GraphQL.cz/Fórum/Jak připojit Socket.IO k GraphQL pro real-time data?

Jak připojit Socket.IO k GraphQL pro real-time data?

Zajímalo by mě, jak vlastně spojit Socket.IO s GraphQL, abych mohl pracovat s real-time daty v mé aplikaci. Mám už nějakou představu o tom, jak GraphQL funguje a vím, že to je super způsob, jak získávat data, ale ten reálný čas mi pořád nějak uniká. Myslím, že bych mohl použít WebSockety, ale zajímalo by mě, jak to všechno skloubit dohromady. Jak to vlastně funguje, když chci posílat data přes Socket.IO a zároveň používat GraphQL? Je potřeba upravit schéma nebo resolver? Co všechno bych měl zvážit, když se pokouším implementovat tuto funkčnost? A co třeba problém s tím, jak synchronizovat data mezi klienty? Uvažoval jsem i o tom, jestli je to nutné řešit na úrovni serveru nebo spíš na straně klienta. Bude třeba něco speciálního ohledně autentizace nebo správy relací? Rád bych slyšel vaše zkušenosti nebo tipy, co se osvědčilo. Jaké jsou nejlepší praktiky pro kombinaci těchto dvou technologií? Děkuji za každou radu.

152 slov
1.5 minut čtení
19. 6. 2024
Nikola Tichá

Takže, když chceš spojit Socket.IO s GraphQL, tak to v podstatě znamená, že budeš potřebovat nějakou logiku, která ti umožní posílat real-time data k uživatelům. Můžeš použít WebSockety, jak jsi zmínil, a právě Socket.IO ti ulehčí práci s tím, že se postará o různé prohlížeče a reconnecty.

Nejdřív si musíš rozmyslet, co vlastně chceš posílat – jestli to budou notifikace o změnách dat nebo něco jiného. Měl bys mít na serveru nějaký event listener, který bude reagovat na události (třeba přidání nového záznamu) a pak pomocí Socket.IO posíláš tyto informace klientům.

Když máš GraphQL schéma, tak to nemusíš nijak extra měnit, ale můžeš do něj zahrnout subscriptions, což je vlastně způsob, jakým se dají sledovat změny. V resolvers si pak přidáš logiku pro tohle sledování. Jo a synchronizace dat mezi klienty je důležitá – buď to řešíš na serveru, kde pošleš update všem připojeným klientům, nebo na straně klienta, kde si data aktualizuješ podle toho, co dostaneš.

Co se týče autentizace a správy relací, tak je dobrý mít nějaký způsob ověření uživatelů pro Socket.IO, aby ti tam nikdo nelezl. Můžeš použít tokeny nebo cookies podle toho, co už máš nastavený u GraphQL.

Nejlepší praktiky? Zkušenosti říkají mít vše dobře zorganizované a oddělené – tedy mít jasnou strukturu pro Socket.IO a GraphQL, aby ses v tom neztratil. Takže tak.

218 slov
2.2 minut čtení
15. 1. 2025
Natálie Pražáková

Zavést Socket.IO spolu s GraphQL není zas tak složitý úkol, i když to může vypadat jako chaos na první pohled. Jasně, GraphQL je super pro dotazy a manipulaci s daty, ale když chceš real-time funkce, WebSockety ti dávají tu moc. Takže jak to udělat?

Prvně si musíš nastavit server, kde budeš mít jak GraphQL server (např. Apollo Server), tak Socket.IO server. Můžeš to zabalit do jednoho Express serveru, což je docela běžná praxe. Pak v podstatě Socket.IO můžeš použít na posílání zpráv mezi klienty a serverem. Když se něco změní na serveru, třeba data v databázi, můžeš pomocí Socket.IO oznámit klientům, aby si znovu načetli nebo aktualizovali data.

Co se týče schématu a resolverů, tady to moc neměníš. Můžeš mít normálně GraphQL dotazy pro získávání dat a pak k tomu přidat nějaké mutation pro úpravy. Na straně Socket.IO pak klidně můžeš vytvořit eventy pro konkrétní akce – třeba "newMessage" nebo "updateData", které spustíš, když dojde k nějaké změně.

Synchronizace dat je na tobě. Můžeš posílat události přes Socket.IO a nechat klienta reagovat na tyto události, aby si sám obnovil data pomocí GraphQL dotazu. Tím se vyhneš komplikacím při synchronizaci stavu mezi různými klienty.

Autentizace je taky důležitá. Zvaž použití JWT tokenů nebo session cookie i pro Socket.IO spojení. Můžeš si přidat middleware pro ověření uživatelů ještě před tím, než budou moci používat Socket.IO.

Hlavní pravidlo: drž to jednoduchý a logický. Zkoumat a testovat různé scénáře ti hodně pomůže. Nakonec uvidíš, co funguje nejlíp pro tvou aplikaci.

242 slov
2.4 minut čtení
18. 1. 2025
Bohumil Kořínek

Takže, když chceš propojit Socket.IO s GraphQL, tak v podstatě používáš oba pro různé účely. GraphQL ti pomůže s dotazy na data a Socket.IO je ideální pro real-time komunikaci. Můžeš to udělat tak, že si vytvoříš server, co používá Express a na něj napasuješ jak GraphQL, tak Socket.IO. Třeba když se něco změní na serveru (nový příspěvek, aktualizace dat), můžeš poslat event přes Socket.IO klientům, kteří se na to připojili.

Když už jsi u resolverů v GraphQL, můžeš do nich zakomponovat logiku pro emitování událostí do Socket.IO. Tím pádem když uděláš mutation v GraphQL, tak kromě toho, že vrátíš potřebná data, můžeš ještě spustit emit na Socket.IO pro klienty. Na straně klienta si pak můžeš poslouchat tyto eventy a aktualizovat UI bez nutnosti refreshovat stránku.

Pokud jde o synchronizaci dat mezi klienty, tady je důležité mít nějaký mechanismus, co to bude hlídat. Můžeš použít například centralizovaný store (jako Redux) nebo prostě jen manipulovat s daty přímo při přijetí zprávy ze Socket.IO.

Co se týče autentizace, doporučuju mít nějakou logiku na serveru, co ověřuje socketové spojení při připojení (třeba token). Pak už se můžeš spolehnout na tu autentizaci v rámci GraphQL resolvers.

Celkově je dobrý mít oddělené logiky: GraphQL pro dotazování a manipulaci s daty a Socket.IO pro real-time notifikace. To ti pomůže udržet věci přehledné a efektivní.

215 slov
2.2 minut čtení
15. 1. 2025
Emil Kratochvíl
GraphQL.cz/Články/GraphQL subscripce
Integrace GraphQL Subscriptions s Front-end Frameworky: Jak na to?Objevte, jak efektivně integrovat GraphQL subscriptions s moderními front-end frameworky jako React a Vue.js. Získejte přehled o nejlepších praktikách...
1000 slov
10 minut čtení
18. 1. 2024
Martin Černý
Přečíst článek
Podobné otázky