GraphQL.cz/Fórum/Jak se dělá dynamická filtrace dat v GraphQL?

Jak se dělá dynamická filtrace dat v GraphQL?

Nedávno jsem narazil na potřebu udělat v naší aplikaci dynamickou filtraci dat a přemýšlím, jak to vlastně udělat s GraphQL. Vím, že GraphQL je skvělý pro dotazy na různé typy dat a že umožňuje přesně specifikovat, co chci dostat zpátky, ale jak se vlastně implementuje dynamická filtrace? Mám na mysli něco jako, že chci mít možnost filtrovat podle různých kritérií, které se mohou měnit v závislosti na uživatelském rozhraní. Například, když uživatel zaškrtne nějaké volby nebo zadá text do vyhledávače, tak aby se výsledky automaticky aktualizovaly podle toho, co zadali. Zajímalo by mě, jestli je k tomu nějaký osvědčený postup nebo vzor. Jakou strukturu dotazu bych měl použít? Mělo by to být součástí samotného dotazu jako argumenty pro pole nebo spíše samostatné filtry? A co třeba proměnné? Jak to celé funguje z pohledu serveru? Mám na mysli, jak správně zpracovat tyto parametry a jak zajistit, aby se data načítala efektivně bez zbytečného zatěžování serveru. Uvítal bych i příklady kódu nebo odkazy na nějaké tutoriály. Předem díky za všechny rady a tipy!

171 slov
1.7 minut čtení
10. 12. 2022
Jana Hlaváčová

Dynamická filtrace v GraphQL je celkem jednoduchá, i když to může vypadat složitě. V podstatě to můžeš udělat tak, že do svého dotazu přidáš argumenty pro filtraci. Třeba, pokud máš typ "User", můžeš mít argumenty jako age, location, atd. Takže když uživatel zaškrtne volby nebo něco napíše do vyhledávače, prostě mu pošli tyhle hodnoty jako parametry dotazu.

Z pohledu serveru pak zpracováváš tyto argumenty v resolveru. Můžeš si tam dát logiku pro filtrování dat podle těchto parametrů. Například si vezmi data z databáze a použij WHERE podmínku, která se dynamicky generuje na základě toho, co dostaneš v těch argumentech.

Co se týče efektivity, snaž se filtrovat už na úrovni databáze, aby ses vyhnul zbytečným operacím s daty, co ti GraphQL vrací. To znamená používat kvalitní indexy a optimalizovat dotazy.

Jako příklad dotazu by to mohlo vypadat nějak takhle:

query GetUsers($age: Int, $location: String) \{
  users(age: $age, location: $location) \{
    id
    name
    age
  \}
\}

Když pak uživatel změní filtry, jednoduše zavoláš ten dotaz s novými proměnnými. Je to celkem flexibilní a dá se s tím dobře pracovat.

182 slov
1.8 minut čtení
18. 1. 2025
Magdaléna Fojtíková

Dynamická filtrace v GraphQL se dá udělat docela elegantně, i když to chce trochu promyslet. Nejlepší je vytvořit argumenty pro pole, které chceš filtrovat. Takže třeba když máš dotaz na produkty, můžeš mít argumenty jako category, priceRange, searchTerm a tak dál. Uživatel pak prostě vybere, co chce, a ty tyto hodnoty pošleš jako parametry do query.

Co se týče serveru, tak tam bys měl mít logiku, která vezme tyto argumenty a aplikuje je na dotaz k databázi. Pokud jsou parametry prázdné nebo nezadané, můžeš prostě vrátit všechny produkty nebo jen to, co je relevantní.

Zkus použít nějakou knihovnu na ORM, která ti usnadní práci s databází a filtraci. Například Prisma nebo Sequelize jsou fajn na tohle. A myslím si, že je dobrý mít cachování na serveru, aby se data netahaly pořád znovu, pokud už byly načteny.

Příkladem query může být nieco jako:

query GetProducts($category: String, $priceRange: [Float]) \{
  products(category: $category, priceRange: $priceRange) \{
    id
    name
    price
  \}
\}

Takže jednoduše budeš posílat proměnné podle toho, co uživatel zadal.

Hodně lidí se taky dívá na GraphQL Apollo, protože nabízí spoustu nástrojů pro manipulaci s daty a automatické update UI. Doporučuji se podívat na jejich dokumentaci nebo nějaké tutoriály na YouTube – fakt to pomůže s pochopením, jak všechno poskládat dohromady.

214 slov
2.1 minut čtení
13. 1. 2025
Daniela Šilhavá

Dynamická filtrace v GraphQL je fakt cool záležitost a dá se udělat jednoduše. Základem je mít dobře navržený schéma, kde si můžeš definovat argumenty pro filtry přímo v dotazu. Takže třeba, pokud máš typ "Product", můžeš přidat argumenty jako "category", "priceRange" nebo "searchTerm". Ty pak uživatel zadává podle toho, co chce filtrovat.

Co se týče zpracování na serveru, tak si v resolveru vezmeš tyhle argumenty a pak je použiješ k dotazu do databáze. Například můžeš použít ORM jako Prisma nebo Sequelize, kde to budeš mít jednodušší, protože ti to umožní dynamicky sestavit dotaz podle zadaných filtrů.

Je dobrý si promyslet validaci těchto polí, aby bylo jasné, co všechno může uživatel zadat. Zároveň můžeš ošetřit i neplatné hodnoty, aby ti to nezačlo vracet blbosti.

Co se týče efektivity, doporučuji používat paging (stránkování), aby se ti nenačítalo moc dat najednou. Můžeš třeba použít "limit" a "offset" argumenty v dotazu a tím snížit zátěž na serveru.

Pokud hledáš příklady, mrkni na dokumentaci Apollo Server nebo na GitHub repozitáře s příklady GraphQL API. Tam najdeš dost inspirace a konkrétní kódy. Hlavně experimentuj a uvidíš, co funguje nejlíp pro tvou aplikaci.

185 slov
1.9 minut čtení
7. 12. 2024
Blanka Vlčková
GraphQL.cz/Články/Použití Directiv
Dynamická filtrace dat pomocí direktiv v GraphQLObjevte, jak implementovat dynamickou filtraci dat v GraphQL pomocí direktiv. Tento článek nabídne praktické ukázky a tipy pro efektivní práci s Graph...
1000 slov
10 minut čtení
30. 12. 2020
Jan Procházka
Přečíst článek
Podobné otázky