GraphQL.cz/Fórum/Jak se zbavit N+1 dotazů v GraphQL?

Jak se zbavit N+1 dotazů v GraphQL?

Nedávno jsem narazil na problém s N+1 dotazy při používání GraphQL ve své aplikaci a chtěl bych se podělit o své myšlenky a zároveň se zeptat na rady od ostatních. Při dotazování na určité entity, které mají vztahy, jsem si všiml, že se mi generuje spousta dotazů na databázi, což samozřejmě negativně ovlivňuje výkon mé aplikace. Je mi jasné, že to může způsobit značné zpomalení a zbytečné zatížení serveru, ale nevím, jak to efektivně vyřešit. Vím, že existují techniky jako je "batching" a "caching", ale nejsem si jistý, jak je správně implementovat. Můžete mi prosím poradit, jak se dá zbavit těchto N+1 dotazů? Jaké konkrétní knihovny nebo přístupy byste doporučili? Je lepší použít například DataLoader nebo nějaké jiné řešení? Taktéž bych rád věděl, zda máte zkušenosti s optimalizací GraphQL dotazů obecně. Jaké nejlepší praktiky byste doporučili pro návrh schémat, abych se vyhnul těmto problémům už při návrhu API? A co takové monitorování výkonu a analýza datových toků? Jak to celé skloubit dohromady, aby to fungovalo hladce? Díky moc za každou radu!

171 slov
1.7 minut čtení
25. 7. 2022
Alena Bartošová

N+1 dotazy jsou fakt otravné a mají negativní dopad na výkon. Základem je použít batching a loading, což je přesně to, co DataLoader dělá. Pokud už ho nepoužíváš, tak to rozhodně zkus. Dělá to vlastně tak, že všechny dotazy nahromadí a pak je pošle najednou, což ušetří spoustu času a zátěže na serveru.

Další věc je optimalizace schématu – snaž se minimalizovat počet relací, které dotazuješ v jedné operaci. Můžeš třeba zvažovat agregaci dat, pokud to dává smysl, místo toho, abys tahal všechno zvlášť.

Monitorování výkonu je fajn věc taky. Sleduj si, jaké dotazy se nejčastěji volají a kde máš bottlenecky. Můžeš použít nějaké profilační nástroje nebo přímo vestavěné možnosti v databázi.

Celkově drž strukturu API jednoduchou a přehlednou. Pokud víš, že nějaký objekt bude mít hodně vztahů, radši to pořádně promysli už při návrhu. To ti ušetří dost práce a nervy později. Takže jo, DataLoader je dobrý začátek a pak už jen ladit a sledovat výkonnost.

156 slov
1.6 minut čtení
14. 10. 2024
Martina Malá

N+1 dotazy jsou fakt otravný a může to pěkně zhoršit výkon. Doporučuju začít s DataLoaderem, ten ti umožní efektivně batchovat dotazy. Furt ti to udělá jeden dotaz na víc položek místo spousty jednotlivých, co pak zatěžujou databázi. Další věc je mít dobrej návrh schématu – snaž se mít co nejméně zanořených dotazů, protože to pak generuje víc dotazů na backend. Možná zvaž i caching, pokud víš, že se data často nemění. Z monitorováním to chce použít nějaké nástroje na sledování výkonu, třeba Apollo Engine nebo něco podobnýho. Umožní ti vidět, kde máš bottlenecky. A nezapomeň testovat dotazy, abys viděl, jak dlouho trvají a jestli se ti N+1 problémy nevrací. Držím palce!

111 slov
1.1 minut čtení
12. 2. 2024
Blanka Vlčková

Zbavit se N+1 dotazů v GraphQL může být fakt oříšek, ale existuje pár způsobů, jak to zvládnout. Určitě doporučuju podívat se na DataLoader. To ti umožní batchovat dotazy a tím snížíš počet požadavků na databázi. Funguje to tak, že když potřebuješ načíst data pro víc entit najednou, DataLoader je vezme a udělá jeden dotaz místo několika. Takže místo toho, abys posílal 10 dotazů na 10 různých objektů, pošleš jeden s celou skupinou.

Další věc je optimalizace dotazů přímo ve schématu. Můžeš třeba použít fragmenty nebo agregované dotazy, což ti pomůže snížit redundantní data. Dobrý návrh schématu ti hodně ulehčí život na začátku, tak se na to vyplatí zaměřit.

Monitorování výkonu je taky důležité. Můžeš použít nástroje jako Apollo Engine nebo jiný monitoring pro sledování, jak si tvé dotazy vedou v reálném čase. Zjistíš tak, kde máš úzká hrdla a co bys měl optimalizovat.

A nakonec, zkus si nastavit caching na úrovni databáze nebo na úrovni API, pokud to jde. Ušetří ti to čas i zdroje. V podstatě klíčem je mít přehled o tom, co se děje v tvých dotazech a snažit se je co nejvíc zjednodušit. Takže hodně štěstí!

186 slov
1.9 minut čtení
8. 7. 2024
Václav Špaček
GraphQL.cz/Články/Pokročilé GraphQL dotazy
Řešení problémů s N+1 dotazy v GraphQL: Jak se vyhnout výkonovým problémůmObjevte, jak identifikovat a řešit problém N+1 dotazů v GraphQL, aby vaše aplikace dosahovaly lepšího výkonu.
1000 slov
10 minut čtení
17. 6. 2022
Jan Procházka
Přečíst článek
Podobné otázky