GraphQL.cz/Fórum/Jak nastavit logování pro GraphQL API?

Jak nastavit logování pro GraphQL API?

Přemýšlím, jakým způsobem se dá efektivně nastavit logování pro GraphQL API. Mám několik dotazů ohledně toho, co všechno bych měl sledovat a jaké nástroje bych měl použít. Zajímá mě, jestli je lepší logovat přímo v resolverech, nebo jestli existuje nějaký lepší způsob, jak to udělat na úrovni middleware. Rád bych věděl, jestli je dobré logovat každou jednotlivou žádost, nebo jestli stačí sledovat jen chyby a výjimky. Jaké knihovny nebo frameworky byste doporučili pro logování v Node.js prostředí? V poslední době jsem slyšel o několika možnostech jako jsou Winston nebo Morgan, ale nejsem si jistý, co by bylo nejvhodnější pro konkrétní použití s GraphQL. Také bych se rád dozvěděl, jaké informace by měly být součástí logu – měly by tam být například i časové značky nebo ID uživatele? A co se týče výkonu, jak to ovlivní rychlost API? Je možné logování optimalizovat tak, aby to nemělo velký vliv na odezvu serveru? Bude to nějaký zásadní problém, pokud budu logovat příliš mnoho informací? Pokud máte nějaké tipy nebo osvědčené postupy, byl bych vám moc vděčný. Díky za pomoc!

176 slov
1.8 minut čtení
1. 7. 2024
Emil Mašek

Logování pro GraphQL API by mělo být promyšlené. Je dobré mít middleware, který záznamy spravuje, místo toho abys to dával do každého resolveru. To ti usnadní údržbu a budeš mít centralizované místo na logiku logování. Co se týče toho, co logovat, tak určitě sleduj každou žádost a chyby. Můžeš logovat i informace jako ID uživatele a časové značky. Knihovny jako Winston jsou super, protože ti umožní nastavit různé úrovně logování (info, error a tak). Morgan je fajn na logging HTTP požadavků, ale pro GraphQL to moc nepasuje.

Optimalizace výkonu je důležitá; zkus použít asynchronní logování, aby to neblokovalo hlavní vlákno serveru. Snaž se nezahlcovat logy zbytečnými informacemi, jinak se ti to může vrátit v problémovém výkonu a složitém vyhledávání. Dobré je mít nějaký systém pro rotaci logů nebo podobně, abys neměl obří soubory.

Takže shrnuto: middleware pro logování, loguj každou žádost + chyby, použij Winston pro flexibilitu a optimalizuj asynchronním logováním. Nezapomeň na rotaci logů.

153 slov
1.5 minut čtení
18. 4. 2024
Miroslav Hloušek

Logování pro GraphQL API může být trochu oříšek, ale dá se to zvládnout. Určitě je lepší logovat na úrovni middleware než jen v jednotlivých resolverech. Takhle máš centrální místo, kde můžeš zpracovávat všechny příchozí požadavky a odpovědi. Zkus použít něco jako Apollo Server, ten má vestavěné možnosti pro logování, takže to usnadní práci.

Co se týče toho, co logovat, tak je fajn sledovat jak úspěšné, tak neúspěšné požadavky. Když dojde k chybě, tak bys měl mít podrobnosti o tom, co a proč selhalo. Zároveň je dobré logovat i časové značky a ID uživatele, pokud ho máš, to ti usnadní pozdější analýzu.

Pro Node.js doporučuji Winston. Je flexibilní a snadno se integruje s různými transporty pro ukládání logů. Morgan je zase super pro logování HTTP požadavků, takže se to dá kombinovat.

Ohledně výkonu – logování může zpomalit API, takže je dobré nastavit úroveň detailů, které loguješ. Například logovat jen chyby v produkci a v developmentu mít podrobnější informace. Pokud budeš logovat moc informací, může to zaplnit disk nebo zpomalit server, takže na to pozor.

Tipy? Používej asynchronní logování a případně uvažuj o nějakém externím systému pro logy (jako ElasticSearch nebo podobné), abys měl data daleko od serveru a mohl je analyzovat bez zdržování API. Jinak hodně štěstí, logování je potřeba mít pod kontrolou.

209 slov
2.1 minut čtení
24. 1. 2024
Vlastimil Vaculík

Logování pro GraphQL API je fakt důležitý, ale záleží na tom, co přesně chceš sledovat. Obecně se doporučuje logovat jak chyby, tak i úspěšné dotazy, aby ses měl na co podívat při ladění. Můžeš to dělat v resolverech, ale efektivnější je použít middleware, protože tam můžeš zachytit všechny dotazy na jednom místě a přidat si nějaké globální informace jako ID uživatele nebo časové značky.

Co se týče knihoven, Winston je super volba – je flexibilní a dobře se integruje s Node.js. Morgan je spíš na logování HTTP požadavků, takže pro GraphQL bys mohl využít spíš Winstona. Pokud chceš mít přehled o výkonu, můžeš logovat i dobu trvání jednotlivých dotazů.

Z pohledu výkonu má logování vliv, ale když to uděláš dobře, nemělo by to být dramatické. Zkus asynchronní logování, aby se to zbytečně nezdržovalo. A jo, moc informací může být problém – buď opatrný a loguj jen to, co opravdu potřebuješ. Přehnané logování může udělat nepořádek a ztížit hledání důležitých informací.

158 slov
1.6 minut čtení
11. 9. 2022
Václav Svoboda
GraphQL.cz/Články/Logování API aktivit
Implementace logování pro GraphQL: Nejlepší praktikyPodrobný průvodce, jak efektivně implementovat logování aktivit v GraphQL aplikaci za účelem sledování výkonu a odhalování chyb.
1000 slov
10 minut čtení
19. 4. 2020
Ondřej Kučera
Přečíst článek
Podobné otázky