GraphQL.cz/Fórum/Jak můžu zabránit over-fetching při používání GraphQL?

Jak můžu zabránit over-fetching při používání GraphQL?

Při práci s GraphQL jsem se setkal s pojmem over-fetching a vůbec mi není jasné, jak tomu předejít. Vím, že to může být problém, když se zbytečně stahují data, která nepotřebuji, ale jak konkrétně to udělat v praxi? Existují nějaké osvědčené techniky nebo nástroje, které by mi mohly pomoci optimalizovat dotazy a zredukovat množství zbytečných dat? Jak to vlastně funguje, když třeba potřebuju jenom část informací a GraphQL mi vrátí všechno? Je nějaký způsob, jak lépe definovat dotazy nebo strukturu API tak, aby se předešlo tomuto over-fetchingu? Mohli byste prosím sdílet nějaké tipy nebo příklady, jak se s tímto problémem vypořádat? Třeba bych mohl použít fragmenty nebo nějaké jiné metody optimalizace dotazů? Každá rada by pro mě byla užitečná.

119 slov
1.2 minut čtení
8. 9. 2021
Věra Benešová

Over-fetching je fakt problém, když ti GraphQL vrací víc dat, než potřebuješ. Jak to vyřešit? Tak zaprvé, vždycky se snaž psát dotazy co nejpřesněji. Pokud potřebuješ jen pár polí, tak je tam prostě uveď. To ti docela pomůže. Fragmenty můžou být fajn na sdílení části dotazů, ale hlavně je důležitý sestavit dotaz tak, aby byl co nejefektivnější.

Zamysli se nad tím, co všechno vlastně potřebuješ a v tom dotazu to jasně specifikuj. Taky si můžeš vytvořit různé varianty dotazů pro různý kontext – třeba pro mobile a web.

Pokud máš nějaký komplexní data, zvaž, jestli by nebylo lepší je rozdělit do více menších dotazů místo jednoho velkého. A nezapomeň omezit množství dat pomocí filtrů nebo paginace, pokud je to možné.

Další tip je použít caching na klientské straně. Když už máš data získaná z předchozího dotazu, nemusíš znovu tahat stejný informace. Snaž se využít i tyhle techniky a určitě uvidíš rozdíl. Takže v podstatě – buď specifický, používej fragmenty a snaž se optimalizovat dotazy na míru, co nejvíc to jde.

167 slov
1.7 minut čtení
3. 5. 2023
Antonín Macek

Over-fetching v GraphQL je fakt otravný, ale dá se to řešit. Hlavně se snaž ve svých dotazech specifikovat, co přesně potřebuješ. Místo toho, abys volal celou strukturu, si vyber jen ty pole, které fakt chceš. Tím ušetříš šířku pásma a zrychlíš to.

Další věc je používat fragmenty. Ty ti umožní definovat části dotazu, který pak můžeš znovu použít, aniž bys musel psát pořád dokola stejná pole. To je super hlavně v případě, že máš víc podobných dotazů.

Můžeš také přemýšlet o tom, jak máš nastavené API. Když navrhuješ schéma, mysli na to, co uživatelé potřebují a co ne. Možná by stálo za to rozdělit některé velké typy na menší části nebo používat lazy loading pro některé datové skupiny.

A nezapomeň na caching! Pokud víš, že nějaká data se moc nemění, můžeš je cachovat a tím snížit počet volání na server.

Takže v kostce: specifikuj dotazy, používaj fragmenty, přemýšlej nad strukturou API a využívej caching. Uvidíš, že se ti to hned zlepší.

157 slov
1.6 minut čtení
7. 1. 2023
Šárka Sládková

Při práci s GraphQL je fajn si dát pozor na to, co vlastně potřebuješ. Over-fetching se obvykle stane, když dotazy vrací víc dat, než je potřeba. Aby ses tomu vyhnul, je dobrý si dotazy pečlivě strukturovat. Například místo toho, abys vyžadoval všechny možné atributy objektu, můžeš si vybrat jen ty, co opravdu chceš. Taky můžeš používat fragmenty, což ti umožní znovu použít definice částí dotazu a tím i omezit množství dat.

Pokud potřebuješ pouze určité informace z komplexního objektu, snaž se napsat dotaz tak, aby sis vybral jen to důležité. V některých případech můžeš mít i víc dotazů přesně podle toho, co potřebuješ v různých částech aplikace.

Je dobrý mít na paměti i možnost paginace pro seznamy dat – místo toho, abys načítal všechno najednou, načti jen část a zbytek až podle potřeby. A pokud na serveru máš kontrolu, můžeš optimalizovat schéma tak, aby bylo co nejvíc efektivní. Takže prostě buď opatrnej při psaní dotazů a vybírej si data moudře.

160 slov
1.6 minut čtení
8. 5. 2024
Robert Vlk
GraphQL.cz/Články/GraphQL vs. REST
Jak se vyhnout over-fetching a under-fetching s GraphQL?Praktické rady a tipy, jak GraphQL pomáhá vyřešit problémy s over-fetching a under-fetching typické pro REST API.
1000 slov
10 minut čtení
15. 2. 2020
Martin Černý
Přečíst článek
Podobné otázky