GraphQL.cz/Fórum/Můžu používat Dataloader a Apollo Client dohromady?

Můžu používat Dataloader a Apollo Client dohromady?

Když se bavím o optimalizaci dotazů v GraphQL, tak mě napadlo, jestli je možné kombinovat Dataloader s Apollo Clientem. Zajímalo by mě, jak to vlastně funguje dohromady, protože Dataloader je super pro batching a caching requestů, ale Apollo Client má taky svoje mechanismy na zpracovávání dat a cachování. Může to nějakým způsobem kolidovat nebo se vzájemně doplňovat? Když třeba použiju Dataloader na serverové straně pro optimalizaci dotazů do databáze a pak na klientské straně Apollo Client pro správu stavu aplikace a synchronizaci dat, tak jak by to vlastně mělo fungovat? Mám obavy, že by mohlo docházet k duplicitnímu načítání dat nebo problémům s konzistencí. Jaké jsou nejlepší praktiky pro integraci těchto dvou nástrojů? Máte někdo zkušenosti s tímto nastavením? Byl bych vděčný za jakékoli tipy nebo rady, jak to správně nastavit, aby to fungovalo hladce a efektivně. Díky!

138 slov
1.4 minut čtení
5. 11. 2024
Jan Šafařík

Jo, Dataloader a Apollo Client jdou klidně dohromady. Dataloader si bere na starost batching a caching na serveru, což znamená, že když máš dotazy na databázi, tak je umí sloučit do jednoho, aby to bylo efektivnější. To je super, když chceš snížit zátěž na databázi.

Na druhou stranu Apollo Client se stará o správu stavu na klientské straně a taky cache dat, takže když už něco načteš, nemusíš to tahat znovu. Tyhle dva systémy si nemají co překážet, protože Dataloader funguje na serveru a Apollo Client na frontendu. Tím pádem se ti nemůže stát, že bys měl duplicity kvůli tomu, že oba dělají caching.

Jediné, co bys měl mít na paměti, je konzistence dat. Pokud třeba změníš něco v databázi a pak načítáš data přes Apollo Client, tak je dobrý mít nějaký mechanismus, jak zajistit, aby ti klientská cache reflektovala ty změny (např. použití subskripcí nebo nějakého invalidace cache).

Takže v podstatě to může fungovat docela hladce. Jenom dávej pozor na tu konzistenci a občas si projdi tu cache Apollo Clienta, abys měl jistotu, že máš vždycky aktuální data.

176 slov
1.8 minut čtení
25. 9. 2024
Vladimíra Hlávková

Jo, můžeš to klidně kombinovat. Dataloader se používá na serveru, aby ti pomohl s batchováním a cachingem dotazů do databáze, což je super pro výkon. Apollo Client zase spravuje data na klientské straně a má vlastní cache, takže se ti stará o optimalizaci načítání dat a synchronizaci s GraphQL serverem.

Hlavně si dej pozor na to, jak si nastavíš cache na Apollo Clientovi, aby nedocházelo k duplicitnímu načítání. Dataloader ti pomůže snížit počet dotazů na server a Apollo pak může efektivně pracovat s datama, co dostane zpět. Můžeš třeba použít Dataloader pro načítání jednotlivých entit a pak už Apollo Client je zpracovává jak potřebuje.

Důležité je správně nastavit TTL pro cache a mít jasno v tom, jak se budou data synchronizovat mezi serverem a klientem. Pokud to uděláš správně, tak bys neměl mít moc problémů s konzistencí. Tohle nastavení může být fakt efektivní, když to dobře promyslíš.

146 slov
1.5 minut čtení
29. 6. 2024
Soňa Moravcová

Jasně, dá se to kombinovat. Dataloader se používá na serveru k optimalizaci dotazů do databáze tím, že seskupuje a cachuje dotazy, což ti pomůže snížit zátěž na databázi. Apollo Client, na druhou stranu, se stará o správu stavu a caching dat na klientské straně. Můžeš mít Dataloader pro backend API, který ti optimalizuje načítání dat z databáze, a pak Apollo Client pro to, abys měl všechna data hezky pohromadě na frontendu.

Když se to dělá správně, nemělo by to kolidovat. V podstatě Dataloader ti pomůže zkrátit dobu načítání na serveru a Apollo Client se postará o to, aby uživatelé měli data rychle dostupná bez zbytečného duplicitního načítání při interakci s UI. Ale je dobrý mít na paměti správné nastavení cache policy v Apollu, aby ses vyhnul problémům s konzistencí dat.

Takže pokud Dataloader dělá svou práci na serveru a Apollo Client je nastaven tak, aby správně reagoval na změny dat a cache, mělo by to fungovat v pohodě. Klíč je v tom, aby ses ujistil, že si data nejsou navzájem v konfliktu a že máš jasnou strategii pro invalidaci cache a synchronizaci dat mezi serverem a klientem.

186 slov
1.9 minut čtení
1. 10. 2024
Daniela Navrátilová
GraphQL.cz/Články/Batching dotazů
Porovnání technik hromadění dotazů v GraphQL: Dataloader vs. Apollo ClientPodívejte se na různé techniky hromadění dotazů v GraphQL a zjistěte, jak Dataloader a Apollo Client ovlivňují výkonnost a efektivitu vašich aplikací.
1000 slov
10 minut čtení
13. 3. 2024
Pavel Kratochvíl
Přečíst článek
Podobné otázky