GraphQL.cz/Fórum/Jak se vyhnout problémům s kompatibilitou verzí v GraphQL?

Jak se vyhnout problémům s kompatibilitou verzí v GraphQL?

Přemýšlím, jak vlastně efektivně zvládat problémy s verzováním v GraphQL, protože někdy to vypadá jako noční můra. Mám pocit, že neustálé změny v API a různé verze knihoven vedou k nevyhnutelným konfliktům. Někdy mi přijde, že když se jedna část aplikace aktualizuje, něco jiného najednou přestane fungovat. Jaké jsou tedy ty nejlepší praktiky, jak se vyhnout těmto potížím? Záleží na tom, jestli použiju fragmenty nebo nějaké specializované knihovny pro správu verzí? Co třeba evoluce schémat? Má smysl používat nějaké strategie jako deprekování polí nebo typů? Jak se vlastně postavit k otázce zpětné kompatibility a co dělat, když je nutné provést zásadní změny? Četl jsem něco o použití nástrojů pro automatizaci testování a validaci schémat, ale nejsem si jistý, jestli to opravdu pomáhá. Nedávno jsem slyšel o přístupu „schema stitching“ a jak by mohl pomoci v těchto situacích, ale nejsem si jistý, jestli je to ta správná cesta. Můžete mi někdo poradit, jak se s těmito problémy vypořádat a co by mělo být mým prvním krokem k tomu, abych minimalizoval riziko problémů s kompatibilitou verzí v GraphQL aplikacích?

177 slov
1.8 minut čtení
29. 6. 2023
Tereza Dušková

Kompatibilita verzí v GraphQL může být fakt oříšek, to je pravda. Jedna z nejlepších praktik je opravdu používat deprekování, když něco měníš. Tím dáš lidem čas na přechod a nemusíš se bát, že najednou všem všechno přestane fungovat. Fragmenty jsou super, protože ti umožní mít společné části dotazů a snížit duplicity, takže to pak může být mnohem jednodušší při změnách.

Taky doporučuji zavést pořádnou dokumentaci pro schémata a změny, aby si všichni byli vědomi co se děje. Automatizované testy jsou fajn, obzvlášť když máš více verzí API a potřebuješ zaručit, že staré dotazy budou stále fungovat.

Schema stitching může být užitečné, když chceš kombinovat více zdrojů dat a můžeš tím vyhnout některým problémům s verzováním, ale není to vždycky snadné na údržbu. Takže jo, snaž se myslet na zpětnou kompatibilitu a než uděláš zásadní změny, zvaž jestli by nebylo lepší to udělat pozvolněji a dát lidem šanci se adaptovat.

148 slov
1.5 minut čtení
31. 8. 2024
Lukáš Daněk

Když se řeší kompatibilita verzí v GraphQL, tak je dobrý mít na paměti pár věcí. První je určitě deprekování. Když něco měníš, tak to radši označ jako deprecated a dej lidem čas na přechod, než to úplně vyhodíš. To hodně pomůže. Pak jsou tu fragmenty, které můžou usnadnit údržbu, protože se dá snadno upravit, co se vlastně používá.

Evoluce schémat je další důležitá věc – měl bys mít jasně definované, jak se tvé schéma vyvíjí, aby nedocházelo k nečekaným změnám.

Automatizované testy na validaci schémat jsou super nápad, protože ti to ušetří hromadu času a nervů, když si ověříš, že všechno stále funguje po změnách. A schema stitching? To může být fajn pro spojení různých schémat do jednoho celku, ale chce to mít všechno dobře promyšlené.

Celkově je asi nejlepší mít jasnou dokumentaci a pravidla pro API, aby všichni věděli, co a jak se má používat. Takový systém ti může dost ulehčit život a minimalizovat nečekané problémy.

155 slov
1.6 minut čtení
2. 7. 2024
Roman Khýr

Problémy s verzováním v GraphQL jsou fakt ošemetné. Doporučuju hodně dbát na evoluci schémat. Když změníš něco zásadního, tak se snaž nejdříve označit staré pole jako deprecated a dej lidem čas na přechod. To pomáhá s zpětnou kompatibilitou. Fragmenty můžou být užitečné, hlavně když děláš úpravy a chceš mít přehled o tom, co kde používáš. Testování a validace schémat jsou taky hodně důležité - můžeš si nastavit automatické testy pro API, aby ses ujistil, že nic nezhavaruje po změnách. Schema stitching je zajímavá myšlenka, pokud máš víc různých API a chceš je sloučit, ale zas to přináší další vrstvu složitosti. Takže v klidu, plánuj změny a dej lidem vědět, co se chystá. Udržuj dokumentaci aktuální, to může pomoct vyhnout se problémům.

121 slov
1.2 minut čtení
15. 10. 2024
Zdeňka Jirásková
GraphQL.cz/Články/Schema design
Implementace verzování v GraphQL schématu: Jak na to bezbolestněČlánek se zabývá efektivními strategiemi pro verzování GraphQL schémat, aby se předešlo problémům s kompatibilitou mezi verzemi. Přináší praktické rad...
1000 slov
10 minut čtení
11. 2. 2023
Richard Malý
Přečíst článek
Podobné otázky