GraphQL.cz/Fórum/Jak nastavit logování u GraphQL serveru?

Jak nastavit logování u GraphQL serveru?

Mám takový dotaz ohledně logování u GraphQL serverů. Vím, že logování je důležité pro sledování výkonu, chyb a celkového chování API, ale nejsem si jistý, jak to správně nastavit. Zajímalo by mě, jaké jsou nejlepší praktiky pro logování? Jaké nástroje nebo knihovny byste doporučili pro implementaci logování do mého GraphQL serveru? Mám na mysli záznamy o tom, kdo volá API, jaké dotazy se provádějí a případně i chyby, které se mohou vyskytnout. Vím, že můžu použít middleware, ale nevím přesně, jak to udělat. Měl by se tam logovat i samotný obsah dotazů a jejich proměnných? Co se týče úrovní logování, které byste doporučili pro různé fáze vývoje a produkční prostředí? Jak zajistit, aby logy nebyly příliš přeplněné a zároveň obsahovaly všechny důležité informace? Také bych rád věděl, jakým způsobem můžu logy uchovávat - jestli je lepší používat nějakou externí službu nebo to řešit doma. Pokud máte nějaké příklady nebo odkazy na tutoriály, kde se tohle všechno popisuje, byl bych moc vděčný. Dík za pomoc!

164 slov
1.6 minut čtení
10. 7. 2024
Denisa Tomešová

Logování u GraphQL serveru může být celkem jednoduché, pokud víš, co chceš sledovat. Většina lidí začíná s middlewarem, což je super způsob, jak chytit všechny dotazy a odpovědi. Můžeš použít něco jako Apollo Server nebo Express, kde přidáš middleware pro logování. Zaznamenávej si informace jako IP adresy klientů, typy dotazů a případné chyby.

Pokud jde o obsah dotazů a proměnné, je dobrý nápad to logovat, ale buď opatrný na citlivá data. V produkci můžeš mít úroveň logování na WARN nebo ERROR, aby ses vyhnul přeplnění logů. Pro vývoj to může být INFO nebo DEBUG, abys viděl víc detailů.

Na uchovávání logů můžeš zkusit některé externí služby jako Loggly nebo Elasticsearch s Kibana. Ty ti pomůžou s analýzou a vizualizací dat. Ta varianta doma je fajn pro malé projekty, ale jakmile se to rozroste, externí řešení usnadní život.

Jako příklad můžeš kouknout na dokumentaci Apollo Serveru nebo Express.js pro konkrétní příklady logování. Taky se mrkni na knihovny jako Winston nebo Morgan pro Node.js, ty jsou hodně populární a snadno se nastavujou.

169 slov
1.7 minut čtení
22. 5. 2023
Vladimír Kašpar

Logování u GraphQL serveru je fakt důležitý, jasně. Obecně doporučuju použít middleware, aby ses dostal k informacím o požadavcích a odpovědích. Zkus třeba knihovnu jako morgan nebo winston, obě jsou populární a nabízí dost možností. Můžeš logovat HTTP metody, URL, ale taky třeba čas zpracování požadavku.

Je dobrý logovat i obsah dotazů a proměnné, ale dávej pozor na citlivý data – osobně bych to nedoporučoval v produkci. Co se týče úrovní logování, tak v developmentu můžeš mít DEBUG, abys viděl všechno, ale v produkci bych šel spíš na INFO nebo WARN, aby ses nezaplevelil.

A co se týče uchovávání logů, můžeš to řešit lokálně, ale ideální je použít něco jako ELK stack (Elasticsearch, Logstash a Kibana) nebo nějakou externí službu jako Sentry, Datadog apod. Ty ti pomůžou lépe analyzovat logy a najít chyby.

Koukni na dokumentaci těchto knihoven nebo příklady na GitHubu, tam najdeš spoustu inspirace. Hlavně si dej pozor na to, jak moc informací loguješ a jestli jsou pro tebe užitečný.

160 slov
1.6 minut čtení
10. 5. 2024
Aleš Konečný

Takže, k logování u GraphQL serveru. Prvně, používej middleware, to je fakt nejjednodušší způsob, jak začít. Třeba Apollo Server má super možností pro logování. Můžeš si napsat vlastní middleware, který zachytí všechny požadavky a loguje potřebný info jako kdo volá API, jaký dotazy se posílají atd.

Co se týče knihoven, tak já doporučuji něco jako Winston nebo Bunyan. Ty ti umožní logy strukturovat a lépe s nimi pracovat. Můžeš si nastavit různé úrovně logování (info, warn, error) a v produkci se držet hlavně těch důležitějších informací.

Určitě zvažuj logování i obsahu dotazů a proměnných, ale buď opatrnej, aby ses nedostal do problémů s citlivými daty. Vždycky je dobrý udělat sanitaci vstupů před logováním.

Kde logy uchovávat? Záleží, ale občas je lepší používat externí služby jako Loggly nebo Papertrail. Ušetříš si tím práci s údržbou a škálováním. Ale můžeš to mít i lokálně třeba přes Elastic Stack, pokud na to máš kapacity.

A ohledně přeplněnosti logů – snaž se logovat jen věci, co fakt potřebuješ. Mít nastavenou rotaci a expiraci logů pomůže udržet místo přehledný.

Pokud hledáš příklady nebo tutoriály, mrkni na dokumentaci Apollo Serveru nebo GitHub repozitáře s ukázkovými projekty. To ti dá dobrý základ.

190 slov
1.9 minut čtení
22. 12. 2021
Jakub Baloun
GraphQL.cz/Články/Logování API aktivit
Implementace logování pro GraphQL: Nejlepší praktikyPodrobný průvodce, jak efektivně implementovat logování aktivit v GraphQL aplikaci za účelem sledování výkonu a odhalování chyb.
1000 slov
10 minut čtení
19. 4. 2020
Ondřej Kučera
Přečíst článek
Podobné otázky