GraphQL.cz/Fórum/Jaké strategie mi doporučíte pro efektivní správu verzí ve GraphQL?

Jaké strategie mi doporučíte pro efektivní správu verzí ve GraphQL?

Přemýšlím o tom, jak nejlépe zvládnout správu verzí při práci s GraphQL a chtěl bych se zeptat na vaše názory a zkušenosti. Vím, že GraphQL je velmi flexibilní a umožňuje nám přizpůsobit API potřebám aplikace, ale co se stane, když potřebujeme provést nějaké změny, nebo dokonce větší aktualizace schématu? Jak byste doporučili organizovat a spravovat tyto verze tak, abychom minimalizovali narušení stávajících klientů? Můj tým už několik měsíců používá GraphQL a začínáme mít čím dál tím více dotazů a mutací, což vede k tomu, že se v našem schématu začínají objevovat nejasnosti a konflikty. Zajímalo by mě, jestli byste mohli sdílet nějaké osvědčené postupy nebo strategie, které jste použili. Například – jaké techniky používáte pro označování změn v API? Jakým způsobem zachováváte kompatibilitu se staršími verzemi? A co říkáte na použití deprekování v schématech? Taktéž by mě zajímalo, jestli máte nějaké tipy na dokumentaci těchto verzí a jak ji efektivně udržovat v přehledném stavu. Je dobré mít nějaký systém pro sledování změn nebo snadný způsob pro uživatele, aby viděli, co se změnilo mezi jednotlivými verzemi? Děkuji všem za vaše příspěvky! Věřím, že tento problém trápí více lidí v komunitě a budeme si moci navzájem pomoci.

195 slov
2 minut čtení
27. 12. 2023
Magdaléna Šrámková

Když jde o správu verzí v GraphQL, tak je fajn nezapomínat na několik věcí. První je deprekování. Když něco měníte, ideálně označte staré pole jako deprecated, aby si klienti dali pozor, že se to chystá zmizet. Tím pádem mají čas přizpůsobit své dotazy. Další tip je zachovat zpětnou kompatibilitu co nejvíc. Pokud se dá, přidávejte nový funkce vedle starých namísto jejich přepisování.

Je taky dobrej nápad mít nějakou dokumentaci k API, kde si lidi můžou snadno najít, co se změnilo mezi verzemi. Můžete třeba udržovat changelog nebo verzi schématu přímo v GraphQL introspection query, aby to bylo jednoduše dostupné. No a nakonec – nezapomeňte na testy! Mít pokryté základní funkce vám pomůže zjistit, jestli náhodou něco nezhavaruje po aktualizaci.

Takže shrnuto: deprekování, zpětná kompatibilita, dobrá dokumentace a testování. To by mělo pomoct udržet chaos na uzdě.

134 slov
1.3 minut čtení
25. 11. 2024
Irena Šimůnková

Správa verzí ve GraphQL může být fakt oříšek, ale pár tipů by ti mohlo pomoct. Základem je dodržovat zásady zpětné kompatibility, což znamená, že jakmile něco nasadíš, snaž se to už neměnit tak, aby to rozbilo stávající dotazy. Když děláš změny, třeba přidáváš nový field nebo typ, tak ho klidně přidej, ale starý nech. Deprecation je super způsob jak říct klientům, že nějaký field už nebude podporován, ať přejdou na novou verzi. Můžeš k tomu přidat i popis proč je ten starý field špatný a co mají používat místo toho.

Pokud jde o dokumentaci, doporučuji mít changelog, kde si hezky zapíšeš co se kdy změnilo. Klienti pak můžou snadno zjistit co je nového a co by měli upravit. Taky bys mohl zvážit nějaké automatizované nástroje pro generování dokumentace přímo ze schématu – to ti pomůže udržet všechno aktuální bez velkého úsilí.

A nezapomeň na testování! Dobré pokrytí testy ti pomůže zjistit, jestli něco nefunguje po změnách. A kdyby ses dostal do situace, že potřebuješ verze oddělit (třeba v případě větších změn), tak můžeš zkusit použít versioning v URL nebo prefixy v názvech typů. Ale to už je spíš krajní řešení. Snad ti to pomůže!

193 slov
1.9 minut čtení
10. 8. 2024
Milada Vlková

Správa verzí v GraphQL může být fakt oříšek, ale pár tipů by ti mohlo pomoct. Za prvé, doporučuji používat deprekování u polí a typů, když plánuješ změny. Můžeš třeba označit pole jako deprecated, což dá klientům vědět, že by to měli v budoucnu přestat používat. Zároveň je dobrý mít pořádnou dokumentaci – ideálně něco, co se automaticky generuje z tvého schématu, aby klienti viděli, co se změnilo a jaké jsou novinky.

Pokud jde o verze, zkus radši dodržovat principy zpětné kompatibility. To znamená, že když něco měníš, snaž se to udělat tak, aby stávající dotazy pořád fungovaly. Někdy je lepší přidat nové pole místo toho, abys staré měnil nebo odstraňoval.

Když už mluvíme o sledování změn, myslím, že bys mohl mít nějaký changelog nebo dokonce API verze v URL – třeba /v1/graphql, /v2/graphql atd. To by mohlo usnadnit klientům přechod na novou verzi. Dál bych doporučil mít i nějakou komunikační strategii pro klienty, aby byli v obraze o všech změnách.

Celkově platí: buď konzistentní, dokumentuj a dej lidem čas na adaptaci. Držím palce!

173 slov
1.7 minut čtení
3. 1. 2025
Jarmila Šindelářová
GraphQL.cz/Články/Práce s JSON response
Správa verzí JSON odpovědí v GraphQL API: Efektivní strategie pro budoucnostČlánek se zaměřuje na způsoby, jak efektivně spravovat verze JSON odpovědí v GraphQL API, včetně strategií pro zachování zpětné kompatibility.
1000 slov
10 minut čtení
12. 11. 2021
Barbora Němcová
Přečíst článek
Podobné otázky