GraphQL.cz/Fórum/Můžu v GraphQL kombinovat data z různých API?

Můžu v GraphQL kombinovat data z různých API?

Zajímá mě, jestli je možné v GraphQL nějakým způsobem kombinovat data z různých API. Když pracuju na svém projektu, potřebuju získávat informace nejenom z jednoho zdroje, ale třeba z více různých API, každé s jinou strukturou a datovými typy. Chtěl bych se zeptat, jestli je to realistické a jak by se to dalo udělat. Mám pocit, že by to mohlo výrazně zjednodušit práci s daty a ušetřit spoustu času, kdybych mohl získat všechno na jednom místě pomocí jednoho dotazu. Zajímá mě, jestli existují nějaké osvědčené postupy nebo knihovny, které by mohly usnadnit integraci různých API do jednoho GraphQL endpointu. A co víc, zajímalo by mě, jak se řeší případné problémy s autentizací nebo tím, když mají jednotlivá API odlišné způsoby dotazování a strukturu odpovědí? Je tu někdo, kdo má zkušenosti s takovou kombinací? Jaké výhody nebo nevýhody to může mít? Předem díky za rady a tipy!

146 slov
1.5 minut čtení
9. 1. 2025
David Valenta

Jo, v GraphQL můžeš kombinovat data z různých API, to je celkem běžná praxe. V podstatě si můžeš vytvořit vlastní GraphQL server, který bude fungovat jako proxy nebo agregátor pro různá API. Jakmile máš ten server, můžeš na něm definovat schéma, které zahrnuje všechny typy dat, co potřebuješ. Pak už jen napíšeš resolver funkce, které zavolají jednotlivá API a spočítají odpovědi do jedné struktury.

K autentizaci je dobrý mít na paměti, že každé API může mít jiný způsob, jak se autentizovat. Můžeš to vyřešit třeba pomocí middleware v serveru, který použije správné tokeny nebo klíče podle toho, kterou API voláš.

Pokud jde o knihovny, tak Apollo Server je super pro vytvoření GraphQL serveru a umí i skvěle pracovat s různými datovými zdroji. Další možnost je použít třeba graphql-tools, která ti umožní snadno vytvářet schema a resolvery.

Výhoda je, že všechno máš na jednom místě a můžeš udělat komplexní dotazy. Nevýhoda může být složitější vývoj a ladění, zvlášť když se mění struktury dat nebo API. Takže chce to pořádně promyslet a testovat.

169 slov
1.7 minut čtení
19. 1. 2025
Karel Machač

Jasně, v GraphQL můžeš klidně kombinovat data z různých API. To je vlastně jedna z jeho výhod. Můžeš vytvořit jeden GraphQL server, který bude fungovat jako proxy a zprostředkovávat dotazy na vícero API. To ti umožní mít všechno na jednom místě. Obvykle to děláš tak, že si vytvoříš resolvery pro každý typ dat, který potřebuješ a v těch resolverech zavoláš příslušná API, pak jen ty data vrátíš v požadovaném formátu.

Co se týče knihoven, můžeš kouknout na Apollo Server nebo GraphQLYoga, ty ti hodně usnadní práci. Na autentizaci máš víc možností, většinou se používá bearer token nebo jiný mechanismus podle toho, jak to dané API vyžaduje. Odpovědi z různých API můžou mít různou strukturu, takže budeš muset buď napsat nějakou logiku na transformaci dat do jednotného formátu, nebo to prostě ošetřit v resolverech.

Nevýhoda je, že tím pádem se to může trochu zkomplikovat a výkon může být horší, když musíš volat vícero API. Ale pokud to správně ošetříš a optimalizuješ, tak to může být fakt super řešení.

165 slov
1.7 minut čtení
11. 1. 2025
Bohumil Prokop

Jo, dá se to. V podstatě můžeš vytvořit svůj vlastní GraphQL server, který pak bude fungovat jako zprostředkovatel pro různá API. Například, můžeš použít Apollo Server nebo jiné podobné knihovny, co ti umožní definovat schéma a resolver funkce. Ty resolver funkce pak udělají požadavky na ta různá API a zkombinují data do jedné odpovědi.

Co se týče autentizace, tak to záleží na tom, jaký typ autentizace ty API používají. Můžeš si třeba uložit tokeny pro každé API a v resolverech je přidat do hlavičky požadavků. Může to být trochu komplikované, když má každé API jinou strukturu a způsob dotazování, ale dá se s tím vyhrát. Doporučil bych si udělat nějaké wrappery kolem těch API, aby jsi měl jednotnější přístup k datům.

Výhody jsou jasný - máš všechno na jednom místě a můžeš optimalizovat dotazy. Na druhou stranu, možná se ti to trošku zpomalí, protože se musíš zpracovávat víc požadavků a někdy může nastat problém s latencí. Taky si dej pozor na limity API, abys je nepřetěžoval. Takže jo, je to reálný, ale chce to trochu plánování.

174 slov
1.7 minut čtení
9. 1. 2025
Karolína Burianová
GraphQL.cz/Články/GraphQL a více zdrojů dat
Složené dotazy v GraphQL: Jak zajistit efektivní získávání dat z více zdrojů?Objevte kouzlo složených dotazů v GraphQL a naučte se, jak efektivně načítat data z různých API a databází. Tento článek vás provede praktickými ukázk...
1000 slov
10 minut čtení
30. 12. 2024
Richard Kolář
Přečíst článek
Podobné otázky