GraphQL.cz/Fórum/Co je to batching v GraphQL a jak ho použít?

Co je to batching v GraphQL a jak ho použít?

Nedávno jsem začal zkoumat GraphQL a už jsem narazil na pojem batching, ale nejsem si úplně jistý, co to přesně znamená. Můžete mi prosím vysvětlit, jak batching funguje v kontextu GraphQL? Jaké jsou hlavní výhody používání batchingu? Jakým způsobem bych ho mohl implementovat do své aplikace? Zajímalo by mě, jestli je batching efektivní pro optimalizaci výkonu API a jestli se používá ve všech typech dotazů. Narazil jsem na několik knihoven a technik, které by mohly pomoci, ale nejsem si jistý, která je nejlepší. Jaké máte zkušenosti s batchingem v GraphQL? Mohl byste doporučit nějaké příklady nebo zdroje, kde se o tom dozvím více? Bude mít batching nějaký vliv na latenci odpovědí ze serveru? Jak to vlastně funguje s různými klienty a serverside renderováním? Budu vděčný za jakékoli informace, které mi pomohou lépe pochopit tuto problematiku.

135 slov
1.4 minut čtení
18. 5. 2023
Michal Šváb
Michal Šváb

Batching v GraphQL je vlastně technika, která se používá k optimalizaci dotazů tím, že se víc dotazů sloučí do jednoho. To znamená, že místo toho, abys posílal několik samostatných dotazů na server, můžeš všechno zkombinovat do jednoho a server ti pak vrátí všechny potřebné data najednou. Hlavní výhoda tady je snížení počtu HTTP požadavků, což může zlepšit výkon a snížit latenci.

Implementace batchingu můžeš udělat třeba pomocí knihoven jako DataLoader, což je populární volba pro Node.js aplikace. DataLoader dokáže sloučit a cacheovat dotazy, takže když se pokusíš načíst stejný data víckrát, už ti je nepřebírá znovu. Je to fakt užitečný, pokud třeba máš hodně dotazů na stejný entity.

Pokud jde o latenci, batching ti většinou pomůže ji snížit, protože se snažíš minimalizovat počet round trips mezi klientem a serverem. Ale záleží to taky na tom, jak máš nastavený server a jaké máš zatížení.

Jak pro serverside rendering, tak pro různé klienty to funguje docela podobně. Jenom je potřeba mít na paměti, že ne všechno se dá snadno batchovat. Například mutace nebo některé složité dotazy můžou být náročnější na optimalizaci pomocí batchingu.

Zdroje? Třeba podívej na oficiální dokumentaci GraphQL nebo si projdi nějaké tutoriály k DataLoaderu. Tam najdeš příklady a budeš mít lepší představu, jak to vše implementovat v praxi.

205 slov
2.1 minut čtení
9. 9. 2022
Barbora Švábová
Barbora Švábová

Batching v GraphQL je technika, která ti umožňuje seskupit více dotazů do jednoho. Místo toho, abys posílal na server třeba pět samostatných dotazů, tak je zabalíš do jednoho a server je pak zpracovává dohromady. To šetří čas i zdroje, protože místo vícero dotazů se to posílá jako jeden požadavek. Hlavní výhoda je, že to může výrazně snížit latenci, protože se minimalizuje počet HTTP požadavků.

Můžeš to implementovat pomocí různých knihoven jako je DataLoader, což je super pro načítání dat z databází a dalších API. DataLoader ti umožní batchovat dotazy automaticky na základě ID nebo jiných parametrů, takže když potřebuješ načíst víc objektů, on to udělá efektivně.

Batching se hodí na všechny typy dotazů, ale měl bys mít na paměti, že ne vždy to musí být ideální. Například u velmi malých dotazů může být overhead batche větší než jakýkoliv benefit. Co se týče latence, tak pokud server umí dobře zpracovávat batchované dotazy, tak bys měl vidět zlepšení.

Pro klienty a server-side renderování je to taky fajn, protože ti to umožní načítat data efektivněji při renderování stránek. Doporučuju si projít dokumentaci k DataLoaderu nebo třeba nějaké tutoriály na Mediumu. Je tam spousta příkladů a případových studií, které ti pomůžou pochopit jak batching implementovat ve své aplikaci.

201 slov
2 minut čtení
24. 4. 2024
Radek Karásek
Radek Karásek

Batching v GraphQL je vlastně technika, která ti umožní posílat víc dotazů najednou místo toho, aby ses každého dotazu ptal zvlášť. To šetří čas a snižuje počet HTTP požadavků, což může zlepšit výkon. Když máš třeba komponentu, která potřebuje data z různých částí API, batching ti může pomoct tyto dotazy sloučit do jednoho.

Hlavní výhody jsou jasné – ušetříš na latenci, protože místo několika round-tripů k serveru pošleš všechno najednou. Batching je efektivní hlavně u dotazů, které se dají kombinovat, a myslím, že se hodí jak pro čtení dat, tak i pro mutace.

K implementaci můžeš použít knihovny jako DataLoader, což je populární volba. Pomáhá ti optimalizovat načítání dat tím, že agreguje dotazy na databázi nebo API.

Pokud jde o latency – ano, batching může mít pozitivní vliv a snížit ji, protože server dostane více požadavků najednou a nemusí čekat na jednotlivé odpovědi. Je to super i pro rendering na serveru, protože tím ušetříš čas při sestavování stránek.

Jako zdroje doporučuju projít oficiální dokumentaci k GraphQL a DataLoaderu. Jsou tam příklady a ukázky, co a jak. Také se mrkni na blogy nebo videa o optimalizaci GraphQL dotazů – je toho spousta!

189 slov
1.9 minut čtení
25. 12. 2024
Helena Hradilová
Helena Hradilová
Podobné otázky