GraphQL.cz/Fórum/Jak začít s Apollo Client pro GraphQL?

Jak začít s Apollo Client pro GraphQL?

Takže přemýšlím, jak se vlastně dostat k Apollo Clientu pro GraphQL. Nikdy jsem s tímhle technologií moc nepracoval a chtěl bych se dozvědět, jak to celé nastavit a co všechno to obnáší. Zkoušel jsem najít nějaké tutoriály nebo příklady, ale většinou jsou buď moc složité, nebo se zabývají věcmi, které mi právě teď nejsou jasné. Zajímalo by mě, jestli existuje nějaký jednoduchý způsob, jak začít implementovat Apollo Client do své aplikace. Mám na mysli konkrétně kroky jako instalace, konfigurace a nejzákladnější použití, abych mohl začít provádět dotazy na mé GraphQL API. Musím si třeba nastavit nějaké specifické věci v projektu, nebo je to spíš hotové hned po nahrání knihovny? Co byste doporučili jako první? Jaké jsou nejčastější úskalí, na která bych si měl dávat pozor při práci s Apollo Clientem? Rád bych měl vše co nejjednodušší a co nejefektivnější, takže budu vděčný za jakékoli rady a tipy. Také by mě zajímalo, jestli potřebuju znát něco víc o GraphQL předtím, než začnu s Apollo, nebo jestli se to dá všechno naučit postupně během práce. Díky moc za jakoukoli pomoc!

178 slov
1.8 minut čtení
7. 1. 2025
Radek Karásek

Pustit se do Apollo Clientu je docela jednoduchý, zvlášť když už máš nějaké základy JavaScriptu a Reactu. Nejdřív si nainstaluj Apollo Client a GraphQL. Můžeš to udělat pomocí npm:

npm install @apollo/client graphql

Pak vytvoř instance Apollo Clientu, kde zadáš URL svého GraphQL API. Například:

 import \{ ApolloClient, InMemoryCache \} from '@apollo/client';

const client = new ApolloClient(\{
  uri: 'https://tvůj-api-graphql.com/graphql',
  cache: new InMemoryCache(),
\});

Dál už jen zabalíš svou aplikaci (nebo komponenty) do ApolloProvider, aby bylo možné používat Apollo všude:

 import \{ ApolloProvider \} from '@apollo/client';

function App() \{
  return (
    \<ApolloProvider client=\{client\}\>
      \{/* Tvoje komponenty tady */\}
    \</ApolloProvider\>
  );
\}

Když to máš, můžeš začít psát dotazy pomocí useQuery hooku. Například:

 import \{ useQuery, gql \} from '@apollo/client';

const GET_DATA = gql`\{
  data \{
    id
    name
  \}
\}`;

function MyComponent() \{
  const \{ loading, error, data \} = useQuery(GET_DATA);
  // Zpracuj loading/error/data tu...
\}

Co se týká znalosti GraphQL, něco bys měl vědět o tom, jak dotazy fungují a jak strukturovat data. Ale neboj, to se dá naučit za pochodu – klidně se do toho pusť a uvidíš.

Jedno z úskalí může být práce s chyby v dotazech nebo optimalizace cache. Zkus si projít dokumentaci, ta je fakt užitečná, a neboj se experimentovat. Hlavně nezapomeň dobře testovat. Držím palce!

217 slov
2.2 minut čtení
15. 1. 2025
Roman Daněk

Začít s Apollo Clientem je vlastně docela jednoduchý. Prvně si musíš nainstalovat potřebné balíčky, takže do terminálu napiš: npm install @apollo/client graphql. Pak si vytvoř komponentu, kde nastavíš ApolloProvider. Ten dostane ApolloClient s konfigurací, kam budeš mířit na svoje GraphQL API. Můžeš to udělat takhle:

 import \{ ApolloClient, InMemoryCache, ApolloProvider \} from '@apollo/client';

const client = new ApolloClient(\{
  uri: 'tvůj_graphql_endpoint',
  cache: new InMemoryCache(),
\});

const App = () =\> (
  \<ApolloProvider client=\{client\}\>
    \{/* tvojí aplikaci zde */\}
  \</ApolloProvider\>
);

Pak už můžeš začít psát dotazy pomocí gql a využívat useQuery pro načítání dat v komponentách. Jo, pokud chceš být efektivní, trochu prozkoumej základy GraphQL, abys věděl, jak fungují dotazy a schémata. Není to nic složitého, zvládneš to postupně.

Hlavně si dej pozor na CORS a správné URL endpointu, jinak ti to nebude fungovat. Také buď opatrný s cache, může to občas dělat problémy s čerstvostí dat. Jinak ale je to fakt fajn nástroj a brzo se v tom zorientuješ.

159 slov
1.6 minut čtení
13. 1. 2025
Miroslava Burianová

Takže pokud chceš začít s Apollo Clientem, tak to není až tak složitý. Nejprve si nainstaluj Apollo Client a potřebné knihovny. K tomu použiješ npm nebo yarn. Mělo by ti stačit něco jako:

npm install @apollo/client graphql

Pak vytvoříš ApolloProvider, což je komponenta, která se musí obalit kolem tvé aplikace, aby Apollo fungovalo správně. Budeš potřebovat vytvořit ApolloClient instanci, kde zadáš URL tvého GraphQL endpointu.

Tady je příklad:

 import \{ ApolloClient, InMemoryCache, ApolloProvider \} from '@apollo/client';

const client = new ApolloClient(\{
  uri: 'https://tvuj-graphql-endpoint.com/graphql',
  cache: new InMemoryCache(),
\});

function App() \{
  return (
    \<ApolloProvider client=\{client\}\>
      \{/* Tvoje komponenty tady */\}
    \</ApolloProvider\>
  );
\}

Pak už můžeš používat hooky jako useQuery pro dotazy nebo useMutation pro mutace. Je dobrý mít základní znalosti o tom, jak GraphQL funguje, ale spoustu věcí se naučíš při práci.

Jako úskalí bych zmínil, že můžeš narazit na problémy s CORS, pokud nemáš správně nastavené endpointy na serveru. Taky se připrav na to, že error handling není tak přehledný na začátku. Jinak to chce čas a praxi, nic víc.

Takže klidně začni a postupně se do toho dostaneš. Je to fajn technologie a hodně lidí ji chválí.

193 slov
1.9 minut čtení
20. 1. 2025
Zdeněk Čermák
GraphQL.cz/Články/Nástroje pro GraphQL
Testování GraphQL API s Apollo Client: Návod pro každého vývojářeKomplexní návod na testování GraphQL API pomocí Apollo Client v kombinaci se Jest a Testing Library, který osloví jak začátečníky, tak odborníky.
1000 slov
10 minut čtení
4. 12. 2024
Jana Procházková
Přečíst článek
Podobné otázky