GraphQL.cz/Fórum/Ochrana dat v GraphQL před útoky

Ochrana dat v GraphQL před útoky

Zajímalo by mě, jestli existují nějaké osvědčené praktiky pro ochranu dat v GraphQL před různými typy útoků? Vím, že GraphQL nabízí velkou flexibilitu při práci s daty, ale to může také znamenat, že je náchylnější k různým bezpečnostním hrozbám, jako jsou například injekce dotazů nebo neautorizovaný přístup k citlivým informacím. Jaké konkrétní techniky byste doporučili použít? Například, je lepší používat nějaké speciální knihovny pro autentizaci a autorizaci? A co se týče validace vstupních dat, jak to zvládnout v GraphQL? Existují nějaké osvědčené vzory pro strukturování schémat, které by mohly pomoci zamezit zneužití API? Předpokládám, že je důležité mít i nějakou formu rate limiting nebo sledování aktivit uživatelů. Jak tedy na to? Jaké máte zkušenosti s ochrannými mechanismy v GraphQL? Rád bych věděl o všem, co by mohlo pomoci zvýšit bezpečnost a ochránit data před potenciálními útoky.

136 slov
1.4 minut čtení
1. 11. 2024
Jaroslava Hrubá

Jasně, v GraphQL je spousta věcí, na kterýma je potřeba dávat pozor. Hlavně doporučuju pořádně nastavit autentizaci a autorizaci. Můžeš zkusit nějaký knihovny jako Passport nebo Auth0, to ti ušetří hodně práce. Vždycky kontroluj, jestli má uživatel práva na daný dotaz, jinak se ti může stát, že někdo dostane citlivý data, co nemá.

Co se týče validace vstupních dat, používej schema validation – to ti pomůže vyhnout se různým injekcím. Můžeš třeba použít Zod nebo Joi pro validaci a typování. Dobrý je taky mít schéma rozdělena tak, aby bylo jasný, co se může vracet a co ne – čím víc to zjednodušíš, tím míň prostoru pro útoky.

Rate limiting by také neměl chybět. Můžeš použít middleware jako express-rate-limit, což ti pomůže omezit počet dotazů od jednoho uživatele v určitým časovém okně. A nezapomeň na logging a monitoring aktivit uživatelů, abys viděl případný podezřelý chování. Takže celkově – autenticita, validace, rozumné schéma a monitoring. To je základ.

155 slov
1.6 minut čtení
6. 2. 2023
Natálie Hrušková

Ochrana dat v GraphQL je fakt důležitá, protože ta flexibilita, co to nabízí, může být i prokletí. První věc, co bych doporučil, je mít dobrou autentizaci a autorizaci. Můžeš použít knihovny jako Apollo Server nebo třeba Passport.js, které ti to usnadní. Důležitý je taky validovat vstupy – použij knihovny jako Joi nebo Yup, aby ses ujistil, že se k API nedostanou špatně formátovaný data.

Pak určitě zvaž rate limiting, aby ti nějakej uživatel nezaplnil server dotazama. Na to se dá použít Redis nebo něco podobnýho. A nakonec sleduj logy a aktivity uživatelů, abys měl přehled o tom, co se děje a mohl reagovat na podezřelý chování. A hlavně – snaž se držet schémata co nejvíc striktní a jasně vymezený, aby ses vyhnul zbytečným dírám v zabezpečení.

126 slov
1.3 minut čtení
4. 9. 2021
Blanka Vlčková

Pokud jde o ochranu dat v GraphQL, tak určitě je potřeba mít na paměti pár věcí. První je autentizace a autorizace – doporučil bych použít nějaké osvědčené knihovny jako Passport.js nebo Auth0, protože to dost ulehčuje práci s tokeny a správou uživatelů. Pak je tu validace vstupních dat, což můžeš udělat pomocí knihoven jako Joi nebo Yup, abys měl jistotu, že ti lidé neposílaj nějaký blbosti.

Dále se vyplatí strukturovat schémata tak, aby byla co nejmenší a obsahovala jen to, co opravdu potřebuješ. Můžeš třeba rozdělit API na různé typy rolí, aby si každý uživatel mohl zvolit jen to, co má vidět. Rate limiting je taky fajn věc, třeba s knihovnami jako express-rate-limit – brání ti to proti DDoS nebo bruteforce útokům. Nakonec bys měl mít i monitoring, abys viděl, co se děje s dotazy a kde bys mohl být zranitelný. V zásadě jde o to držet se osvědčených praktik a pořádně hlídat přístup k citlivým informacím.

157 slov
1.6 minut čtení
3. 3. 2024
Bohumil Netolický
GraphQL.cz/Články/Bezpečnost a GraphQL
Ochrana před injekcemi v GraphQL: Praktické rady pro vývojářePodrobně přezkoumáme, jak se chránit před injekčními útoky v aplikacích postavených na GraphQL. Získejte praktické rady a tipy pro ochranu svých aplik...
1000 slov
10 minut čtení
17. 3. 2020
Richard Kolář
Přečíst článek
Podobné otázky