GraphQL.cz/Fórum/Jak správně logovat chyby při dotazech v GraphQL?

Jak správně logovat chyby při dotazech v GraphQL?

Přemýšlím, jak nejlépe přistupovat k logování chyb, když pracuji s GraphQL. někdy se mi stává, že mám nějaké složitější dotazy a vrací se mi různé chyby, ale nevím, jak je správně zachytit a zdokumentovat. Jakou strategii bych měl zvolit pro efektivní logování? Je lepší používat nějaké specializované knihovny pro zachytávání chyb nebo stačí obyčejné console.log? Jaké informace by měly být součástí logů, abych měl dostatek dat pro analýzu problémů? Taky jsem slyšel o možnostech jako je Sentry nebo jiné nástroje na monitoring. Mělo by smysl je integrovat do GraphQL serveru? A co se týče struktury chybových zpráv, jsou nějaké doporučené standardy nebo osvědčené postupy, které bych měl dodržovat? Děkuju za jakoukoli radu, snažím se to udělat co nejlépe, ale zatím se v tom trošku ztrácím.

125 slov
1.3 minut čtení
9. 10. 2023
Adam Švanda

Logování chyb v GraphQL je fakt důležitý, protože dotazy můžou být dost komplikovaný a občas se fakt zadrhnou. Základní věc, co můžeš udělat, je použít middleware, aby si zachytil všechny chyby a pak je logoval. Místo console.log bych doporučil něco jako Winston nebo Bunyan, ty ti umožní logovat do souborů nebo na remote servery.

Pokud jde o informace, tak bys měl určitě mít čas vzniku chyby, typ chyby, stack trace a případně i vstupní data z dotazu. Tyhle detaily ti hodně pomůžou při debugování.

Sentry nebo podobný nástroje jsou super pro monitoring a mají integrované funkce na sledování chyb, takže jo, určitě to má smysl do GraphQL serveru zapojit.

Struktura chybových zpráv by měla být konzistentní, ideálně nějaký JSON formát se všemi potřebnými informacemi. Můžeš třeba dodržovat nějaký standard jako RFC 7807 (Problem Details for HTTP APIs), ale není to nutný. Hlavně aby tobě a tvému týmu dávalo smysl.

Takže shrnutí: middleware pro logování chyb, použij nějaký dobrý logger místo console.log, monitoruj s Sentry a udržuj strukturu logů konzistentní. To by mělo pomoct.

173 slov
1.7 minut čtení
18. 1. 2025
Martina Burešová

K logování chyb v GraphQL bych určitě doporučil mít nějakou strukturu. Console.log stačí na začátek, ale jakmile začneš mít víc problémů, tak je lepší použít nějaké specializované knihovny jako Winston nebo Log4js. Ty ti umožní nastavit různé úrovně logování a formátovat výstupy podle potřeby.

Co se týče informací v logu, měl bys mít datum, čas, typ chyby, stack trace a ideálně i ID požadavku, aby ses mohl snadno vrátit k tomu, co se dělo. Víc informací = lepší debugování.

Sentry nebo podobné nástroje jsou super pro monitoring, protože ti to dokáže zachytit chyby v reálném čase a poslat ti notifikace. Integrovat to do GraphQL serveru dává smysl, hlavně když máš složitější dotazy a víc uživatelů.

Pokud jde o strukturu chybových zpráv, snaž se dodržovat nějaký standard. Např. mít JSON odpovědi s kódem chyby, popisem a případně i detaily o tom, co šlo špatně. To pak usnadní analýzu.

Celkově platí: čím víc informací máš, tím líp. Pochopíš, co nefunguje a budeš schopnej to rychleji opravit.

160 slov
1.6 minut čtení
15. 1. 2025
Adam Hloušek

K logování chyb v GraphQL je fakt fajn mít nějaký systém, co ti to ulehčí. Místo obyčejného console.log zvaž použití knihoven jako je Winston nebo Bunyan, ty ti umožní lépe strukturovat logy a posílat je třeba na server. Když ti něco padne, tak je dobrý mít ve logu nejen chybu, ale i informace jako timestamp, ID dotazu a třeba i uživatelský ID. Tím pádem hned víš, co se dělo.

Sentry nebo podobný nástroje jsou super, protože ti dokážou sledovat chyby v reálném čase a posílat upozornění – to se hodí, když máš složitější dotazy a potřebuješ reagovat rychle. Můžeš tam nastavit i sběr stack trace, což ti dost usnadní hledání problému.

Struktura chybových zpráv by měla být jednotná, takže si klidně vytvoř vlastní formát – třeba s kódem chyby, zprávou a popisem. Tak budeš vědět, co kdy znamená a nemusíš to pořád znovu vymýšlet.

Zkrátka se snaž logovat co nejvíc relevantních informací a používej nástroje, co ti dají víc než jen základní logy.

161 slov
1.6 minut čtení
30. 7. 2024
Zdeněk Kadlec
GraphQL.cz/Články/Logování API aktivit
Jak správně logovat uživatelské dotazy v GraphQL?Objevte, jak efektivně logovat uživatelské dotazy v GraphQL a jak tyto údaje mohou zlepšit uživatelskou zkušenost.
1000 slov
10 minut čtení
22. 10. 2022
Jana Procházková
Přečíst článek
Podobné otázky