GraphQL.cz/Fórum/Jaké jsou hlavní výhody používání GraphQL oproti tradičnímu REST API?

Jaké jsou hlavní výhody používání GraphQL oproti tradičnímu REST API?

Mám takový dotaz ohledně API technologií, a to konkrétně o GraphQL a REST. V poslední době se dost mluví o tom, jak je GraphQL super a že má spoustu výhod, ale já úplně nevím, co přesně ty výhody jsou. Pochopil jsem, že REST API je docela rozšířené a hodně se používá, ale prý GraphQL to posunuje na jinou úroveň. Mě by zajímalo, co konkrétně dělá GraphQL lepší volbou než REST? Je pravda, že s GraphQL můžu získat jen to, co potřebuji? A je to opravdu tak efektivnější při práci s daty? Zajímalo by mě také, jaké problémy může GraphQL řešit v porovnání s REST a jestli třeba neexistují situace, kdy je lepší zůstat u toho tradičního REST API. Všude čtu o tom, jak je GraphQL flexibilní a jak usnadňuje práci vývojářům, ale já bych chtěl slyšet i nějaké konkrétní příklady nebo zkušenosti od někoho, kdo s tím už pracoval. Jak tedy vlastně tyto dva přístupy porovnat v reálném světě? Co si o tom myslíte vy?

165 slov
1.7 minut čtení
22. 12. 2022
Milada Vlková

Takže, GraphQL má fakt pár výhod, co ho dělají lepším než REST. Hlavně to, že si můžeš přesně říct, co chceš dostat zpátky. U RESTu většinou dostaneš celou odpověď i s datama, co nepotřebuješ, což je otravný a může to zbytečně pomalu načítat. S GraphQL si prostě řekneš, že chceš jen jméno a email, a to ti vrátí. To šetří čas a data.

Další věc je, že u GraphQL máš jednu endpoint adresu místo několika jako u RESTu. To zjednodušuje API volání a usnadňuje práci s verzemi, protože si můžeš přidávat nový dotazy místo vytváření nových endpointů. Takže pokud se něco mění nebo přidává, není to taková pakárna.

Problémy, co GraphQL řeší, jsou třeba „over-fetching“ a „under-fetching“. To znamená, že buď dostáváš moc dat (což zpomaluje aplikaci), nebo málo (a pak musíš udělat další volání). U RESTu se s tímhle potýká hodně často.

Ale jasně, jsou situace, kdy REST je lepší. Například pokud máš jednoduché API s pár endpointy a potřebuješ to rychle udělat, tak REST bude možná jednodušší na implementaci. Takže záleží na tom, co potřebuješ. Pokud děláš něco složitějšího s víc datama a vztahy mezi nimi, tak GraphQL může být fakt skvělá volba.

193 slov
1.9 minut čtení
3. 9. 2024
Libor Kouba

GraphQL má fakt pár velkých výhod oproti REST. Za prvé, můžeš si přesně říct, jaký data chceš. U REST dostaneš nějaký JSON, co ti server pošle, a často tam máš spoustu zbytečných informací, který nepotřebuješ. To ti zabírá čas a šířku pásma. S GraphQL si prostě určíš, co chceš, a dostaneš to. To je super třeba při mobilních aplikacích, kde je důležitá efektivita.

Další věc je, že když potřebuješ víc dat z různých zdrojů, tak v REST bych musel volat víc endpointů. U GraphQL to můžeš udělat v jedním requestu a ušetříš čas i latenci.

Ale samozřejmě není to bez problémů. Například složitější dotazy můžou zatěžovat server víc než klasický REST volání, takže pokud nemáš dobře nastavený server a cache, může to být problém. No a pak je tu i learning curve; GraphQL je trochu jiný přístup a pro nováčky může být těžké se ho naučit.

V některých případech ale pořád dává smysl zůstat u REST, třeba když máš jednoduchou API s málo operacemi nebo pokud už máš stávající systém postavený na REST. Celkově ale GraphQL nabízí hezkou flexibilitu a efektivitu, což ocení hodně vývojářů.

184 slov
1.8 minut čtení
18. 3. 2024
Anna Konečná

GraphQL má fakt pár výhod, co se týče flexibility a efektivity. Například, jak jsi zmínil, můžeš si přesně říct, co chceš dostat. U RESTu ti často vrátí víc dat, než potřebuješ, a ty to pak musíš filtrovat nebo zpracovávat na frontendu. U GraphQL dostaneš jen to, co si vyžádáš, což šetří šířku pásma a zrychluje načítání.

Další věc je, že GraphQL umožňuje spojování dat z různých zdrojů v jednom dotazu. To je super pro aplikace, co potřebují data z víc než jednoho místa. S RESTem bys musel udělat víc volání na server, což může být pomalé a neefektivní.

Problém může být třeba s cachingem nebo s tím, že GraphQL může být složitější na implementaci a ladění. Když máš jednoduchou aplikaci, tak REST může stačit a je snadnější ho pochopit pro začátečníky. Takže záleží na konkrétní situaci a potřebách projektu. Někomu se prostě líbí ten tradiční přístup RESTu.

Zkušenosti jsou různý – někomu to ulehčilo práci a ušetřilo čas na frontendu, jiný zas říkají, že se jim s RESTem pracovalo líp. Takže je dobrý si to vyzkoušet a uvidíš sám.

176 slov
1.8 minut čtení
13. 10. 2024
Stanislav Hladík
GraphQL.cz/Články/Mixování API přístupů
Integrace GraphQL a REST API: Efektivní přístup k datůmPodrobný návod na to, jak kombinovat GraphQL s REST API pro využití silných stránek obou technologií. Naučte se optimalizovat přístup k datům a zlepši...
1000 slov
10 minut čtení
15. 5. 2020
Richard Kolář
Přečíst článek
Podobné otázky