GraphQL.cz/Fórum/Jak optimalizovat resolvery v GraphQL pro lepší výkon?

Jak optimalizovat resolvery v GraphQL pro lepší výkon?

Zajímalo by mě, jak vlastně fungují resolvery v GraphQL a jak je vůbec možné je optimalizovat pro lepší výkon. Často se setkávám s tím, že když mám složitější dotazy, tak to trvá dlouho, než se všechna data načtou. Přemýšlím, jestli je to způsobeno tím, jak jsou resolvery napsané, nebo jestli tam hrají roli i další faktory jako například databázové dotazy nebo struktura schématu. Myslím, že by mohlo být fajn zjistit, jaké techniky se dají použít k tomu, abychom snížili latenci a zrychlili odpovědi na dotazy. Napadá mě třeba použití datových loaderů pro agregaci dotazů nebo nějaké cachování výsledků. Ale nevím, jestli to je vždycky efektivní a v jakých případech to může způsobit víc problému než užitku. Možná bych měl i zvážit, jak správně rozdělit resolvery na menší části nebo jestli je lepší mít jeden velký resolver, který pokryje více potřeb. Měl by mít resolver nějakou logiku k tomu, aby rozpoznával, kdy je potřeba data načíst znovu a kdy stačí použít už existující výsledky? Rád bych slyšel názory a zkušenosti ostatních vývojářů ohledně této problematiky. Jaké konkrétní praktiky doporučujete? Jaké máte zkušenosti s optimalizací výkonu resolverů v GraphQL?

187 slov
1.9 minut čtení
13. 9. 2024
Luboš Kalous

Řešení výkonu resolverů v GraphQL je hodně o tom, jak to celé postavíš. Pokud máš složité dotazy, často se stává, že se ti provádí víc databázových dotazů, než bys chtěl. To naštve a zpomalí načítání dat. DataLoader je fakt dobrá věc, protože ti umožní seskupit dotazy a načíst víc záznamů najednou, takže se vyhneš opakovaným dotazům do DB. Zkus taky použít caching, třeba na úrovni resolveru nebo na úrovni API, to může hodně pomoct, když máš data, co se moc nemění.

Pokud jde o strukturu schématu a resolverů, vyhnul bych se velkým resolverům s hromadou logiky uvnitř. Lepší je mít menší resolvery a delegovat zodpovědnost. Tím pádem můžeš snadno optimalizovat jednotlivé části. Hlavně si dej pozor na N+1 problém – to je killer pro výkon.

Co se týče logiky pro znovunačítání dat, většinou je lepší mít nějakou formu TTL (time-to-live) pro cache, aby ses ujistil, že nevracíš stará data. Taky bys měl sledovat jak často se tvoje API používá a co konkrétně, aby ses mohl podle toho rozhodnout, co cachovat a co ne.

Každopádně to chce experimentovat a zjistit, co funguje v tvém konkrétním případě.

185 slov
1.9 minut čtení
2. 5. 2024
Magdaléna Fojtíková

Když jde o optimalizaci resolverů v GraphQL, tak je fakt spousta věcí, co můžeš zkusit. Datové loadery jsou super, protože ti pomůžou snížit počet dotazů do databáze tím, že je agregují. Tím pádem když máš třeba n+1 problém, tak se ti to vyřeší jedním velkým dotazem. Co se týče cachování, můžeš zvážit caching na úrovni resolveru nebo dokonce na úrovni datových vrstev – třeba Redis nebo nějaký in-memory cache. To ti může dost urychlit odpovědi, pokud máš často stejné dotazy.

Důležitý je taky rozdělení logiky. Místo jednoho velkého resolveru, který dělá všechno, zkus rozdělit resolvery na menší a cílenější, aby to bylo přehlednější a snadněji se to optimalizovalo. Nezapomeň na batching – když to umíš udělat správně, tak ti to opravdu ušetří čas.

A k tomu načítání dat: klidně si do resolverů přidej logiku, která zjistí, jestli data už máš v cache nebo jestli je potřeba je načíst znovu. Pomůže to snížit latenci. Každopádně experimentuj a sleduj výkon – můžeš použít nástroje jako Apollo Engine nebo jiný tracing, abys viděl, kde se tvoje dotazy zpomalují.

Takže shrnutí: datové loadery, caching, rozdělení logiky a sledování výkonu. A hlavně testuj, co funguje nejlíp pro tvůj konkrétní případ!

193 slov
1.9 minut čtení
14. 1. 2025
Michaela Vaníčková

K optimalizaci resolverů v GraphQL je fakt dobrý zamyslet se nad víc věcma. První, co mě napadá, je ten DataLoader, co jsi zmínil. Ten umí skvěle agregovat dotazy a snížit počet volání do databáze. Když máš víc resolverů, co načítají stejná data, tak DataLoader to sloučí do jednoho dotazu. To ti výrazně zlepší výkon a urychlí to odpovědi.

Další věc je cachování, což může být super efektivní. Můžeš si uložit výsledky na úrovni resolveru nebo i globálně. Takhle se vyhneš zbytečným dotazům, když už máš data někde uložena. Ale pozor, musíš mít nějakou logiku na invalidaci cache – pokud se data změní, potřebuješ je načíst znova.

Rozdělování resolverů na menší části může taky pomoct, ale záleží na struktuře dotazů. Občas je lepší mít větší resolvery pro složité dotazy, aby se snížila latence. A pak bys měl mít nějakou strategii pro to, kdy načítat znovu a kdy vzít existující výsledky. Třeba kontrola timestampu nebo verze dat.

Celkově to chce najít rovnováhu mezi rychlostí, jednoduchostí a přehledností kódu. Takže experimentuj s různými technikami a sleduj, co ti funguje nejlíp.

175 slov
1.8 minut čtení
16. 1. 2025
Antonín Prchal
GraphQL.cz/Články/Optimalizace dotazů
Jak snížit latenci při práci s GraphQL API? Tipy a triky pro optimalizaci doby odezvy vašich dotazů na GraphQL.Objevte osvědčené metody, jak snížit latenci při práci s GraphQL API. Tento článek nabízí praktické tipy pro optimalizaci a zrychlení doby odezvy dota...
1000 slov
10 minut čtení
26. 1. 2023
Richard Malý
Přečíst článek
Podobné otázky