguje GraphQL a vím, že WebSocket je skvělý pro real-time aktualizace, ale nevím, jak tyto technologie propojit. Mám už vytvořený základní GraphQL server pomocí Node.js a Apollo Server, ale chci implementovat WebSocket, abych mohl posílat notifikace nebo měnit stav aplikace okamžitě. Jaké knihovny bych měl použít? Mám přemýšlet o Apollo Clientu pro připojení na front-endu nebo mám zkusit něco jiného? Co všechno musím mít na paměti při nastavování WebSocket serveru? Jakým způsobem budu zajišťovat, aby se klienti mohli snadno připojit a dostávat data v reálném čase? Jak fungují subscription v rámci GraphQL a jak je propojit s WebSocket? Je potřeba nastavovat něco speciálního na serveru, aby to fungovalo správně? A co bezpečnost? Měl bych nějak chránit komunikaci mezi klientem a serverem? Byl bych moc vděčný za nějaké tipy nebo příklady, které by mi pomohly tohle všechno dát dohromady. Díky moc!

158 slov
1.6 minut čtení
10. 11. 2024
Irena Zachová

Tak hele, WebSocket server pro GraphQL je super věc, pokud chceš real-time funkce jako notifikace nebo aktualizace dat. Pokud už máš Apollo Server, můžeš rovnou použít knihovnu subscriptions-transport-ws, která se hezky integruje s Apollo a umožňuje ti nastavit subscriptions. Na serveru si nastavíš WebSocket server vedle klasického HTTP serveru. Můžeš to udělat třeba tak, že vytvoříš instance http.Server a pak přidáš WebSocket pomocí SubscriptionServer z té knihovny.

Na frontendu určitě doporučuju Apollo Client, ten má podporu pro WebSocket a subscriptions, což ti usnadní práci. Při připojování klientů musíš myslet na to, jak se autentizují - třeba pomocí tokenu, který pošleš s WebSocket requestem.

Bezpečnostní věci jsou důležité! Měl bys používat HTTPS a WSS (WebSocket Secure), aby si ochránil přenos dat. To znamená mít certifikát a dobře vyřešit autentizaci.

Takže shrnuto, použij subscriptions-transport-ws na serveru pro subscriptions, Apollo Client na frontendu, mysli na autentizaci a zabezpečení komunikace. Pár příkladů najdeš v dokumentaci Apollo - je to tam docela dobře popsáno.

158 slov
1.6 minut čtení
11. 6. 2023
Helena Matějková

Nastavit WebSocket server pro GraphQL není tak složité, jak to vypadá. Když už máš Apollo Server, můžeš použít knihovnu jako graphql-ws, která je super pro WebSocket subscription. Tohle ti umožní posílat real-time notifikace klientům. Na serveru si zaregistruj WebSocket server a připoj ho k Apollo Serveru, aby to všechno fungovalo na jednom portu.

Na front-endu samozřejmě můžeš využít Apollo Client, což je fajn, protože už to má zabudovanou podporu pro WebSocket subscription. Jen si dej pozor na správnou konfiguraci URI pro WebSocket a možná budeš potřebovat nějaký middleware pro ověřování, pokud chceš zabezpečit komunikaci mezi klientem a serverem.

Co se týče subscription, ty fungují tak, že když se klient přihlásí k nějaké události, server ho pak informuje o změnách v reálném čase. Musíš mít na paměti i to, že WebSocket spojení musíš správně zavírat, aby ti tam nezůstávali viset neaktivní klienti.

Bezpečnost je důležitá - minimálně by bylo dobré použít HTTPS a nějakou formu autentizace. Můžeš provádět autentizaci hned při připojení přes WebSocket. Zkrátka se vyplatí zapřemýšlet nad tím, kdo se připojuje a co vše může dělat.

Hodně štěstí!

176 slov
1.8 minut čtení
29. 4. 2023
Ladislav Sedláček

WebSocket server pro GraphQL je fajn volba, hlavně jestli plánuješ real-time funkce. Pokud už máš Apollo Server, můžeš použít knihovnu jako Apollo Server v kombinaci s graphql-ws nebo subscriptions-transport-ws. Tyhle knihovny ti umožní implementovat subscriptions, což je přesně to, co potřebuješ pro notifikace a aktuální změny.

Na serveru bys měl nastavit WebSocket endpoint, kde se klienti budou moci připojit. K tomu můžeš využít createServer z http nebo express. Důležité je pak správně nakonfigurovat Apollo Server tak, aby uměl zpracovávat WebSocket požadavky. Jestli chceš, aby to fungovalo hladce, nezapomeň na schéma subscriptions ve tvém GraphQL schématu.

Co se týče bezpečnosti, fajn je používat HTTPS a WSS (WebSocket Secure) pro šifrování dat. Můžeš taky implementovat nějakou autentizaci – třeba pomocí tokenů – aby ses ujistil, že jen oprávněné klienti mají přístup.

Na front-endu je Apollo Client skvělá volba, protože už má zabudovanou podporu pro WebSocket subscriptions. Takže si to propojíš docela snadno a můžeš začít dostávat data v reálném čase.

Závěrem, je dobrý mít na paměti, že WebSocket connection může být křehká, takže si dej pozor na reconnect logiku a error handling. Držím palce!

179 slov
1.8 minut čtení
7. 3. 2022
Michaela Stará
GraphQL.cz/Články/Real-time data s WebSockets
Integrace WebSocket serveru s GraphQL API: Kroky a Best PracticesPodrobný průvodce, jak propojit WebSocket server se stávajícím GraphQL API pro real-time funkce. Přečtěte si o výhodách i implementaci.
1000 slov
10 minut čtení
16. 5. 2020
Lucie Nováková
Přečíst článek
Podobné otázky