GraphQL.cz/Fórum/Jak nastavit validaci vstupů v GraphQL, abych se vyhnul injekcím?

Jak nastavit validaci vstupů v GraphQL, abych se vyhnul injekcím?

Mám dotaz ohledně bezpečnosti mé GraphQL aplikace. Zajímalo by mě, jak správně nastavit validaci vstupních dat, abych se vyhnul různým typům injekcí, které by mohly ohrozit moji databázi nebo server. Slyšel jsem, že GraphQL může být náchylnější k některým útokům, pokud se nezaměřím na správné ověření a validaci vstupů. Jaké metody nebo knihovny doporučujete pro validaci uživatelských vstupů? Mám také obavy o to, jaké techniky mohu použít na úrovni schémat, aby bylo zajištěno, že nepustím do aplikace škodlivá data. Jaké jsou nejlepší praktiky pro ochranu proti SQL injekcím nebo jiným formám injekcí v kontextu GraphQL? Zajímalo by mě, jestli existují konkrétní příklady, jak to udělat správně a co bych měl sledovat při návrhu svých dotazů a mutací. Jaké chyby se nejčastěji dělají při implementaci validace v GraphQL? Každý tip nebo zkušenost by mi moc pomohly.

135 slov
1.4 minut čtení
8. 11. 2023
Denisa Štěpánová

Když jde o validaci vstupů v GraphQL, jde hlavně o to, mít pod kontrolou, co se do tvý aplikace dostává. Základní krok je definovat schémata tak, aby měla jasně daný typy dat – to už ti trošku pomůže s prevencí. Například pokud čekáš na string, ujasni, že to musí být přesně string a ne třeba číslo.

Další věc je používat knihovny na validaci – třeba Joi nebo Yup. Tyhle ti pomůžou ověřit, že data odpovídají tomu, co očekáváš. Můžeš si nastavit pravidla pro každé pole a tím snížit riziko injekcí. Dobrý je i sanitizovat vstupy, abys odstranil nebezpečný obsah.

Je dobrý mít na paměti, že i když máš GraphQL, pořád se nedoporučuje používat přímo data z požadavků v SQL dotazech bez nějakýho ošetření. Používej prepared statements nebo ORM (Object-Relational Mapping), což ti pomůže vyhnout se SQL injekcím.

Časté chyby? No, lidi často zapomínají na error handling a logging. Když se něco pokazí a nemáš relevantní info, můžeš mít problém zpětně zjistit, co se dělo. Takže tohle fakt hlídej. A ještě věc – neukazuj uživatelům víc dat než potřebují. To ti může ušetřit spoustu problémů v budoucnu.

184 slov
1.8 minut čtení
16. 10. 2024
Bohumil Šrámek

Pro ochranu proti injekcím ve tvém GraphQL je fakt důležité mít solidní validaci vstupů. Můžeš začít tím, že použiješ knihovny jako Joi nebo Yup, které ti pomůžou definovat schémata a ověřit vstupy. Tím si zajistíš, že uživatelé neposílají nějaké divné nebo nečekané hodnoty. Důležitý je taky typový systém GraphQL - definuj si jasně typy pro dotazy a mutace. Pokud očekáváš třeba čísla, tak se ujisti, že neumožňuješ stringy nebo jiný typ, co by mohl způsobit problémy.

Další věc je, že bys měl mít v backendu logiku na zpracování chyb. Když něco selže, nezapomeň na to, že bys neměl vracet moc detailních informací, aby útočníci nepoznali, kde je slabina. A samozřejmě – použij ORM pro práci s databází. Tím minimalizuješ riziko SQL injekcí, protože tyto nástroje obvykle mají vestavěnou ochranu pomocí parametrizovaných dotazů.

Nezapomeň sledovat i to, jak se tvoje API používá. Monitorování a logování může odhalit podezřelé aktivity dřív, než se něco stane. Obecně platí - čím víc vrstev ochrany nasadíš, tím líp. A vyvaruj se povrchní validace – prostě neprocházej všechno jen na první pohled. Jo a kontroluj vstupy i na frontendové straně – i když tam to nemusí být 100% bezpečný, zredukuje to počet špatných dat hned ze startu.

200 slov
2 minut čtení
22. 12. 2022
Jana Burianová

Když se bavíme o validaci vstupů v GraphQL, fakt je, že to je dost důležitý téma. Hlavně, abys předešel různým injekcím, jako SQL injekce nebo XSS. Nejdřív doporučuju používat typy GraphQL co nejvíc. Například definuj svý typy tak, aby bylo jasné, co se může posílat - to už ti trochu pomůže omezit nechtěný data. Můžeš využít knihovny jako Joi nebo Yup pro validaci dat předtím, než je pošleš do databáze. Tyhle knihovny umí hezky zkontrolovat formát a typy dat.

Další věc - nikdy neukládej vstupy přímo do SQL dotazů bez sanitizace. Používej ORM jako Sequelize nebo Prisma, který ti tohle dost ulehčí a snižuje to riziko injekcí. Pak tu jsou i direktivy v GraphQL pro další úroveň ochrany, ale to je spíš pokročilá technika.

Co se týče chyb, co se často dělají, tak lidi obvykle podceňují sanitizaci a validaci na úrovni backendu a spoléhají se jen na front-end. Taky si dej pozor na to, jaké hashování používáš pro hesla a citlivý data. No a nezapomeň mít limity na vstupy, aby ti někdo nezkusil poslat extrémně velký objem dat a nezaplnil server.

Takže shrnutí: definuj typy, používej validaci s knihovnami, dej pozor na sanitizaci a sleduj vstupy. To by mělo dost pomoct.

199 slov
2 minut čtení
4. 2. 2024
Vlastimil Nečas
GraphQL.cz/Články/Bezpečnost a GraphQL
Ochrana před injekcemi v GraphQL: Praktické rady pro vývojářePodrobně přezkoumáme, jak se chránit před injekčními útoky v aplikacích postavených na GraphQL. Získejte praktické rady a tipy pro ochranu svých aplik...
1000 slov
10 minut čtení
17. 3. 2020
Richard Kolář
Přečíst článek
Podobné otázky