GraphQL.cz/Fórum/Jaké jsou nejběžnější chyby při nastavení cachingu v GraphQL?

Jaké jsou nejběžnější chyby při nastavení cachingu v GraphQL?

Přemýšlím o tom, jak správně nastavit caching v GraphQL, ale mám pocit, že se to docela komplikuje. Všude čtu, jak je důležité mít dobře fungující caching, aby se snížila zátěž na server a zrychlily se odpovědi, ale když si to snažím implementovat, tak se mi občas stávají chyby. Mám pár otázek ohledně toho, co by mohly být ty nejčastější chyby, které lidé dělají při nastavování cachingu. Například, je možné, že špatně nastavím dobu expirace cache? Jak moc dlouho by měla být data v cache uložena a kdy je dobré je invalidovat? A co se týče použití knihoven pro caching, nevím, jestli vybrat něco jako Redis nebo něco jiného. Je vůbec možné mít caching na úrovni jednotlivých dotazů? Jak to funguje, když mám složité dotazy s více nested fields? Další věc je, jestli mám nějakou strategii pro predikci toho, co by mělo být uloženo v cache. Používám fragmenty a query optimizace, ale i tak se obávám, že nedokážu správně určit, co by mělo jít do cache a co ne. Vůbec nevím, jestli bych měl mít nějakou globální strategii pro caching nebo to řešit vždycky individuálně pro každý dotaz. Takže bych byl rád za jakékoli tipy nebo zkušenosti od vás ostatních. Co si o tom myslíte? Jaké máte zkušenosti s cachováním v GraphQL a na co bych si měl dávat pozor?

219 slov
2.2 minut čtení
29. 3. 2023
Eva Bečková

Caching v GraphQL může být fakt oříšek. Hodně lidí dělá chybu, že neberou v potaz, jak často se data mění, což má vliv na dobu expirace cache. Ideálně bys měl mít nějakou logiku pro invalidaci, když se data aktualizují. Na to jsou dobré subscription nebo webhooky, co ti to hlídají.

A co se týká knihoven jako Redis, tak je super volba pro caching, ale musíš si dávat pozor na to, jak strukturuješ data - můžeš mít problémy, když máš hodně nested fields. Doporučuje se cachovat odpovědi na úrovni jednotlivých dotazů, ale musíš myslet na varianty dotazů a jejich parametry.

Predikce toho, co cachovat, je další kapitola. Můžeš začít s nejčastěji volanými dotazy a pak to ladit podle toho, co vidíš v logách. Mít globální strategii je fajn, ale určitě budeš potřebovat i individuální přístup pro složitější dotazy. Vždycky to chce testovat a optimalizovat podle reálného chování aplikace.

146 slov
1.5 minut čtení
9. 12. 2022
Antonín Kubíček

Nastavení cachingu v GraphQL může být fakt oříšek. Často lidi dělaj chyby jako špatně nastavenou dobu expirace, což pak může vést k zastaralým nebo naopak příliš častým dotazům na server. Někdy je dobrý mít kratší expiraci pro data, co se často mění, a delší pro statické data. Invalidace je taky důležitá, třeba když se změní něco na backendu, tak je dobrý vědět, jak to refrešnout.

Pokud jde o knihovny, Redis je fajn volba, ale záleží na tom, co preferuješ. Caching na úrovni jednotlivých dotazů je určitě možnej, ale u složitějších dotazů s víc nested fields to může být tricky. Můžeš skončit s duplicitními daty nebo s neaktuálníma informacema.

Mít nějakou strategii pro predikci toho, co ukládat do cache může hodně pomoct. Fragmenty a query optimizace jsou super, ale stejně to chce trochu experimentování. Někdo doporučuje mít globální strategii a jiní zas řešit každou query zvlášť. Zkrátka, chce to testovat a sledovat performance, aby ses dostal na ten správnej level.

158 slov
1.6 minut čtení
7. 10. 2024
Eva Kopecká

Při nastavování cachingu v GraphQL je pár věcí, na který se fakt vyplatí dávat pozor. Jedna z nejčastějších chyb je určitě špatně nastavená doba expirace cache. Když to nastavíš moc krátce, nemáš žádnou výhodu, ale když to dáš moc dlouho, můžeš mít zastaralý data. Záleží dost na tom, jak rychle se ti mění data. Co se týká invalidace, tak je dobrý mít nějakou logiku podle akcí, co se dějí v systému, třeba při update nebo delete.

Ohledně knihoven, Redis je populární a funguje skvěle na caching. Ale můžeš zkusit i jiné jako Memcached nebo třeba in-memory cache přímo v aplikaci, pokud nemáš velký objem dat.

K cachingu dotazů - jo, můžeš to mít na úrovni jednotlivých dotazů. Třeba si udělej cache pro často používaný query a sleduj, jak často se opakují. U složitějších dotazů s nested fields to chce víc přemýšlení. Můžeš použít fragmenty a optimalizovat dotazy, ale budeš muset nějak sledovat, co se používá.

A celkově - globální strategie je fajn, ale většinou je lepší přizpůsobit caching konkrétně pro každý dotaz nebo typ dat. Takže experimentuj a sleduj výkon. To ti pomůže najít ten správný balanc.

185 slov
1.9 minut čtení
10. 5. 2023
Daniela Šrámková
GraphQL.cz/Články/Mobilní aplikace a GraphQL
Nejčastější chyby při implementaci GraphQL v mobilních aplikacíchProzkoumejte běžné chyby, kterých se vývojáři dopouštějí při použití GraphQL v mobilních aplikacích, a získejte užitečné tipy, jak se jim vyhnout.
1000 slov
10 minut čtení
25. 10. 2022
Tereza Horáková
Přečíst článek
Podobné otázky