GraphQL.cz/Fórum/In-memory caching vs. persisted queries v GraphQL aplikaci

In-memory caching vs. persisted queries v GraphQL aplikaci

Zdravím všechny, potřeboval bych trochu osvětlit, kdy je vlastně nejlepší použít in-memory caching a kdy naopak persisted queries v mých GraphQL aplikacích. Mám pocit, že obě tyto techniky mají své výhody, ale nejsem si úplně jistý, jak je správně aplikovat. Například, když mám hodně dotazů, které se opakují a chci zrychlit odpovědi uživatelům, má smysl jít do in-memory cache? A nebo je lepší použít persisted queries, aby se minimalizovalo množství dat, která se přenášejí přes síť? Jak to pak ovlivňuje výkon a údržbu aplikace? Co třeba situace, kdy se často mění data? Měl bych stále používat in-memory caching nebo se raději spolehnout na persisted queries? Jaké jsou vaše zkušenosti s použitím těchto dvou technik? Těším se na vaše názory a předem díky za odpovědi.

124 slov
1.2 minut čtení
9. 12. 2024
Barbora Švábová

Když to vezmu kolem a kolem, in-memory caching a persisted queries mají každý své místo. In-memory caching je super, když máš hodně opakovaných dotazů a chceš zrychlit odezvy. Tím, že uchováváš už zpracované výsledky v paměti, můžeš fakt ušetřit čas a snížit zátěž na server. Ale je to náročné na paměť, takže pokud máš hodně různorodé dotazy nebo se často mění data, může to být problém.

Persisted queries jsou fajn pro minimalizaci dat, co se posílají přes síť. Místo posílání celého dotazu posíláš jen identifikátor a server ví, co má vrátit. To šetří bandwith a urychluje komunikaci, ale musíš mít na paměti, že jakmile se změní dotaz, musíš to nějak aktualizovat na serveru.

Takže pokud máš statičtější data a spíš opakované dotazy, tak in-memory caching je jasná volba. Když ale víš, že se něco často mění nebo potřebuješ optimalizovat síťovou komunikaci, tak bych šel do persisted queries. Takže záleží na konkrétním scénáři a jak moc ti jde o výkon versus údržbu.

159 slov
1.6 minut čtení
19. 11. 2024
Kristýna Matoušková

Takže, in-memory caching a persisted queries – obě mají svoje místo, ale záleží na tom, co chceš dosáhnout. Když máš hodně opakovaných dotazů a chceš zrychlit odpovědi, in-memory cache je fakt skvělá volba. Rychlost je super, protože data jsou hned po ruce. Na druhou stranu, persisted queries ti pomůžou snížit velikost payloadu a minimalizovat přenosy přes síť. To je výhoda, když jde o optimalizaci výkonu.

Pokud se ti data často mění, tak bys měl být opatrný s in-memory cache, protože ti může vracet zastaralé informace. Persisted queries tuhle starost nemají, protože se vlastně mění jen na serveru a ty uživatelům posíláš jen ID dotazu.

Zkušenosti? No, většinou kombinace obojího funguje nejlíp. Caching pro rychlost a persisted pro efektivitu. Ale fakt záleží na konkrétní aplikaci a jak moc se ti data mění. Toť můj pohled.

133 slov
1.3 minut čtení
23. 12. 2024
Bohumil Novotný

In-memory caching a persisted queries jsou obě fajn techniky, ale každá má svoje místo. Když máš hodně opakovaných dotazů, in-memory cache je super. Můžeš rychle vracet odpovědi bez nutnosti pořád načítat data z databáze. To šetří čas a zátěž na serveru. Ale problém je, že pokud se data mění, musíš mít nějakou strategii na invalidaci cache, jinak můžeš vracet zastaralé informace.

Persisted queries jsou zase dobrý na to, aby ses zbavil velkých payloadů a zjednodušil si komunikaci mezi klientem a serverem. Umožňuje ti posílat jen ID dotazu místo celého dotazu. To šetří šířku pásma a urychluje věci, ale vyžaduje to víc úsilí na začátku, abys vytvořil a spravoval ty dotazy.

Pokud máš situaci s často se měnícími daty, možná bys měl dát přednost persisted queries, protože tím snížíš množství dat, co se přenáší. V konečným důsledku záleží na tom, jak moc se ti budou data měnit a co je pro tvou aplikaci důležitější – rychlost nebo efektivita přenosu dat. V praxi to chce najít balanc mezi těmihle dvěma přístupy.

167 slov
1.7 minut čtení
26. 12. 2024
Vladimír Kašpar
GraphQL.cz/Články/GraphQL caching techniky
Srovnání caching strategií pro GraphQL aplikace: In-memory vs. Persisted QueriesTento článek se zaměřuje na analýzu různých caching strategií pro GraphQL aplikace, konkrétně na in-memory cache a persisted queries, a jejich dopady ...
1000 slov
10 minut čtení
24. 10. 2024
Richard Malý
Přečíst článek
Podobné otázky