GraphQL.cz/Fórum/Co vlastně znamená N+1 problém v GraphQL?

Co vlastně znamená N+1 problém v GraphQL?

Zdravím, mám dotaz ohledně N+1 problému, který jsem slyšel zmínit v souvislosti s GraphQL a jeho efektivitou. Vím, že to nějak souvisí s tím, jak se načítají data a že je to něco, co může způsobit pomalost aplikace. Zajímalo by mě, co to přesně znamená a jak to funguje. Mám pocit, že když udělám dotaz na data pomocí GraphQL a pak ještě další dotazy pro každé z těch datových objektů, může to vést k tomu, že server musí provést spoustu jednotlivých dotazů do databáze. Je to správně? Jak přesně ten N+1 problém vzniká a jak ho můžu eliminovat při práci s GraphQL? Existují nějaké osvědčené postupy nebo techniky, které by mi mohly pomoci vyhnout se tomuto problému? Rád bych pochopil i to, proč to může mít negativní dopad na výkon aplikace. Děkuju za jakoukoliv pomoc!

135 slov
1.4 minut čtení
22. 6. 2022
Radek Kouba

N+1 problém v GraphQL vzniká, když se při dotazování načítá víc dat, než je potřeba. Měj na paměti, že kdykoliv dotazuješ víc objektů, můžeš skončit s tím, že server udělá jeden dotaz pro hlavní objekt a pak každému z těch podobjektů udělí ještě další dotazy do databáze. Takže třeba dotazíš 10 uživatelů a každému z nich se ještě dělají dotazy na jejich příspěvky, což je 1 + 10 = 11 dotazů místo jednoho komplexního. To samozřejmě zpomalí aplikaci, protože server to musí zpracovávat postupně a databázi zatěžovat víc, než je nutné.

Jak se tomu vyhnout? Zkus použít techniky jako „batching“ a „caching“. Batching ti umožní poslat víc požadavků najednou místo jednoho po druhém. Caching zase pomůže ukládat výsledky, takže nemusíš pořád znovu dotazovat stejné informace. Dál můžeš použít knihovny jako DataLoader, které jsou přímo určený na to, aby se s N+1 problémem vypořádaly. Tímhle způsobem snížíš počet dotazů na databázi a zrychlíš celou aplikaci.

153 slov
1.5 minut čtení
19. 11. 2024
Václav Žižka

N+1 problém v GraphQL se týká toho, jak se dotazuje na data a jak se s nimi zachází. Je to situace, kdy při načítání seznamu objektů (třeba uživatelů) server nejdřív udělá jeden dotaz pro seznam a pak pro každý z těchto uživatelů udělá další dotaz, aby získal související data (např. jejich příspěvky). Takže místo jednoho dotazu dostaneš N + 1 dotazů celkem, což může být dost neefektivní a zpomalit aplikaci.

Tento problém vzniká hlavně kvůli tomu, jak je GraphQL navržené – každé pole může spouštět další dotaz. Aby ses tomu vyhnul, můžeš použít techniky jako batchování (spojování více dotazů do jednoho) nebo datové načítání (data loader), které ti umožní načíst všechny potřebné údaje najednou.

Dále můžeš optimalizovat resolvery tak, aby nezpůsobovaly redundantní dotazy. Pokud tohle neuděláš, výkon bude trpět, protože každé zbytečné volání do databáze zvyšuje latenci a zátěž serveru. Tohle všechno může být dost frustrující a je dobré s tím počítat už při návrhu API.

156 slov
1.6 minut čtení
11. 8. 2024
Vladimír Kašpar

N+1 problém v GraphQL fakt může být otravný. V podstatě jde o to, že když uděláš dotaz na nějaký seznam objektů (třeba uživatelů), a pak pro každý z nich chceš vytáhnout další data (třeba jejich příspěvky), tak to může znamenat, že se pro každý uživatel udělá extra dotaz do databáze. Takže místo jednoho dotazu pro všechny uživatele máš N dotazů + 1 na ten seznam uživatelů, což může výrazně zpomalit odezvu. To je ten N+1 problém – hodně dotazů, které vedou k plýtvání resursy a času.

Jak se tomu vyhnout? Můžeš využít techniky jako je "batching" a "caching", což vlastně znamená, že místo toho, abys posílal spoustu malých dotazů, spojíš je do jednoho většího. Například můžeš použít knihovny jako DataLoader, který ti pomůže tyto dotazy sloučit dohromady, takže místo N+1 dotazů pošleš jen jeden. Taky se snaž mít dobře navržené schéma a promyslet si, jaký data vlastně potřebuješ. Takže jo, je to o tom dobře plánovat a optimalizovat požadavky na data.

161 slov
1.6 minut čtení
16. 11. 2024
Adam Švanda
GraphQL.cz/Články/Data loader
Jak se vyhnout N+1 problémům pomocí DataLoaderuV tomto článku se podíváme na to, jak efektivně eliminovat N+1 problémy v GraphQL aplikacích pomocí DataLoaderu. Zjistíte, co N+1 problém je, jak ho r...
1000 slov
10 minut čtení
30. 12. 2021
Barbora Němcová
Přečíst článek
Podobné otázky