GraphQL.cz/Fórum/Jak vytvořit vlastní direktivu pro Apollo Client v Reactu?

Jak vytvořit vlastní direktivu pro Apollo Client v Reactu?

Zdravím všechny, jsem tu s dotazem ohledně Apollo Clientu a Reactu. Mám v plánu vytvořit nějakou vlastní direktivu, ale upřímně nevím, jak na to. Přemýšlím, jestli je to vůbec možné a co všechno bych k tomu potřeboval. Narazil jsem na spoustu různých tutoriálů, ale většinou se zaměřují na základní používání Apollo Clientu a GraphQL dotazů, což mi moc nepomohlo. Chtěl bych vědět, jak přesně implementovat něco vlastního, co by mi usnadnilo práci s daty ve své aplikaci. Jaké jsou nejlepší postupy pro definici direktiv a jakým způsobem je pak mohu v Reactu aplikovat? Zajímalo by mě také, pokud má někdo zkušenosti s nějakými konkrétními příklady nebo ukázkami kódu. Vím, že Apollo Client má spoustu možností pro přizpůsobení a rád bych využil nějaké pokročilé funkce. Jak se vlastně vytváří tyto custom direktivy? Měl bych používat nějaký speciální hook nebo se to dělá jinak? Jaké jsou nejlepší tipy pro optimalizaci výkonu při práci s GraphQL a Apollo Clientem? Pokud máte nějaké rady nebo odkazy na užitečné zdroje, byl bych moc vděčný. Děkuju za jakoukoli pomoc!

173 slov
1.7 minut čtení
2. 12. 2024
Kateřina Havelková

Vytvoření vlastní direktivy v Apollo Clientu není přímo podporováno, protože Apollo používá GraphQL a direktivy jsou spíš koncept v rámci GraphQL než v Reactu. Ale můžeš si udělat vlastní logiku, kterou budeš používat spolu s Apollo Clientem. Například můžeš vytvořit custom hook, který ti bude vracet specifická data nebo provádět nějakou transformaci. Tohle dělá spoustu lidí, aby zjednodušili práci s daty.

Myslím, že dobrý začátek je naučit se používat useQuery nebo useMutation a přidat do toho nějakou vlastní logiku. Můžeš si třeba napsat hook, který vždycky vrátí data už přetvořená do formátu, který chceš, nebo si můžeš udělat wrapper kolem ApolloProvider, kde si nastavíš defaultní chování pro všechny dotazy.

K optimalizaci výkonu – sleduj cache a snaž se minimalizovat zbytečné dotazy. Taky věnuj pozornost tomu, jaké fragmenty používáš. Když už máš hooky hotové, tak je můžeš použít v komponentách jako klasické React hooks.

Pokud chceš příklady, podívej se na GitHub, tam najdeš spoustu projektů s Apollo Clientem a Reactem. Snaž se experimentovat a najdi si to, co nejlépe odpovídá tvým potřebám.

168 slov
1.7 minut čtení
18. 1. 2025
Richard Liška

Vytvořit vlastní direktivu v Apollo Clientu není úplně standardní, protože Apollo spíš využívá GraphQL schéma a resolvery. Nicméně, můžeš si udělat nějaké custom hooks nebo HOCs (Higher Order Components), který ti usnadní práci s daty. Třeba si můžeš napsat hook, který bude dělat fetch a cachovat data podle tvých potřeb.

Co se týče implementace, doporučuji začít s useQuery hookem a pak ho obalit do vlastního hooku, kde si budeš moci nastavit vlastní logiku. Například můžeš přidat nějaké podmínky na retry, error handling nebo loading stavy.

Optimalizace výkonu? Zkus využít Apollo Client cache efektivně – třeba přes cache-first nebo network-only politiky podle toho, co chceš. A nezapomeň sledovat, jaký data vlastně potřebuješ – zbytečně nefetchuj víc, než je potřeba.

Příklady najdeš v oficiální dokumentaci Apollo Clientu nebo na GitHubu – stačí pohledat. Hodně štěstí!

133 slov
1.3 minut čtení
18. 1. 2025
Daniela Karásková

Pokud chceš vytvořit vlastní direktivu pro Apollo Client v Reactu, tak to není úplně standardní postup, protože Apollo primárně používá GraphQL a jeho API je založené na dotazech a mutacích. Ale můžeš si vytvořit nějakou funkci nebo custom hook, který ti ulehčí práci s daty. Například si můžeš napsat vlastní hook, který bude dělat konkrétní dotazy a vracet ti data, loading stav a error, takže to pak můžeš používat napříč komponentami.

Můžeš zkusit něco jako:

 import \{ useQuery \} from '@apollo/client';
 import gql from 'graphql-tag';

const MY_QUERY = gql`...`; // sem dej svůj GraphQL dotaz

const useMyData = () =\> \{
  const \{ data, loading, error \} = useQuery(MY_QUERY);
  return \{ data, loading, error \};
\};

Pak ten hook použiješ ve svých komponentách a máš to hezky separovaný. Co se týče optimalizace výkonu, tak dávej pozor na memoizaci komponent pomocí React.memo a useCallback, aby se ti komponenty nerenderovaly zbytečně.

Jestli potřebuješ například nějakou direktivu pro manipulaci s cache nebo něco pokročilejšího, tak se podívej na Apollo Client's cache API. Je tam spousta možností jak si přizpůsobit chování cache podle sebe.

Měj na paměti dokumentaci k Apollo Clientu a GraphQL - tam je hodně příkladů a vysvětlení. A pokud máš konkrétní problém nebo dotaz ohledně kódu, klidně ho sem hoď.

203 slov
2 minut čtení
18. 1. 2025
Daniel Strnad
GraphQL.cz/Články/GraphQL na frontendu
Vytváření vlastních direktiv pro Apollo Client v Reactu: Průvodce pro efektivní správu datTento článek vás provede procesem vytváření a používání vlastních direktiv pro Apollo Client v aplikacích postavených na Reactu, abyste mohli efektivn...
1000 slov
10 minut čtení
6. 11. 2024
Karolína Černá
Přečíst článek
Podobné otázky