GraphQL.cz/Fórum/Potřebuju vědět, jak funguje JWT v GraphQL

Potřebuju vědět, jak funguje JWT v GraphQL

Setkal jsem se s konceptem JWT, což je zkratka pro JSON Web Token, a zajímá mě, jak to všechno funguje v kontextu GraphQL. Je pravda, že když pracujeme s API a zejména s GraphQL, potřebujeme nějaký způsob autentizace a autorizace uživatelů? Jak přesně se tedy JWT používá v GraphQL? Myslím si, že to může být docela důležité pro zabezpečení našich dat a aplikací. Je potřeba něco speciálního na nastavení serveru, nebo se to dá udělat jen tak bez větších komplikací? Jaký je vlastně tok těchto tokenů? Jak se generují a ověřují? Mám pocit, že jsem četl něco o tom, že by se měly uchovávat na klientské straně, ale jak to přesně funguje? Co všechno potřebuji mít na paměti při implementaci tohoto řešení? Může mi někdo přiblížit, co všechno to obnáší a jestli existují nějaké osvědčené postupy? Budu rád za jakékoli rady nebo příklady, které by mi pomohly lépe pochopit tuto problematiku. Děkuji!

152 slov
1.5 minut čtení
21. 8. 2024
Jan Štěpánek

JWT v GraphQL je celkem běžná věc pro autentizaci a autorizaci. Funguje to tak, že když se uživatel přihlásí, server mu vygeneruje token, který obsahuje informace o uživateli. Tenhle token pak klient ukládá (třeba do localStorage) a posílá ho na server při každém dotazu na GraphQL API. Server pak ten token ověří, a pokud je vše ok, pustí uživatele k požadovaným datům.

Na serveru potřebuješ middleware, který zkontroluje platnost tokenu. Pokud je token neplatný nebo vypršel, vrátíš chybu. Jinak můžeš pokračovat s požadavkem. Taky je dobrý mít nějaký mechanismus pro obnovu tokenů, aby uživatel nemusel neustále znovu zadávat heslo.

Co se týče implementace, většinou jde o nastavení knihovny (například jsonwebtoken v Node.js), která se postará o generování a ověřování tokenů. Je fajn mít na paměti bezpečnostní aspekty, jako je silné podepisování tokenů a jejich expirace.

Osvedčený postup? Ujisti se, že tokeny nejsou příliš dlouhé a mají krátkou expiraci. A snaž se držet citlivé informace mimo payload tokenu, protože ho může vidět každý, kdo ho zachytí. To by mělo pomoct udržet tvou aplikaci relativně v bezpečí.

172 slov
1.7 minut čtení
28. 10. 2024
Ivana Netolická

JWT v GraphQL je vlastně dost jednoduchý, ale má to pár kroků, co je potřeba dodělat. Když máš API, tak autentizace a autorizace jsou fakt důležitý. Bez toho si můžeš otevřít dveře pro různé problémy. Takže jak to funguje s JWT? V podstatě, když se uživatel přihlásí, server mu generuje token. Ten token je pak podepsaný a obsahuje informace o uživateli, jako je ID nebo role.

Po přihlášení ho klient (např. frontend) dostane a měl by si ho uložit – většinou do localStorage nebo sessionStorage. Při každém dotazu na GraphQL server posíláš tento token v hlavičce jako "Authorization: Bearer [tvůj_token]". Server pak vezme ten token a ověří ho. Pokud je platný, může vyřídit požadavek.

Pro nastavení serveru budeš potřebovat middleware, co se postará o ověření tokenu. Například v Node.js můžeš využít knihovnu jako jsonwebtoken. Ověření by mělo být rychlé a efektivní.

Osvědčené postupy? Určitě nastav časový limit na platnost tokenu, aby nebyl navždy platný, a doporučuje se mít možnost token zrušit (např. při odhlášení). A hlavně – nikdy nesmíš sdílet tajný klíč pro podepisování tokenů.

Takže shrnuto, potřebuješ generovat tokeny, ověřovat je na serveru a správně je uchovávat na klientské straně. Není to tak složitý, ale chce to si dát pozor na detaily.

199 slov
2 minut čtení
30. 7. 2024
Irena Šimůnková

JWT v GraphQL je celkem běžný a užitečný způsob, jak řídit autentizaci a autorizaci. Když chceš, aby tvoje GraphQL API bylo bezpečné, musíš mít nějaký mechanismus, jak ověřit, kdo je uživatel. Takže teď k tomu JWT. V zásadě to funguje tak, že po úspěšném přihlášení dostaneš token (ten JSON Web Token), který pak posíláš s každým požadavkem na API. Tyto tokeny se obvykle posílají v hlavičce HTTP jako "Authorization: Bearer <token>".

Na serveru pak ověříš, jestli je token platný. To se dělá tak, že se zkontroluje jeho podpis a expirace. Když je všechno v pořádku, můžeš uživatele identifikovat a povolit mu přístup k určitým datům nebo operacím podle jeho rolí a oprávnění.

Co se týče uchovávání tokenu, většinou se doporučuje uložit ho na klientské straně do localStorage nebo sessionStorage. Důležité je ale zabezpečení a ochrana před XSS útoky. Takže při implementaci mysli na to, abys tokeny nezapomněl správně spravovat a aby nevypršely příliš brzy.

Serverové nastavení není moc složité, většina knihoven pro GraphQL má už integrované příklady nebo middleware pro autentizaci pomocí JWT. A k osvědčeným postupům patří například používat HTTPS pro zabezpečení datového přenosu a pravidelně obnovovat tokeny (třeba pomocí refresh tokenů). Takže shrnuto, JWT v GraphQL je skvělý nástroj na zabezpečení API, stačí dodržet pár základních pravidel.

207 slov
2.1 minut čtení
20. 5. 2024
Eduard Kovář
GraphQL.cz/Články/GraphQL a mobilní zařízení
Zavedení autentizace s využitím JWT v GraphQL aplikacích pro mobilní zařízeníPodrobný návod na implementaci JSON Web Tokens (JWT) pro zabezpečení GraphQL API, které jsou ideální pro mobilní aplikace, s důrazem na praktické použ...
1000 slov
10 minut čtení
7. 12. 2023
Markéta Svobodová
Přečíst článek
Podobné otázky