GraphQL.cz/Fórum/Jak správně verziovat odpovědi v GraphQL API?

Jak správně verziovat odpovědi v GraphQL API?

Obracím se na vás s otázkou ohledně verziování v GraphQL API. Jsem si vědom, že GraphQL je navržen tak, aby byl flexibilní a umožňoval vývojářům snadno přizpůsobit své API bez nutnosti zavádět klasické verze, jako tomu bývá u REST API. Nicméně, když mám na mysli úpravy struktury odpovědí nebo když chci zavést nové pole, které by mohlo být zpětně nekompatibilní, začínám mít obavy o to, jak to nejlépe vyřešit. Mám se snažit udržovat pouze jednu verzi schématu a zavádět změny tak, aby staré dotazy stále fungovaly? Nebo bych měl zvážit vytvoření různých endpointů pro různé verze, což by mohlo být komplikované a zmatečné? Jaké máte zkušenosti s verzováním v GraphQL? Jaké strategie se osvědčily ve vašich projektech? Vím, že některé týmy používají například „field deprecation“, ale je to dostatečné pro větší změny? Jakým způsobem tedy správně implementovat verziování odpovědí a udržet API uživatelsky přívětivé? Každý tip nebo pohled na tuto problematiku by byl velice užitečný. Děkuji!

156 slov
1.6 minut čtení
24. 11. 2024
Ivana Veselá

Verziování v GraphQL je fakt tricky. Já bych doporučil se snažit udržet jedno schéma a používat deprekování polí, což je jako dobrý první krok. Když přidáš nový field, tak ho udělej nullable, aby se nemuseli staré dotazy měnit. Pokud uděláš větší změny, tak je fajn zavést nějaký "v2" prefix pro nové dotazy, ale jinak bych šel radši cestou, kde staré dotazy furt fungují. Některé týmy vytváří různé endpointy pro verze, ale to může být chaos. Zkus se zaměřit na backward compatibility, což je klíčový pro pohodlí uživatelů. Deprekace je super a dá se na to navázat s dokumentací, aby byli vývojáři v obraze. Takže snaž se to udržet jednoduchý a přehledný.

111 slov
1.1 minut čtení
31. 7. 2024
Vlastimil Švec

Je to dost záludný problém, co se verzování GraphQL API týče. Mnoho lidí se snaží držet jediné schéma a zavedou postupné změny, což je určitě fajn, protože tím pádem nekomplikuješ život svým uživatelům. Pokud přidáš nové pole nebo změníš strukturu, můžeš využít deprekování stávajících polí a ohlásit, že brzy zmizí. To dává dost prostoru lidem, aby si přizpůsobili svůj kód.

Jasně, někdy je potřeba něco víc zásadního a tam už to může být horší. Rozdělení na různé endpointy pro různé verze může být chaos, ale někdy to prostě jinak nejde. Mám třeba zkušenost s tím, že když máš víc verzí, tak se ti rozpadá dokumentace a lidi nevědí, co vlastně použít.

Zkus si představit ty změny jako evoluci spíš než revoluci. Můžeš třeba přidat novou funkcionalitu do schématu bez toho, abys zrušil staré věci. Je dobrý mít nějaký plán na deprekování a říct lidem dopředu, co bude a co ne. A pak je taky fajn mít pořádnou dokumentaci, aby lidi věděli, jaké jsou aktuální možnosti.

Takže shrnuto - snaž se udržet jedno schéma pokud to jde, používej deprekování a buď v kontaktu se svými uživateli. Důležitá je komunikace.

185 slov
1.9 minut čtení
18. 8. 2023
Alois Šimek

Některé týmy k verziování v GraphQL přistupují tak, že se snaží držet jednoho schématu a používat deprekování polí. Když něco měníš, tak starý dotaz by měl stále fungovat, což je fakt super, když máš uživatelé, co na tohle spoléhají. Můžeš přidávat nový field a stávající nechat tak, jak jsou. To je fajn pro zpětnou kompatibilitu.

Pokud potřebuješ radikálnější změny, třeba změnu návratového typu nebo úplně nový endpoint, tak tam začíná být problém. Vytváření různých verzí endpointů může být chaos, a pak se z toho stane noční můra spravovat více verzí. Takže radši se snaž udržet to jednoduchý a využívat deprekování.

Jo a udržuj dobrou dokumentaci, aby tví uživatelé věděli, co se mění a co je staré. Tento přístup taky pomůže s komunikací v týmu. Takže shrnutí – drž se jednoho schématu s deprekacema, přidávej nové věci a uživatelská zkušenost by měla být ok.

142 slov
1.4 minut čtení
18. 8. 2023
Roman Mašek
GraphQL.cz/Články/Práce s JSON response
Správa verzí JSON odpovědí v GraphQL API: Efektivní strategie pro budoucnostČlánek se zaměřuje na způsoby, jak efektivně spravovat verze JSON odpovědí v GraphQL API, včetně strategií pro zachování zpětné kompatibility.
1000 slov
10 minut čtení
12. 11. 2021
Barbora Němcová
Přečíst článek
Podobné otázky