GraphQL.cz/Fórum/Jak správně nastavit DataLoader pro optimalizaci načítání dat v GraphQL?

Jak správně nastavit DataLoader pro optimalizaci načítání dat v GraphQL?

Zdravím všechny, potřeboval bych poradit ohledně používání DataLoaderu v GraphQL. Mám za sebou nějaké základy, ale když se dostanu k optimalizaci načítání dat, začínám mít trošku zmatek. Trochu jsem si prostudoval, jak DataLoader funguje a vím, že by měl pomoci s problémem N+1 dotazů, ale nejsem si jistý, jak ho správně implementovat ve své aplikaci. Jak byste doporučili nastavit DataLoader tak, aby opravdu efektivně zpracovával vícero dotazů najednou? Myslím, že by bylo užitečné vědět, jaký je správný přístup k jeho vytváření a kde přesně ho zařadit v rámci resolverů. Mám také trochu obavy, co se stane, když budu mít vícero resolverů a jakou roli hraje caching v tomto procesu. Potřeboval bych nějaké příklady nebo tipy, co všechno bych měl vzít v úvahu při nastavování DataLoaderu. Díky moc za každou radu!

130 slov
1.3 minut čtení
27. 9. 2022
Simona Brožová

DataLoader je super nástroj pro řešení N+1 problému v GraphQL, takže to je dobrý krok. Obecně ho doporučuji vytvářet na úrovni kontextu v GraphQL serveru, takže ho můžeš používat v několika resolvere. Tím se vyhneš opakovanému vytváření a využiješ cache, což je docela důležité.

Když děláš resolver, můžeš jednoduše zavolat dataLoader.load(id) pro získání dat. DataLoader vezme ID a pokud už je v cache, vrátí ho hned bez dotazu na databázi. Pokud ne, tak to sepíše a provede dotaz najednou pro všechny ID, což šetří čas.

Je důležitý mít na paměti, že DataLoader je zaměřený na jednu seskupenou operaci za požadavek, takže pokud máš více resolverů, které potřebují stejná data, můžeš si být jistej, že to DataLoader zvládne. Caching funguje do chvíle, než se request dokončí. Jakmile je odpověď odeslána klientovi, cache se vyprázdní.

Příklad: Můžeš mít loader pro uživatele a pak ho použít v různých resolvereck. Takže pokud chceš data uživatele na základě nějakého postu a pak ještě na základě komentářů toho uživatele, DataLoader ti pomůže stáhnout všechno najednou místo vícero dotazů.

Hlavně si dej pozor na to správný místo ve stacku. Nechceš mít loader v rámci každého resolveru nakonec, ale spíš ho inicializuj na začátku a pak ho předávej dál. Hlavně experimentuj a sleduj výkon, brzy uvidíš rozdíl.

207 slov
2.1 minut čtení
17. 10. 2024
Antonín Macek

DataLoader je super nástroj, když řešíš N+1 problém. Základní princip je, že si vytvoříš instance DataLoaderu na začátku každého GraphQL požadavku a pak ho použiješ v resolverech pro hromadné načítání dat. Takže když třeba potřebuješ načíst uživatele a pak jejich příspěvky, místo, abys udělal dotaz pro každého uživatele zvlášť, DataLoader je shromáždí a udělá jeden hromadný dotaz.

Pokud jde o implementaci, doporučuji vytvořit DataLoader instance mimo resolvery, ideálně na úrovni kontextu GraphQL serveru, aby byl dostupný všude. V resolveru pak můžeš zavolat loader.load(id) a on ti vrátí promisi. Nezapomeň použít caching - DataLoader automaticky cacheuje výsledky během jednoho požadavku, což je skvělý pro výkon.

Když máš vícero resolverů, tak si dej pozor na to, abys nepoužíval stejný DataLoader napříč různými požadavky, protože bys ztratil cache mezi nimi. Pokud chceš mít různé cache na různé datové typy, můžeš vytvořit vícero instancí DataLoaderů pro různé entity.

A ještě tip: když zapomeneš na await a vezmeš data přímo z loaderu bez čekání na promise, tak to může způsobit problémy. Takže vždycky dávej pozor na asynchronní volání.

171 slov
1.7 minut čtení
29. 11. 2024
Šárka Sládková

DataLoader je fakt užitečný pro řešení N+1 problému. Můžeš ho vytvořit na začátku každého requestu, třeba v middleware nebo v kontextu GraphQL. To zajistí, že během jednoho requestu se DataLoader neustále použije a nezapomene na předchozí dotazy.

Když nastavíš DataLoader, dej si pozor, aby ses snažil batchovat dotazy. Například, když máš uživatele a chceš k nim dotáhnout jejich posty, tak místo toho, abys dělal jeden dotaz na každý post, udělej jeden dotaz na všechny posty najednou. Tím ušetříš spoustu času.

Caching hraje taky důležitou roli. DataLoader automaticky cachuje výsledky během requestu, což znamená, že pokud se pokusíš načíst stejný objekt znovu, dostaneš ho z cache místo databáze. Ale pamatuj, že cache se vymaže na konci requestu, takže pokud potřebuješ sdílet data mezi různými requesty, budeš muset implementovat vlastní caching mechanismus.

Pár příkladů na použití: 1) V resolvery můžeš mít něco jako const userLoader = new DataLoader(keys =\> batchGetUsers(keys)); a pak ho použít takhle const user = await userLoader.load(userId);. 2) Když řešíš víc resolverů, ujisti se, že každý z nich má přístup ke stejnému instance DataLoaderu pro ten daný request.

Celkově jde o to mít DataLoader připravený a správně ho používat v rámci resolverů. Zkus si to naplánovat a testovat, jak to funguje. Držím palce!

200 slov
2 minut čtení
5. 11. 2024
Elena Havlíková
GraphQL.cz/Články/Data loader
Příklady použití DataLoader v reálných aplikacích: Jak efektivně načítat data v GraphQLObjevte, jak implementovat DataLoader do vašich GraphQL aplikací a optimalizujte tak načítání dat. Tento článek nabízí praktické příklady a kroky, kte...
1000 slov
10 minut čtení
4. 6. 2021
Tomáš Dvořák
Přečíst článek
Podobné otázky