GraphQL.cz/Fórum/Jaké jsou nejlepší praktiky pro dynamic filtering v GraphQL?

Jaké jsou nejlepší praktiky pro dynamic filtering v GraphQL?

Zdravím všechny, zajímalo by mě, jaké jsou vlastně nejlepší praktiky pro implementaci dynamic filtering v GraphQL? Představte si scénář, kdy máme API, které poskytuje různé datové entity a potřebujeme umožnit uživatelům filtrovat výsledky podle různých kritérií. Jak byste to udělali efektivně, aby to bylo i uživatelsky přívětivé? Myslím tím spíš na úrovni návrhu schématu a vyhledávacích dotazů. Jakým způsobem byste řešili situace, kdy uživatel chce kombinovat vícero filtrů najednou? Mám na mysli třeba kombinaci filtrů podle více atributů najednou, jako je cena, kategorie a další. Jak se vyhnout tomu, aby se API stalo pomalým nebo obtížně použitelným? Existují nějaké osvědčené techniky nebo knihovny, které by mohly usnadnit implementaci dynamic filtering v GraphQL? A co třeba paginace - jak ji správně zkombinovat s dynamickým filtrováním, aby se uživatelé nemuseli potýkat s načítáním velkého množství dat najednou? Jaký vliv má struktura databáze na to, jak efektivní může být dynamic filtering? Ráda bych slyšela vaše názory a zkušenosti, protože si myslím, že toto téma je dost důležité pro každého, kdo se zabývá vývojem aplikací s GraphQL. Děkuji za vaše rady!

177 slov
1.8 minut čtení
24. 8. 2021
Elena Brožová

Dynamic filtering v GraphQL je fajn téma. Když to děláš, tak nejlepší je mít dobře navržené schéma. Místo toho, abys měl jen jeden query pro všechno, tak zvaž podmínkovou logiku – třeba použít argumenty jako filter a pak různý typy filtrů. Pokud chceš kombinovat vícero filtrů, můžeš udělat strukturované objekty, kde uživatel specifikuje, co chce. Např. něco jako \{ category: "electronics", price: \{ min: 100, max: 500 \} \} – tohle by mělo být intuitivní.

Co se týče výkonu, tak je důležitý indexování v databázi. Když máš velký dataset a chceš rychlý odpovědi, musíš mít indexy na sloupce, podle kterých se filtrování provádí.

K paginaci – zvaž použít cursor-based paginaci místo offsetu, to bývá rychlejší a efektivnější při větších tabulkách. A nezapomeň na caching, když to uděláš správně, tak to dost ulehčí serveru. Všechny tyhle praktiky ti pomůžou mít API rychlý a uživatelsky příjemný.

144 slov
1.4 minut čtení
13. 5. 2023
Milada Rybářová

Dynamic filtering v GraphQL se dá udělat několika způsoby. Hlavně bych doporučil navrhnout schéma tak, aby bylo flexibilní. Můžeš použít argumenty na query, které budou odpovídat různým filtrům, jako je cena, kategorie a další atributy. Takže třeba pokud máš query products, můžeš přidat argumenty jako minPrice, maxPrice, categoryId atd.

Hodně lidí kombinují filtry pomocí objektů nebo array, což může být fakt přehledný. Když uživatel chce vícero filtrů, můžeš použít logiku AND/OR přímo v těch argumentech. Taky nezapomínej na paginaci, protože když máš hodně dat a uživatel použije filtry, může se to rychle nabalit. Paginaci bys měl mít buď v dotazu jako argument (limit, offset) nebo třeba jako cursor-based pagination.

Co se týče výkonu, tak struktura databáze je fakt klíčová. Indexování je tady zásadní, pokud chceš, aby byly filtry rychlé. Pokud máš relace mezi entitami, ujisti se, že dotazy jsou optimalizovaný a že používáš joins efektivně. Existujou různý knihovny pro GraphQL, které ti to usnadní, třeba Apollo Server nebo Prisma pro práci s databází.

Takže shrnutí: flexibilní schéma s dobře nastavenými argumenty pro filtry + solidní paginace + optimalizovaná databáze = úspěch.

179 slov
1.8 minut čtení
14. 7. 2023
Ladislav Sýkora

Takže, dynamic filtering v GraphQL je celkem výzva, ale dá se to zvládnout. Hlavně bych doporučil udělat si jasný plán, jaká kritéria budou uživatelé potřebovat. Schéma by mělo mít typy pro filtry, třeba PriceFilter, CategoryFilter a tak dál. Kombinovat filtry se dá pomocí logických operátorů – AND, OR a NOT – takže uživatel může vybrat vícero podmínek najednou.

Důležité je taky nezapomínat na výkon. Můžeš použít různé techniky jako indexace v databázi nebo caching pro rychlejší dotazy. Když už mluvíme o databázi, její struktura může hodně ovlivnit, jak snadno a efektivně můžeš filtrovat. Měl bys mít normalizovanou databázi, aby se ti dobře pracovalo s relacemi.

Paginaci bych určitě zkombinoval s filtrováním. Třeba pomocí offsetu a limitu v dotazech, aby ses vyhnul načítání všeho najednou. Existují i knihovny jako Apollo Server, které ti pomůžou s některými z těchto věcí. Když to všechno dáš dohromady, měl bys mít slušně funkční a uživatelsky přívětivé API.

150 slov
1.5 minut čtení
12. 9. 2023
Daniel Světlík
GraphQL.cz/Články/Použití Directiv
Dynamická filtrace dat pomocí direktiv v GraphQLObjevte, jak implementovat dynamickou filtraci dat v GraphQL pomocí direktiv. Tento článek nabídne praktické ukázky a tipy pro efektivní práci s Graph...
1000 slov
10 minut čtení
30. 12. 2020
Jan Procházka
Přečíst článek
Podobné otázky