GraphQL.cz/Fórum/Jak udržet kompatibilitu dotazů při úpravách schématu?

Jak udržet kompatibilitu dotazů při úpravách schématu?

Mám takovou otázku ohledně změn ve schématu, co se týče GraphQL. Zkouším přidat nové typy a pole, ale bojím se, že tím naruším stávající dotazy, které už mám v aplikaci. Jak to můžete udělat, abyste zajistili, že všechny ty starší dotazy budou i nadále fungovat? Zajímalo by mě, jestli existují nějaké osvědčené postupy nebo techniky, které bych měl vzít v úvahu při provádění těchto úprav. Je lepší mít nějakou verzi schématu nebo něco podobného, aby se staré dotazy nezlomily? Taky jsem slyšel něco o deprekování polí a typů, ale nejsem si úplně jistý, jak to správně implementovat. Můžete mi prosím poskytnout nějaké tipy a triky na to, jak efektivně upravit schéma a přitom zachovat jeho kompatibilitu? Jaké jsou běžné chyby, kterých bych se měl vyvarovat? Bylo by super, kdybych mohl udělat změny bez obav z toho, že něco rozbiju. Díky moc za jakoukoli pomoc!

144 slov
1.4 minut čtení
29. 7. 2024
Adam Kočí

Když chceš měnit GraphQL schéma a nechceš rozbít stávající dotazy, tak je fajn mít pár pravidel na paměti. Hlavně, když přidáváš nový typy nebo pole, tak bys měl mít na paměti zpětnou kompatibilitu. To znamená, že bys měl přidávat pouze nové věci a starý kód by měl stále fungovat, i když ty novinky přidáš.

Deprekace je super způsob, jak říct, že něco bude brzy vyřazeno. Takže když nějaký typ nebo pole už nebudeš chtít používat, tak ho označ jako deprecated a dej lidem vědět. Můžeš jim dát nějaký čas na přechod na novou verzi, což je lepší než hnedka všechno zahodit.

Někdo doporučuje mít verze schématu, ale to je dost práce a může to být zbytečný. Lepší je se snažit udržet jedno hlavní schéma a postupně ho vylepšovat.

Také dávej pozor na změny typů – pokud změníš typ pole z "string" na "int", tak to určitě rozbije existující dotazy. Takže buď opatrný a radši přidávej nové pole místo měnění těch starých.

Jednoduše řečeno: přidávej nové věci, nevyhazuj starý. A jakmile uděláš nějakou změnu, testuj to pořádně. Všechno to chce jen trochu trpělivosti a plánování.

182 slov
1.8 minut čtení
18. 7. 2024
Jitka Karásková

Při změnách schématu v GraphQL je fajn držet se pár zásad. Hlavně bys měl přidávat nové pole a typy, místo abys něco mazal nebo měnil stávající. Když něco deprekuješ, dej tomu čas - používej anotace jako @deprecated, aby si ostatní uvědomili, že staré pole už nebude podporováno. Vytvoření nové verze schématu může fungovat, ale většinou je lepší snažit se o "non-breaking changes". Zároveň si dej pozor na změny v typech dat - třeba z int na float může rozbít dotazy. Testuj pořádně všechny existující dotazy po každé změně, abys odhalil problémy hned. Být opatrný a komunikovat s týmem je taky hodně důležité, aby nikdo nebyl překvapený. Takže shrnuto: přidávej, neodebírej; deprekuj s rozumem; testuj a komunikuj.

116 slov
1.2 minut čtení
16. 5. 2024
Miroslav Beran

Když měníš schéma v GraphQL, nejlepší je dodržovat pár pravidel, aby ti to nezlomilo staré dotazy. Za prvé, přidávej nové typy a pole, ale vyhýbej se mazání nebo přejmenovávání těch stávajících. To by mohlo způsobit problémy s kompatibilitou. Místo toho používej deprekování – to znamená, že staré pole můžeš označit jako deprecated, ale necháš ho tam, dokud se všichni nepřizpůsobí. Hlavně důsledně dokumentuj změny, aby si vývojáři věděli rady. A pokud je to možné, zvaž verze schématu – třeba když uděláš velkou změnu, tak si vytvoř verzi 2, aby majitelé starých dotazů mohli klidně fungovat dál. Je dobré mít nějakou strategii pro migraci k novému schématu, což může zahrnovat i testy funkčnosti pro starší dotazy po každé úpravě. Takže shrnuto, přidávej opatrně, deprekace je kamarád a kontroluj vše při testování! Držím palce!

132 slov
1.3 minut čtení
3. 10. 2024
Stanislav Šimůnek
GraphQL.cz/Články/Schema design
Implementace verzování v GraphQL schématu: Jak na to bezbolestněČlánek se zabývá efektivními strategiemi pro verzování GraphQL schémat, aby se předešlo problémům s kompatibilitou mezi verzemi. Přináší praktické rad...
1000 slov
10 minut čtení
11. 2. 2023
Richard Malý
Přečíst článek
Podobné otázky