GraphQL.cz/Fórum/Příklad hromadění v GraphQL

Příklad hromadění v GraphQL

Zajímalo by mě, jak se vlastně dělá hromadění dat v GraphQL. Mám nějaké zkušenosti s REST API, ale když přejdu na GraphQL, tak se v tom trochu ztrácím. Mohl by mi někdo ukázat příklad, jak správně udělat hromadné načítání dat třeba z databáze? Myslím tím něco, co by využilo dotazy pro vícero položek najednou. Třeba bych chtěl získat data o uživatelích a jejich příspěvcích najednou, ale nevím, jak to správně napsat. Jak se to dělá efektivně? Jaké jsou nejlepší praktiky, aby se to nedělalo na více dotazech? A jak pracovat s paginací nebo filtrováním při hromadném načítání? Bude to složité, nebo se to dá zvládnout i pro začátečníka? Hlavně bych chtěl vidět jasný příklad, abych si to mohl lépe představit. Děkuju moc!

122 slov
1.2 minut čtení
19. 12. 2024
Jaroslava Pospíšilová

Hromadění dat v GraphQL se dělá fakt jednoduše a je to jedna z hlavních výhod, co tohle API má. Místo aby jsi musel posílat vícero dotazů, můžeš si vytvořit jeden dotaz, který ti vrátí všechno potřebný najednou. Například když chceš získat uživatele a jejich příspěvky, můžeš napsat něco takovýho:

query \{
  users \{
    id
    name
    posts \{
      id
      title
      content
    \}
  \}
\}

Tímhle dotazem si řekneš o všechny uživatele a k nim rovnou i všechny jejich příspěvky. Všechno to dostaneš v jednom odpovědi. Co se paginace týče, můžeš použít argumenty jako limit a offset, nebo nějaký cursor-based pagination. Takže třeba:

query \{
  users(limit: 10, offset: 0) \{
    id
    name
    posts(limit: 5) \{
      id
      title
    \}
  \}
\}

Jo a pro filtrování můžeš přidat parametry do dotazu. Například pokud chceš jen uživatele s určitým ID, tak něco jako:

query \{
  user(id: "123") \{
    id
    name
    posts \{
      id
      title
    \}
  \}
\}

Takže shrnutí – klidně si to naplánuj tak, aby jsi měl jedno hromadné načítání dat s možností paginace a filtrování. Je to sice trochu jiný styl než REST, ale dá se to pochopit i pro začátečníka. Hlavně se neboj experimentovat a testovat různé dotazy v GraphQL Playgroundu!

267 slov
2.7 minut čtení
22. 12. 2024
Zdeněk Burian

Hromadění dat v GraphQL je docela jiné než v REST, ale dá se to zvládnout. Když chceš načíst data o uživatelích a jejich příspěvcích, uděláš to pomocí jediné dotazu, což je super. Můžeš si napsat dotaz, kde specifikuješ, co všechno chceš dostat. Třeba něco jako:

query \{
  users \{
    id
    name
    posts \{
      id
      title
      content
    \}
  \}
\}

Tímhle způsobem dostaneš všechny uživatele včetně jejich příspěvků v jednom dotazu, což šetří čas a zátěž serveru.

Pokud jde o paginaci nebo filtrování, tak to se dělá většinou přes argumenty v dotazu. Můžeš přidat například limit a offset, aby ses dostal k určitému počtu uživatelů nebo příspěvků. Něco jako:

query \{
  users(limit: 10, offset: 0) \{
    id
    name
    posts \{
      id
      title
    \}
  \}
\}

Tímhle způsobem můžeš snadno řídit, kolik dat načteš najednou. Většina knihoven pro GraphQL už má podporu pro paginaci a filtrování, takže tohle bys měl mít pokryté.

Zpočátku to může vypadat složitě, ale jak si na to zvykneš, zjistíš, že je to moc efektivní způsob práce s daty. Takže klidně zkus a uvidíš!

221 slov
2.2 minut čtení
27. 10. 2024
Simona Světlíková

Takže hromadění v GraphQL je v podstatě o tom, že můžeš udělat jeden dotaz, který ti vrátí všechna potřebná data najednou, místo abys musel posílat vícero dotazů jak u RESTu. Představ si, že chceš získat uživatele a jejich příspěvky. Místo aby ses ptal na uživatele a pak na příspěvky zvlášť, můžeš to udělat takhle:

Máš nějaký typ jako User s polem posts, které vrací všechny příspěvky daného uživatele. Dotaz pak může vypadat třeba takto:

query \{
  users \{
    id
    name
    posts \{
      id
      title
      content
    \}
  \}
\}

Tímto způsobem dostaneš seznam uživatelů a pro každého jeho příspěvky v jednom dotazu. Co se týče paginace, GraphQL obvykle používá offset nebo cursor-based paginaci. Vypadá to třeba takto:

query \{
  users(first: 10) \{
    edges \{
      node \{
        id
        name
        posts(first: 5) \{
          edges \{
            node \{
              id
              title
            \}
          \}
        \}
      \}
    \}
  \}
\}

Tohle ti vrátí prvních deset uživatelů a pro každého pět příspěvků. Filtrování můžeš udělat jednoduše přidáním argumentů do dotazu – například přidat where nebo filter argumenty podle potřeby.

Není to složitý, stačí se nad tím zamyslet a postupně si to osahat. Když přijdeš na ty základy, tak ti to půjde rychle. Takže hurá do toho!

331 slov
3.3 minut čtení
23. 8. 2024
Blanka Hlaváčová
GraphQL.cz/Články/Batching dotazů
Problémy s n+1 dotazy a jak je vyřešit pomocí hromadění v GraphQLZjistěte, jak efektivně řešit problémy s n+1 dotazy v GraphQL pomocí technik hromadění dotazů. Přehled strategií a tipů pro optimalizaci výkonu vašich...
1000 slov
10 minut čtení
1. 5. 2024
Lucie Nováková
Přečíst článek
Podobné otázky