GraphQL.cz/Fórum/Jak vlastně funguje caching v GraphQL?

Jak vlastně funguje caching v GraphQL?

Přemýšlím nad tím, jak to vlastně s tím cachingem v GraphQL je. Vím, že caching obecně může výrazně zlepšit výkon aplikací tím, že se snižuje počet dotazů na server. Ale jak to funguje konkrétně u GraphQL? Je to nějak jinak než u REST API? Mám pocit, že když udělám dotaz v GraphQL, tak dostanu zpět přesně ta data, která potřebuju, ale co když chci už předem nějaká data uložit do cache? Jak se to vlastně provádí? Existují nějaké specializované knihovny pro caching v GraphQL, nebo se dá použít něco běžného jako Redis nebo Memcached? A co třeba klientské caching? Jak to funguje v Apollo Clientu, slyšel jsem o nějakých mechanismech, které tam jsou, ale úplně tomu nerozumím. A co invalidace cache? Jak poznat, kdy je potřeba cache vyčistit a znovu načíst data z API? To mi přijde jako další složitá otázka. Pokud máte někdo zkušenosti s cachováním v GraphQL a můžete to nějak objasnit, budu moc rád. Díky!

158 slov
1.6 minut čtení
16. 9. 2022
Radek Kalous

Caching v GraphQL je trochu jiný než v REST, protože u GraphQL dostáváš přesně ta data, co chceš. To znamená, že se ti může hodit mít cache na úrovni dotazů. Když uděláš dotaz a dostaneš data zpátky, můžeš je uložit do cache, abys je už nemusíš znovu dotazovat. Existují různé knihovny pro caching, jako Apollo Client, který má vestavěný cache mechanismus. Ten si pamatuje výsledky dotazů a když uděláš stejný dotaz, vezme to z cache místo z API. Ale musíš řešit invalidaci cache – třeba když se data změní na serveru nebo časem. To se dá dělat různýma způsoby, třeba pomocí TTL (time-to-live) nebo ručně po nějaké akci. Redis a Memcached jsou super pro serverový caching, ale s GraphQL je lepší spíš ten level dotazu. Takže jo, caching v GraphQL má svý specifika a je dobrý si to promyslet už na začátku.

142 slov
1.4 minut čtení
25. 10. 2024
Denisa Pánková

Caching v GraphQL se dá říct, že funguje dost podobně jako u REST, ale má pár specifik. V zásadě, když uděláš dotaz, tak GraphQL ti vrátí jen to, co potřebuješ, což je super, ale právě to může komplikovat caching. U REST je to často jednoznačné - máš URL a podle ní víš, co se cachuje. U GraphQL máš spíš dotazy a proměnné.

Existují knihovny, které ti s cachingem pomůžou, jako Apollo Client. Ten má vestavěný cache systém, takže když uděláš dotaz, tak si výsledky uloží a při dalším stejném dotazu ti je vrátí z cache místo z API. Je to fajn pro výkon. Můžeš mít taky serverový caching s něčím jako Redis nebo Memcached, ale musíš si dávat pozor na strukturu dat a jak se budou měnit.

Invalidace cache je pak další level. Když se data změní na serveru, musíš zajistit, aby se cache vyčistila nebo aktualizovala. Obvykle se používají nějaké události nebo TTL (time-to-live) strategie – prostě po nějaké době se data znovu načtou. Celkově je to o tom mít dobrý plán na to, jak a kdy do cache dávat a jak poznat, kdy ji vyčistit.

185 slov
1.9 minut čtení
6. 1. 2025
Marek Švanda

Caching v GraphQL se fakt liší od REST, protože tam je to víc o dotazech na specifická data. U GraphQL dostaneš přesně to, co chceš, takže to může být složitější s cachováním. Můžeš použít Redis nebo Memcached pro server-side caching, ale pak musíš mít nějaký systém, jak rozpoznat, kdy je potřeba data obnovit. To je ten challenge, jak správně invalidovat cache.

Co se týče klientskýho cachingu, Apollo Client má v sobě zabudované mechanismy, který ukládají odpovědi na dotazy do cache a když se pak dotážeš na stejný data, tak ti je vrátí přímo z cache místo nového dotazu na server. Je to super pro výkon a šetří to API requesty. Ale zase musíš hlídat, aby nedošlo k situaci, kdy máš zastaralá data.

Takže shrnuto, caching v GraphQL může koukat jinak než u REST. Můžeš použít běžné caching systémy, ale musíš být opatrnej s tím, jak a kdy invaliduješ cache. A Apollo Client ti v tom dost pomůže s cachingem na klientský straně.

161 slov
1.6 minut čtení
25. 12. 2024
Radka Bartošová
GraphQL.cz/Články/Caching strategií
Caching a jeho vliv na UX v GraphQL aplikacíchProzkoumejte, jak caching ovlivňuje uživatelský zážitek v GraphQL aplikacích a jak ho efektivně využít pro zvýšení spokojenosti uživatelů.
1000 slov
10 minut čtení
15. 9. 2020
Karolína Černá
Přečíst článek
Podobné otázky